35.7%
11.1%
53.8%
41.7%

Σε ένα τρoμερά αμφίρροπο παιχνίδι, οι Firehawks, παρά το κακό τους ξεκίνημα, κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους από το κλειστό της Καισαριανής. Οι Κομπάρσοι, μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, στέλνοντας μάλιστα τη διαφορά στους 8 από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Οι παίκτες του coach Ζαπαντιώτη πέρασαν μπροστά πριν κλείσει η πρώτη περίοδος, όμως οι Κομπάρσοι, σταδιακά ανέβασαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά στο 2ο δεκάλεπτο, για να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Χωρίς να τα παρατήσουν, οι Firehawks πάλεψαν για την ανατροπή ξανά και εν τέλει τα κατάφεραν με ένα σερί 12-3 στο τέλος το οποίο και τους χάρισε το πρώτο ροζ φύλλο στο φετινό Summer.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Λινάρδο και Κουταλά να ανοίγουν πολύ γρήγορα το σκορ με 2 απανωτά δίποντα για το αρχικό 0-4 και τον Αρζουμανίδη να βάζει την ομάδα του στο ματς με σουτ μέσης απόστασης, μειώνοντας έτσι στο 2-4 του παιχνιδιού. Με ένα τρίποντο, ο Μηνδρινός Ι. θα γράψει το 2-7, ο Αρζουμανίδης με νέο δίποντο θα μειώσει στο 4-7, με τους Κομπάρσους να τρέχουν ένα σερί 2-7 και να ανοίγουν τη διαφορά στους 8 πόντους για το 6-14 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Πολυχρονόπουλος με δίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 6 πόντους και το 8-14, ο Λινάρδος με ακόμα ένα καλάθι θα απαντήσει για το 8-16, με τους Firehawks όμως, να τρέχουν ένα σερί 10-0 με 8 πόντους του Πολυχρονόπουλου και 2 του Γιατρά, για να περάσουν μπροστά στη λήξη της πρώτης περιόδου, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 18-16 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Στεργίου με δίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 4 πόντους για το 20-16 των Firehawks, ο Κοντογεώργης και ο Λινάρδος με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα θα δώσουν το προβάδισμα στους Κομπάρσους με το σκορ στο 20-21, ενώ ο Πολυχρονόπουλος με σουτ μέσης απόστασης στην εκπνοή της επίθεσης των Firehawks, θα διαμορφώσει το 22-21 για την ομάδα του. Εκεί, ο Κουταλάς με όμορφο τρόπο θα γράψει το 22-23 των Κομπάρσων, με τον Πολυχρονόπουλο να απαντά με νέο δίποντο για πάρουν κεφάλι στο σκορ οι Firehawks με το 24-23, για να ευστοχήσει ο Λινάρδος σε 2 συνεχόμενα δίποντα, κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο στο 24-27 για τους Κομπάρσους.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κοντογεώργης με τρίποντο και ο Κουταλάς με δίποντο θα πάνε το ματς στους 8 πόντους για τους Κομπάρσους (24-32), ο Πολυχρονόπουλος με δικό του καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα μειώσει στο 26-32, ενώ 2 ακόμα δίποντα των Κουταλά και Λινάρδο, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό για πρώτη φορά στο ματς και στο 26-36, όμως ένα σερί 8-2 των Firehawks από τους Γιατρά, Κεαλόγλου και Πολυχρονόπουλο, θα ροκανίσει τη διαφορά στους 4 πόντους για το 34-38, με τους Κομπάρσους να απαντούν με 2 απανωτά καλάθια των Μηνδρινό Μ. και Κουταλά, για να γράψουν το 34-42 του ματς. Στη συνέχεια, οι Firehawks με 5 πόντους του Κεαλόγλου και 2/2 βολές του Πολυχρονόπουλου θα καταφέρουν να μειώσουν στον πόντο (41-42), όμως το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο στην εκπνοή ο Κουταλάς, για να διαμορφώσει το 41-45 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κεαλόγλου με βολή θα μειώσει στους 3 για το 42-45, ο Μηνδρινός Μ. με 2 δίποντα μέσης απόστασης θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 για το 42-49, ενώ ο Κεαλόγλου με lay up θα μειώσει στο 44-49 το ματς. Στη συνέχεια, οι Κομπάρσοι με νέο δίποντο του Μηνδρινού Μ. θα κάνουν το 44-51, οι Firehawks θα απαντήσουν με δίποντο του Πολυχρονόπουλου για το 46-51, ενώ ο Κουταλάς, πολύ γρήγορα θα επαναφέρει τη διαφορά στους 7 και το 46-53. Με τρίποντο του Γιατρά, η διαφορά θα πέσει στους 4 για το 49-53, ο Μηνδρινός Μ. με δίποντο θα καταφέρει να απαντήσει και να διαμορφώσει το 49-55 των Κομπάρσων, ενώ ο Κεαλόγλου και ο Γιατράς με 2 δίποντα και 2 τρίποντα, θα καταφέρουν να πάρουν το προβάδισμα και να στείλουν τη διαφορά στους 4 πόντους για το 59-55 των Firehawks. Με βολή του Λινάρδου και δίποντο του Κουταλά, οι Κομπάρσοι θα μειώσουν στον πόντο για το 59-58, ενώ ο Δημητρακόπουλος, θα σφραγίσει το ματς με 2/2 βολές για το τελικό 61-58.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Νώντας Πολυχρονόπουλος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 24 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 31 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Πολυχρονόπουλου από τους Firehawks ξεχώρισε και ο Γιατράς, με τον Κεαλόγλου να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Κομπάρσους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κουταλάς και ο Μηνδρινός Μ..