30.0%
50.0%
35.7%
17.4%

Με νίκη κόντρα στους Miami Heal με σκορ 51-59 ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στη φετινή Rising League οι Duncan Donuts χάρη στο καταπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο που έκαναν, όπου έχτισαν μια διαφορά, την οποία διαχειρίστηκαν άψογα στην τελευταία περίοδο. MVP του αγώνα ήταν ο Φάνης Γκρούτσης με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες είχαν συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα, βγάζοντας αρκετό πάθος, αλλά και αρκετό άγχος λόγω της πρεμιέρας. Ο Ρίζος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Γκρούτσης μείωσε σε 2-1, ο Γκούτσης με τρίποντο έγραψε 5-1, ο Τσελίγκας απάντησε για το 5-4, 7-4 με δύο βολές του Αρναούτη, 7-11 οι Τσελίγκας και Γκρούτσης, 9-11 ο Κοκκινάκος, 9-14 ο Χριστοδούλου και 11-14 ξανά με καλάθι από τον Κοκκινάκο για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Miami Heal μπήκαν καυτοί, έκαναν ένα τρομερό σερί και έχτισαν πολύ γρήγορα μια διαφορά, με τους Duncan Donuts όμως να απαντούν άμεσα και να μειώνουν. Κοκκινάκος, Αρναούτης και Βρεττός έγραψαν 11 πόντους στο ξεκίνημα της περιόδου για το 22-14, 22-16 ο Γκρούτσης, 24-16 ο Κοκκινάκος, 24-17 με μια βολή ο Γκρούτσης, 26-17 ξανά από τον Κοκκινάκο, απάντηση με 0-7 σερί οι Μοσχολιός και Σκαμάγκος για το 26-24, 29-24 με τρίποντο ο Βρεττός και 29-26 από τον Γκρούτση για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Duncan Donuts διάβασαν τα λάθη που έκαναν στο προηγούμενο δεκάλεπτο, έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα πάνω στην περιφέρεια των Miami Heal και επιθετικά ήταν εξαιρετικοί, με αποτέλεσμα να παίρνουν εκείνοι πλέον το προβάδισμα. Ο Αρναούτης έγραψε το 31-26, 31-35 οι Κωνσταντίνου, Γκρούτσης και Μοσχολιός, 34-35 με τρίποντο ο Ανδρίτσου, 34-40 με 5 σερί πόντους του Τσελίγκα, 36-40 ο Κοκκινάκος, 36-42 ο Σκαμάγκος, 38-42 ο Κοκκινάκος ξανά και 38-46 με ένα καλάθι του Αλοΐζου και ένα του Γούλα για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο οι Duncan Donuts κάνοντας σωστή διαχείριση, δεν κινδύνεψαν και έφυγαν με τη νίκη στην πρώτη αγωνιστική της λίγκας. Βρεττός και Ρίζος μείωσαν σε 43-46, 43-48 ο Γκρούτσης, 45-48 ο Αρναούτης, 45-52 οι Αλοΐζος και Τσελίγκας, 46-52 ο Αρναούτης, 46-54 ο Τσελίγκας ξανά, 48-54 ο Κοκκινάκος, 48-58 με ένα 0-4 από τους Σκαμάγκο και Αλοΐζο, 50-58 ο Αρναούτης και από μια βολή οι Αλοΐζος και Τσαμτσουκάκης για το τελικό 51-59 του παιχνιδιού.

Για τους Duncan Donuts, πέρα από τον Γκρούτση, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Τσελίγκας και Αλοΐζος. Για τους Miami Heal ξεχώρισαν οι Αρναούτης, Βρεττός και Κοκκινάκος.