18.6%
40.9%
21.7%
27.3%

Οι Firehawks πιάνοντας τρομερή απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά ασφαλείας και να φύγουν με τη νίκη κόντρα στους Los Angeles Slippers με 55-44, σε ένα ματς στο οποίο για τρία δεκάλεπτα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μητκάκης με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κασκανιώτης άνοιξε το σκορ στο με ένα εύστοχο τρίποντο, ο Μητκάκης μείωσε σε 2-3, 2-6 με πόντους του Μέξα, 6-6 με ένα καλάθι του Μητκάκη και ένα του Μητροπούλου, 6-10 με απάντηση με 4 συνεχόμενους πόντους του Σκοπελίτη, 8-10 ο Κεαλόγλου, 8-11 με βολή του Μέξα και καλάθι από τον Πολυχρονόπουλο για το τελικό 10-11 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μέξας έβαλε καλάθι για το 10-13, 13-13 με τρίποντο του Μητρόπουλου στον αιφνιδιασμό, 13-15 με καλάθι του Κοτσοβού, 15-15 με απάντηση του Μητκάκη, 15-23 με 0-8 σερί οι Κασκανιώτης, Κοτσοβός και Μέξας και τρίποντη απάντηση του Προύτζα στη λήξη του ημιχρόνου για το 18-23 με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σκοπελίτης έβαλε καλάθι για το 18-25, 20-25 με απάντηση του Μητκάκη, 20-27 ο Μέξας, 29-27 και προβάδισμα για τους Firehawks με 9-0 σερί οι Μητκάκης, Προύτζας και Πολυχρονόπουλος, 29-30 με τρίποντο του Κασκανιώτη, 31-30 ο Μητρόπουλος, 31-35 με 0-5 σερί οι Μέξας και Σκοπελίτης, 33-35 με δύο βολές του Μητκάκη, 33-36 με βολή του Κασκανιώτη και τρίποντο του Μητρόπουλου στην εκπνοή της περιόδου για το τελικό της 36-36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μητκάκης έβαλε τρίποντο για το 39-36, ο Κασκανιώτης ισοφάρισε σε 39-39, 42-39 με νέο τρίποντο του Μητρόπουλου, 42-41 από τον Κοτσοβό, 49-42 με 7-0 σερί οι Πολυχρονόπουλος, Μητρόπουλος και Μητκάκης, 49-42 ο Καβαλλιέρος, 55-42 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κεαλόγλου και καλάθι του Καβαλλιέρου για το τελικό 55-44 του παιχνιδιού.

Για τους Firehawks, πέρα από τον Μητκάκη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Μητρόπουλος με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Los Angeles Slippers ξεχώρισε ο Μέξας με 14 πόντους, 24 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.