20.0%
18.2%
34.1%
21.4%

Οι Gademians κέρδισαν με 61-41 τους Έμπυρους B.C. για να ανέβουν στο 2-0, ελέγχοντας το ματς μετά το 16ο λεπτό και ανεβάζοντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα στην 4η περίοδο. Οι νικητές είχαν 5 παίκτες με πάνω από 8 πόντους, ενώ από τους 8 που αγωνίστηκαν οι 6 είχαν διψήφιο efficiency, αντέχοντας στον οίστρο του Μαυρόγιαννη που έγραψε double-20!

Το ματς ξεκίνησε με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει για το 2-0 και το 4-2 μετά την απάντηση του Μαυρόγιαννη. Ο Δεμέτης ισοφάρισε, ο Μπακαυγάς απάντησε με τον Δεμέτη να μειώνει σε 7-6, για να γράψουν το 9-8 ο Παπαδόπουλος με τον Μαυρόγιαννη. Ο Παπασγουρίδης έφερε τον αγώνα στο 12-8 για την ομάδα του, με τον Μαυρόγιαννη να κλείνει την περίοδο με τρίποντο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γαϊτανής ισοφάρισε σε 13-13, με τον Παπαδόπουλο και τον Μαυρόγιαννη να γράφουν το 15-15. Ο δεύτερος σκόραρε και για το 15-18, με τον Παππά να ισοφαρίζει και να βάζει μετά μπροστά την ομάδα του, 21-18. Ο Μαυρόγιαννης απάντησε για την ισοφάριση 21-21, με τον Παππά να κλείνει πολύ καλά το ημίχρονο και με τη βοήθεια του Μπακαυγά και του Παναγιωταρά να φέρνουν το ματς στο 28-21 και το 30-22.

Στο 2ο μισό οι Έμπυροι ξεκίνησαν αντεπίθεση, με τον Μαυρόγιαννη, τον Τσάκαλο και τον Νάσση μείωσαν σε 30-28, κρατώντας παράλληλα για πάνω από 5 λεπτά άποντους τους Gademians. Το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Τριδήμας μετά από επιθετικό ριμπάουντ, με τον Παπαδόπουλο να γράφει το 36-28 για να φέρει ο Τριδήμας το ματς σε διψήφια διαφορά, 38-28, με την περίοδο να κλείνει από τον Θεοχαρόπουλο στο 38-30.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναγιωταράς έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του με ένα καλάθι του Δεμέτη στο ενδιάμεσο, ως το 47-33, για να έρθουν ο Τριδήμας με τον Παπασγουρίδη για το 50-33. Ο Μαυρόγιαννης μείωσε, ο Γκάμαρης με τον Τριδήμα απάντησαν για το 53-35, με τον Γυφτόπουλο και τον Μαυρόγιαννη να φέρουν το ματς στο 53-38. Οι Gademians με τον Γκάμαρη και τον Μπακαυγά έφτασαν στο 58-38, ο Μαυρόγιαννης μείωσε, ο Μπακαυγάς πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για να φέρει το ματς στο 61-40 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Παπαδόπουλος είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Παναγιωταράς 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παππάς 10 πόντους, 3 ασίστ, ο Τριδήμας 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Παπασγουρίδης 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Γκάμαρης 4 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα. Για τους Έμπυρους ο Μαυρόγιαννης είχε 24 πόντους, 20 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Δεμέτης 7 πόντους.