21.4%
84.6%
29.4%
16.7%

Οι Firehawks πήραν μια σημαντική νίκη έναντι των Walkers με το τελικό 56-40. Το παιχνίδι ξεκίνησε λίγο καλύτερα για τα γεράκια, τα οποία είχαν μια διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο οι Walkers κατάφεραν να μειώσουν δραματικά στο τρίποντο, ωστόσο ένα φοβερό 17-4 τελευταίο δεκάλεπτο των Firehawks, αναγκάζοντας μάλιστα τους Walkers να σκοράρουν έπειτα από 8 λεπτά παιχνιδιού, ξεκαθάρισε τα πράγματα για εκείνους, οι οποίοι πλέον κοιτούν τις πρώτες θέσεις τους B’ ομίλου τη Rising.

Το πρώτο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει με Πολυχρονόπουλο για το 2-0, ισοφαρίζει στο 2-2 ο Γιώργος Μαργαρίτης, Μητρόπουλος και Μητκάκης για ένα 6-0 σερί και το 8-2, Παπανικολόπουλος μειώνει στο 8-4, ενώ οι Αρζουμανίδης και Κλάδης γράφουν το 12-4 του δεκαλέπτου.

Δεύτερη περίοδος με Μητκάκη για το 14-4, τρίποντο Γκέου κάνει το 14-7, απαντά όμως ο Ακσεχέρογλου για το 17-7, Γιάννης και Γιώργος Μαργαρίτης μειώνουν στο 17-11 με ένα δίποντο έκαστος, Μητκάκης με 4 πόντους, 3 του Παπαδόπουλου και 2 Μητρόπολου για ένα 9-0 σερί και το 26-11, ενώ οι Γιάννης Μαργαρίτης και Παπανικολόπουλος γράφουν το 26-16 του ημιχρόνου.

Η επιστροφή των δυο ομάδων στο παρκέ ξεκινά με Κλάδη και Μητκάκη να κάνουν το 31-16, Γιώργος Μαργαρίτης με 6 σερί βολές μειώνει στο 31-22, Κλάδης με δυο βολές για το 33-22, Γιάννης Μαργαρίτης για τρεις και 33-25, απαντά ο Προύτζας για το 36-25, Γιώργος Μαργαρίτης και Λουκάς μειώνουν στο 36-29, τρίποντο Ακσεχέρογλου και 39-29, ενώ ο Παπανικολόπουλος και ο Γιώργος Μαργαρίτης με ένα 0-7 σερί μειώνουν στο 39-36.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο παιχνίδι και Μητκάκης, Πολυχρονόπουλος, Δημητρακόπουλος και Μητρόπουλος συντελούν για ένα φοβερό 14-0 και το 53-36, 8 λεπτά μετά από την αρχή του δεκαλέπτου οι Walkers σκοράρουν με Γκέο και Γιάννη Μαργαρίτη για το 53-40, ενώ το τελικό 56-40 διαμορφώνει με μακρινό τρίποντο ο Δημητρακόπουλος.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μητκάκης, ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα για να συγκεντρώσει 28 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Δημητρακόπουλος και Ακσεχέρογλου, ενώ από τους Walkers ξεχώρισε η προσπάθεια των Μαργαρίτη Γιώργου και Γκέου.