5.3%
81.3%
39.7%
0.0%

Με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους έφυγαν από το κλειστό του Στ. Βενέτης οι Kinder Bolognese, αφού κατάφεραν να επικρατήσουν με 44-59 απέναντι στους Firehawks οι οποίοι πάλεψαν με τις ελλείψεις τους μέχρι το ημίχρονο, όμως η αστοχία και η κούραση δεν τους επέτρεψαν να συνεχίσουν αήττητοι στο καλοκαιρινό. Με τη νίκη αυτή, οι Kinder Bolognese έσπασαν το ρόδι στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στο 1-2 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καραγεώργο να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το αρχικό 0-2, ο Προύτζας θα ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο στο 2-2, ενώ 2 δίποντα των Καραγεώργο και Ζάζα, θα κάνουν το 2-6 στο ματς για τους Kinder Bolognese. Στη συνέχεια, ο Κεαλόγλου θα μειώσει με 2/2 βολές για το 4-6, ο Μητσέας θα απαντήσει με δίποντο για το 4-8, ενώ το καλάθι του Δημητρακόπουλου, θα ροκανίσει τη διαφορά ξανά στην κατοχή και στο 6-8 του ματς. Με ένα σερί 2-5 των Kinder Bolognese, η διαφορά θα ανοίξει για πρώτη φορά στους 5 πόντους και στο 8-13. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει ο Κεαλόγλου, μειώνοντας τη διαφορά στους 3 και στο 10-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Firehawks θα πάρουν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς με δίποντο του Προύτζα και γκολ-φάουλ του Δημητρακόπουλου για το 15-13, ο Ζάζας θα ισοφαρίσει στο 15-15 με δικό του δίποντο, ενώ ο Κεαλόγλου με ένα δύσκολο καλάθι, θα κάνει το 17-15 για τους Firehawks. Στη συνέχεια, ο Μαρτίνος με lay up θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα για το 17-17, ο Στεργίου με βολή θα γράψει το 18-17, ενώ οι Kinder Bolognese θα περάσουν μπροστά στο σκορ, έπειτα από δίποντο του Καραγεώργου για το 18-19 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Κεαλόγλου με τρίποντο και 2/2 βολές, θα στείλει τη διαφορά στους 4 πόντους για την ομάδα του coach Ζαπαντιώτη για το 23-19, ο Ζάζας με ένα δικό του σερί 1-4 θα ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο για το 24-23, ενώ ο Προύτζας με ένα αρκετά δύσκολο δίποντο θα επαναφέρει το ματς στους 3 και στο 26-23 για τους Firehawks. Με δίποντο του Μητσέα το σκορ θα διαμορφωθεί σε 26-25, ο Κατέβας με βολή θα κάνει το 27-25, ενώ το πρώτο ημίχρονο, θα βρει τους Kinder Bolognese με ένα προβάδισμα 2 πόντων, έπειτα από 2 καλάθια των Ζάζα και Μητσέα για το 27-29 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Παπαδόπουλος με ένα follow θα κάνει το 29-29, ο Κούρας με δίποντο και βολή θα γράψει το 29-32 των Kinder Bolgnese, με τους Κατέβα και Παπαδόπουλο να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους με δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα για το 33-32 του ματς. Στη συνέχεια, ο Μητσέας με 2 απανωτά δίποντα θα κάνει το 33-36 των Kinder Bolognese, ο Στεργίου με βολή θα μειώσει σε 34-36, ενώ οι Ζάζας, Ησαΐας και Μητσέας με 2 δίποντα και 2 βολές αντίστοιχα, θα στείλουν το ματς στους 8 πόντους για το 34-42 του ματς. Με βολή του Κεαλόγλου, η διαφορά θα πέσει στους 7 για το 35-42, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Καραγεώργος, κάνοντας το 35-44 των Kinder Bolognese.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Firehawks θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 7 πόντους με δίποντο του Κατέβα για το 37-44, ο Μητσέας με βολή θα κάνει το 37-45, με τον Παπαδόπουλο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 38-45 του ματς. Στη συνέχεια, ο Σούλης με δίποντο και ο Καραγεώργος με βολή θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό για το 38-48, ο Κεαλόγλου μείωσε με δίποντο σε 40-48, ενώ ο Καραγεώργος και ο Μητσέας με 4/4 βολές θα πάνε τη διαφορά στους 12 πόντους για το 40-52 του παιχνιδιού. Με καλάθι του Κεαλόγλου, το ματς θα πάει στο 42-52, ο Καραγεώργος με βολή και δίποντο και ο Καρνάρος με δικό του καλάθι θα κάνουν το 42-57, με δίποντο ο Δημητρακόπουλος θα μειώσει στο 44-57, ενώ ο Σούλης με καλάθι μέσης απόστασης, θα σφραγίσει την αναμέτρηση στο 44-59.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Παναγιώτης Μητσέας ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 27 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Καραγεώργος, Ζάζας και Καρνάρος, ενώ από τους Firehawks ξεχώρισαν οι Δημητρακόπουλος και Παπαδόπουλος.