16.7%
40.0%
42.9%
39.1%

Με νίκη έκλεισε το 2023 ο Άρειος Πάγκος, καθώς επικράτησε με 40-63 των Error 404. Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες στο τελευταίο τους παιχνίδι για τον πρώτο γύρο και ήταν ισορροπημένες για σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο. Στα τελευταία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Αρείου Πάγκου ξέφυγαν στο 15-23 και παρά την πίεση των Error στην τρίτη περίοδο, στη συνέχεια αύξησαν τις διαφορές και πήραν μια εύκολη νίκη στο φινάλε. Με αυτόν τον τρόπο ανέβηκαν στο 7-3, ενώ οι Error 404 έπεσαν στο 4-6 στο τελείωμα του πρώτου γύρου.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον Άρειο Πάγκο να μπαίνει πιο δυνατά. Ο Σταυριανός άνοιξε το σκορ με τρίποντο (0-3), ο Σαρηγιάννης με τον ίδιο τρόπο πέτυχε το 3-3. Ο Μαυρόπουλος με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 3-6, ο Παντόπουλος ευστόχησε σε 2-2 βολές για το 5-6, οι Σταυριανός, Λαγός το 5-10, οι Μωυσίδης και Ζερμπίνος μείωσαν στον πόντο (9-10) και ο Μαυρόπουλος με τρίποντο το 9-13 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Άρειος Πάγκος πήρε διαφορά. Ο Μωυσίδης από μέση απόσταση μείωσε σε 11-13, ο Δράτσας με 2/2 βολές το 11-15, οι Φιλιόπουλος, Μωυσίδης ισοφάρισαν σε 15-15 και οι Μαυρόπουλος, Σταυριανός με σερί 0-8 έκαναν το 15-23 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Άρειο Πάγκο να διατηρεί τη διαφορά. Ο Παντόπουλος αρχικά μείωσε σε 17-23, οι Μαυρόπουλος, Δράτσας, το 17-27, ο Σαρηγιάννης με ένα δίποντο και μια βολή μείωσε σε 20-27, ο Σταυριανός με μια βολή το 20-28, ο Μωυσίδης έδωσε ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο για το 23-28, ο Σταυριανός με τον ίδιο τρόπο το 23-31, ο Μπούρας με «καλάθι και φάουλ» μείωσε σε 26-31, ο Σταυριανός με νέο τρίποντο το 26-34, ο Μπούρας ξανά για το 28-34 και οι Σταυριανός, Μαυρόπουλος και Βότσαρης με σερί 0-10 έστειλαν τη διαφορά στο +16 για το 28-44, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον Άρειο Πάγκο να διατηρεί τη διαφορά ως το φινάλε και να παίρνει τη νίκη. Ο Μαυρόπουλος έκανε το 28-46, ο Μπούρας απάντησε για το 30-46, οι Ζυμπίδης και Μαυρόπουλος έστειλαν τη διαφορά στο +21 (30-51), ο Μπούρας ξανά για το 32-51, ακολούθησε σερί 0-7 από Μαυρόπουλο και Ζυμπίδη για το 32-58, ο Σαρηγιάννης έκανε το 34-58, ο Βότσαρης ευστόχησε σε τρίποντο για το 34-61, οι Μπούρας και Σαρηγιάννης το 38-61, ο Δράτσας το 38-63 και ο Μπούρας διαμόρφωσε το τελικό σκορ 40-63.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Κώστας Μαυρόπουλος, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σταυριανός αι Ζυμπίδης. Από τους Error, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Μπούρα και Ζερμπίνου.