23.1%
85.7%
35.0%
26.1%

Έπειτα από ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, οι Firehawks κατάφεραν να πάρουν μία δύσκολη νίκη απέναντι στους σκληροτράχηλους Paranormal Inactivity με το τελικό 54-52, να σκιαγραφεί απόλυτα την εικόνα του ματς. Οι Paranormal, μπήκαν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα κιόλας, αφού πολύ σύντομα, έφτασαν να προηγούνται με 9 πόντους στα μέσα της πρώτης περιόδου (5-14). Εκεί, οι παίκτες του coach Ζαπαντιώτη, σταδιακά ροκάνισαν την διαφορά και πήραν προβάδισμα πρώτη φορά στα τέλη της 3ης περιόδου με το οριακό 41-40, οι Paranormal όμως πάλεψαν, έμειναν κοντά και μάλιστα στα τελευταία δευτερόλεπτα κράτησαν την διαφορά στον πόντο. Με βολή του Κεαλόγλου, οι Firehawks άνοιξαν τη διαφορά στους 2, ενώ οι Paranormal δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν σε κάποιο σουτ και έτσι, παρά την πολύ καλή τους εμφάνιση, ηττήθηκαν με το τελικό 54-52, στην 10η στροφή της Rising League και 1 αγωνιστική πριν κλείσει ο πρώτος φετινός γύρος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κεαλόγλου να ανοίγει το σκορ με τρίποντο για τους Firehawks κάνοντας το αρχικό 3-0, ενώ ένα σερί 0-9 των Paranormal, θα τους δώσει το προβάδισμα για το 3-9, με 6 πόντους του Καζά, 2 του Παγώνα και βολή του Σκουλάτου. Εκεί, ο Ακσεχέρογλου θα μειώσει με δίποντο στο 5-9, ο Κουρέτας με δίποντο και ο Παγώνας με τρίποντο θα στείλουν τη διαφορά στους 9 πόντους και το 5-14, ενώ ένα τρίποντο από τον Κεαλόγλου, θα μειώσει στο 8-14 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Μανωλιάς στη ρακέτα, το οποίο και θα κλείσει στο +8 τη διαφορά των Paranormal Inactivity στην περίοδο με το σκορ στο 8-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Firehawks βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με ένα σερί 10-3, ύστερα από 4 πόντους του Ακσεχέρογλου και από 2 των Κεαλόγλου, Παπαδόπουλο και Μητρόπουλο, με το σκορ να πηγαίνει πλέον στο 18-19. Εκεί, ο Σκουλάτος με εύστοχο ζευγάρι βολών και ο Καζάς με δίποντο ξεκόλλησαν την επίθεση των Paranormal, ξέφυγαν στο +5 και το 18-23, με τον Παπαδόπουλο να ευστοχεί ξανά σε δίποντο και να μειώνει τη διαφορά στην κατοχή και το 20-23 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο ξανά από τον Παγώνα έκανε το 20-26 των Paranormal, ο Πολυχρονόπουλος και ο Ακσεχέρογλου με δίποντο και βολή αντίστοιχα μείωσαν στο 23-26, ενώ το ημίχρονο, σφράγισε με ένα τρομερό γκολ-φάουλ ο Ρήγος, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 23-29 υπέρ των Paranormal Inactivity.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δημητρακόπουλος με εύστοχο δίποντο στη ρακέτα θα μειώσει στους 4 και το 25-29, ο Σκουλάτος θα απαντήσει πολύ γρήγορα και με ένα δίποντο από μέση απόσταση θα γράψει το 25-31, ενώ 2 απανωτά δίποντα του Κεαλόγλου, κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά του ματς στους 2 πόντους και το 29-31. Στη συνέχεια, ένα εύστοχο ζεύγος βολών του Σκουλάτου έγραψε το 29-33, ο Κεαλόγλου με νέο δίποντο μείωσε εκ νέου στην κατοχή και το 31-33, ενώ ένα καλάθι στο ζωγραφιστό από τον Ρήγο, διαμόρφωσε το 31-35 των Paranormal. Με 2 βολές του Κεαλόγλου και δίποντο του Δημητρακόπουλου, οι Firehawks ισοφάρισαν ξανά στο 35-35, ο Παγώνας όμως με τρίποντο και ο Καζάς με δίποντο, έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στους Paranormal, με το σκορ να πηγαίνει στο 35-40. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα βρει τους Firehawks με ένα οριακό προβάδισμα, αφού 2 απανωτά τρίποντα των Πολυχρονόπουλο και Ακσεχέρογλου, τους έβαλαν σε θέση οδηγού με το σκορ στο 41-40 για την περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μητρόπουλος θα το πιάσει από εκεί που το άφησαν οι Firehawks και με ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 4 για την ομάδα του coach Ζαπαντιώτη, οι Paranormal πολύ γρήγορα θα βρουν λύση επιθετικά και με 2 δίποντα του Καρόοπουλου και τρίποντο του Σκουλάτου, θα περάσουν ξανά μπροστά για το 44-47 του ματς. Στη συνέχεια, ο Κεαλόγλου και ο Μητρόπουλος με 2 συνεχόμενα δίποντα θα βάλουν μπροστά τους Firehawks με το σκορ στο 48-47, ο Παγώνας με ένα μεγάλο τρίποντο θα δώσει προβάδισμα στους Paranormal για το 48-50, όμως ο Πολυχρονόπουλος με τρίποντο και ο Προύτζας με δίποντο στη ρακέτα, θα κάνουν το 53-50 των Firehawks, 84 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί, ο Ρήγος θα βρει σκορ για τους Paranormal και θα μειώσει στον πόντο και το 53-52, οι Firehawks δεν κατάφεραν να βρουν σκορ στην επόμενη επίθεση και έτσι τα τελευταία 16 δευτερόλεπτα, πήγαν στους Paranormal. Στα τελευταία αυτά δεύτερα, οι Paranormal δεν κατάφεραν να βρουν σκορ, έστειλαν παράλληλα τον Κεαλόγλου στις βολές, ο οποίος με 1 εύστοχη άνοιξε τη διαφορά στους 2 για το τελικό 54-52.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Δημήτρης Ακσεχέρογλου ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 10 πόντους, με 14 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Firehawks ξεχώρισε επιπλέον ο Κεαλόγλου, με τον Πολυχρονόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Paranormal Inactivity σε καλή μέρα βρέθηκε ο Ρήγος και ο Παγώνας.