5.3%
70.6%
28.2%
20.8%

2/2 έχουν… οι νέες εμφανίσεις των Drafts, καθώς την 9η αγωνιστική επικράτησαν με 49-61 της B.C. Abla για να ανέβουν στο 5-3, σε ένα ματς που πήραν τον έλεγχο στο τέλος της 3ης περιόδου για να μην απειληθούν στο φινάλε. Οι Drafts είχαν 6 παίκτες με πάνω από 6 πόντους, με τον Τάγαρη να έχει 12 με 4 κλεψίματα και τον Τουρλούκη 7 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ζαχαρόπουλο να σκοράρει, για να απαντήσει ο Μπελεχάκης. Ο Σιώκης με τον Φλούδα έβαλαν μπροστά τους Drafts για να απαντήσουν ο Κατσάτσος με τον Μακρή για το 8-7. Ο Φλούδας με τον Σιώκη σκόραραν ξανά για το 8-11 της ομάδας τους, αλλά ο Μακρής έκανε τρομερό πρώτο δεκάλεπτο και απάντησε για το 11-11, γράφοντας μετά και το 14-13, με την περίοδο να κλείνει από τον Σωτηρόπουλο στο 16-13 και τον Μακρή να σκοράρει και για το 18-13 στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Τάγαρης ήταν τρομερός στη συνέχεια και έτρεξε μόνος του ένα 2-10 για την ομάδα του, βάζοντας 8 συνεχόμενους πόντους για το 18-21 και σκοράροντας και μετά τις βολές του Ορνεράκη για το 20-23. Ο Ορνεράκης ισοφάρισε με τρίποντο, αλλά ο Αλεξόπουλος απάντησε. Ξανά ισοπαλία στο 25 από τον Σωτηρόπουλο, για να κλείσει ο Σιώκης το ημίχρονο στο 25-27.

Στην επανάληψη ο Αλεξόπουλος έγραψε το 25-29, με τον Σωτηρόπουλο να μειώνει. Στους 5 πήγαν οι Drafts με τον Φλούδα, 27-32, για να απαντήσει ο Κατσάτσος. Ο Μπάρης έφερε το ματς στο 30-35, με τον Μπελεχάκη να απαντά και τον Μακρή να σκοράρει για το 34-36. Ο Καούνης έγραψε το 34-38, με τον Μπελεχάκη με μία βολή να μειώνει για τελευταία φορά στο σουτ το ματς, 35-38. Ο Τουρλούκης έγραψε το 35-41 με τον ίδιο, τον Τάγαρη και τον Σιώκη να μπαίνουν δυνατά στην 4η περίοδο για το 36-47 της ομάδας τους, που έτρεξε ένα 1-9 σερί. Ο Κατσάτσος μείωσε στους 9, αλλά ο Τουρλούκης απάντησε για το +11 και πάλι. Με τον Σωτηρόπουλο να γράφει καλάθι και φάουλ η B.C. Abla μείωσε σε 41-49 και μετά την απάντηση του Μπάρη ο Κατσάτσος έφερε το ματς στο 44-51 με τρίποντο. Όμως, ο Μπάρης ήταν και πάλι εκεί και ο Καούνης από μέση απόσταση σκόραρε για το 44-56 της ομάδας του. Ο Μακρής μείωσε σε 47-56, ο Φλούδας απάντησε, με τον Μπελεχάκη να γράφει το 49-58 και το ματς να κλείνει από μια βολή του Βουλγαρέλη και τον Ανδρεόπουλο στο 49-61 για τους Drafts.

Για τους νικητές ο Τάγαρης είχε 12 πόντους και 4 κλεψίματα, ο Τουρλούκης 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Σιώκης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Φλούδας 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Ανδρεόπουλος 6 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για την B.C. Abla ο Μακρής είχε 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κατσάτσος 10 πόντους, ο Σωτηρόπουλος 9 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μπελεχάκης 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.