38.7%
43.8%
48.9%
42.9%

Έπειτα από ένα αδιανόητο φινάλε οι Firehawks κατάφεραν να ξεπεράσουν έστω και με έναν πόντο (70-69) τους Golden Steak Warriors και να περάσουν στους 8 της Division 4. Το ματς ξεκίνησε με ένα μπαράζ τριπόντων από τα “γεράκια”, τα οποία με 9/16 σουτ πίσω από τα 6.75 βρέθηκαν να προηγούνται με 41-27 στο ημίχρονο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ωστόσο οι Warriors το “πήραν πατριωτικά” και με ένα απίθανο 1-18 ξεκίνημα κατάφεραν να περάσουν ακόμη και μπροστά. Οι Firehawks πίεσαν και ξαναπέρασαν μπροστά, ωστόσο ένα φοβερό τρίποντο του Σταματίου έβαλε πάλι σε θέση οδηγού τους πολεμιστές με 68-69 μισό λεπτό πριν τη λήξη. Με 14 δευτερόλεπτα όμως να απομένουν οι Μητρόπουλος κέρδισε 2 βολές, τις έβαλε και στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού οι Warriors αστόχησαν δις και το ροζ φύλλο με την πρόκριση παραδόθηκαν στα χέρια των Firehawks. Οι τελευταίοι θα περιμένουν τώρα τον επόμενό τους αντίπαλο, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Underdogz-Airball.

Το ματς ξεκινά με δίποντο Αρχέλαου για το 0-2, Πολυχρονόπουλος, Ακσεχέρογλου και Δημητρακόπουλος για ένα 12-0 σερί και το 12-2, Μέρης και 12-4, Πολυχρονόπουλος και 15-4, Βασιλακόπουλος για το 15-6, Δημητρακόπουλος με τρίποντο για το 18-6,18-8 ο Ανδρικόπουλος, Πολυχρονόπουλος και Μητρόπουλος για το 23-8, 23-10 ο Σταματίου, ενώ το 26-10 κάνει ο Μητρόπουλος ξανά με τρίποντο.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Πολυχρονόπουλος για το 29-10, Βασιλακόπουλος, Αρχέλαος, Ανδρικόπουλος μειώνουν σε 29-17, Στεργίου και 32-17, Βασιλακόπουλος για το 32-19, Παπαδόπουλος για το 35-19, Βασιλακόπουλος ξανά και 35-21, Παπαδόπουλος και 37-21, Ανδρικόπουλος και 37-22, Μητρόπουλος και Στεργίου για το 41-22, ενώ οι Βασιλακόπουλος και Ανδρικόπουλος θα διαμορφώσουν το 41-27 του ημιχρόνου.

Ανδρικόπουλος με 5 πόντους ανοίγει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο για το 41-32, 42-32 ο Μητρόπουλος, Αρχέλαος και Ανδρικόπουλος για το 42-36, Πολυχρονόπουλος για το 44-36, Βασιλακόπουλος και 44-38, Πολυχρονόπουλος, Μητρόπουλος κάνουν το 49-38, Αρχέλαος και 49-40, Μητρόπουλος για το 51-40, Ανδρικόπουλος, Μέρης για το 51-45, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με Μητρόπουλο, Πολυχρονόπουλο και Ακσεχέρογλου για το 9-0 σερί των γερακιών και το 60-45.

Τελευταία περίοδος και Ανδρικόπουλος για το 60-48, Προύτζας και 61-48, Ανδρικόπουλος, Αρχέλαος με ένα 0-7 σερί και το 61-55, απίστευτο 0-16 σερί των Warriors φέρνει τούμπα το ματς με σκόρερ τους Ανδρικόπουλο, Αρχέλαο και Βασιλακόπουλο για το 61-64, Μητρόπουλος και 63-64, 63-66 ο Ανδρικόπουλος, Ακσεχέρογλου με 5 προσωπικούς πόντους κάνει το 68-66 και οι Firehawks επιστρέφουν μπροστά. Μεγάλο τρίποντο του Σταματίου με λίγο λιγότερο από 1 λεπτό για την λήξη κάνει το 68-69, οι Hawks δεν ευστοχούν ωστόσο οι Warriors θα κάνουν την παράβαση των 8 δευτερολέπτων και έτσι τα γεράκια θα πάρουν την μπάλα και ο Μητρόπουλος θα κερδίσει 2 βολές, από τις οποίες θα βάλει και τις δύο για το 70-69, ενώ στην τελευταία επίθεση οι Warriors θα αστοχήσουν με το μπάζερ και οι Firehawks θα φύγουν με τη νίκη και την πρόκριση.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Μητρόπουλος, ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 22 πόντους, με 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 20 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Firehawks ξεχώρισε επιπλέον ο Ακσεχέρογλου, με τον Πολυχρονόπουλος να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Golden Steak Warriors σε καλή μέρα βρέθηκε ο Αρχέλαος και ο Ανδρικόπουλος.