13.8%
66.7%
23.8%
26.3%

Οι Firehawks συνεχίζουν φουριόζοι την είσοδο τους στην νέα χρονιά, επικρατώντας αυτή τη φορά έναντι των UCI-Retama με 49-37. Τα “Γεράκια” ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, αφήνοντας τους αντίπαλούς τους να σκοράρουν μόλις μια φορά στο πρώτο δεκάλεπτο (επιμέρους 12-3). Στη δεύτερη περίοδο οι Retama μάζεψαν λίγο τη διαφορά, όμως η αλλαγή του σκηνικού ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο. Τότε οι UCI, με απίστευτες άμυνες και επιθετικό οίστρο ψαλίδισαν μέχρι και στον έναν πόντο την διαφορά, ωστόσο οι Firehawks έδειξαν απαράμιλλη ψυχραιμία και την ξανανέβασαν, μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού. 4-0 για τους δαιμονιώδεις Firehawks και η ψυχολογία τους στα ύψη.

Το ματς θα ξεκινήσει με 5 πόντους του Προύτζα για το 5-0, Παπαστεργίου και 5-3 με τρίποντο, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα 7-0 σερί των Firehawks και σκόρερ τους Κατέβα, Κεαλόγλου και Πολυχρονόπουλο για το 12-3.

Δεύτερο δεκάλεπτο και τα γεράκια θα κάνουν το 17-3 με Κεαλόγλου, Αρζουμανίδη και Στρατόγιαννη, Αθανασιάδης και Καραμάνος μειώνουν σε 17-7, Κεαλόγλου με τρίποντο για το 20-7, Σταυρόπουλος και 20-9, Αρζουμανίδης και Μαστιγόπουλος για το 24-9, Αθανασιάδης και Σαρρής για το 24-14, 26-14 ο Φλώρος, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με 2 πόντους το Παπαστεργίου και 2 του Σταυρόπουλου για το 26-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο πρώτους θα σκοράρει ο Καραμάνος 5 πόντους για μειώσει σε 26-23, Μητρόπουλος και Κεαλόγλου για το 29-23, 29-25 ο Παπαστεργίου, Μητρόπουλος και 30-25, Γουρνέλος για τρεις μειώνει σε 30-28, 31-28 με βολή ο Κεαλόγλου, 31-30 ξανά ο μαινόμενος Γουρνέλος, Κατέβας και Πολυχρονόπουλος δίνουν ανάσα 5 πόντων στους Firehawks για το 35-30, ενώ το 35-32 του δεκαλέπτου θα διαμορφώσει ο Παπαστεργίου.

Τελευταία περίοδος και πρώτος θα σκοράρει ο Στρατόγιαννης για το 37-32, 37-34 ο Αθανασιάδης, Στρατόγιαννης και Μητρόπουλος για το 42-34, απαντά με τρίποντο ο Παπαστεργίου για το 42-37, ενώ το τελικό 49-37 θα γραφτεί από το 7-0 σερί των Γερακιών και τους Κεαλόγλου, Μητρόπουλο, Στρατόγιαννη και Αρζουμανίδη.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κεαλόγλου, ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 12 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Firehawks ξεχώρισε επιπλέον ο Μητρόπουλος, με τον Πολυχρονόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους UCI-Retama σε καλή μέρα βρέθηκε ο Γουρνέλος και ο Παπαστεργίου.