25.0%
46.7%
25.0%
13.8%

Οι Gademians έκαναν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο έπαιξαν εξαιρετικά για άλλη μια φορά και κέρδισαν το ματς κόντρα στους Carnavaliers με 37-49. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Παναγιωτάρας με 22 πόντους, 19 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Gademians μπήκαν αρκετά νωθρα στο ματς, οι Carnavaliers έβρισκαν σκορ πιο εύκολα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα από νωρίς. Νίκος Σακελλαρίδης και Ερτέκογλου έβαλαν από ένα καλάθι για το 4-0, 4-2 από τον Γκάμαρη, 7-2 με τρίποντο ο ο Παυλίδης, 7-4 από τον Παναγιωτάρα, 10-4 με άλλο ένα τρίποντο για τους Carnavaliers, με τον Ερτέκογλου αυτήν τη φορά, 10-7 από τον Μπουτζαρέλη και 5-0 δια χειρός Πασχαλίδη για το τελικό 15-7 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Carnavaliers συνέχισαν το ίδιο δυναμικά, πήραν μια διαφορά 10+ και την κράτησαν ως τη λήξη του ημιχρόνου, μπαίνοντας αποδυτήρια με πολύ καλή ψυχολογία. Ερτεκογλου και Τσουκαρέλας ανέβασαν στο 19-7, 19-12 από τους Γαλανό και Μπακαυγά, 25-12 με ένα 6-0 των Ερτέκογλου και Κομμάτα, 25-17 με ένα καλάθι του Τριδήμα και ένα τρίποντο του Κομμάτα και 28-17 με τρίποντο ο Τσουκαρέλας, για να κλείσουμε ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισε η κατρακύλα των Carnavaliers,οι οποίοι έβαζαν καλάθι με μεγάλη δυσκολία και αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλευτηκαν οι Gademians για να φέρουν το ματς στα ίσα. Μπακαυγάς και Παναγιωτάρας μείωσαν σε 28-26 με ένα γρήγορο 0-9, ο Δεληγιάννης έβαλε καλάθι για το 30-26, 30-30 από τους Παναγιωτάρα και Παππά, 32-30 από τον Παυλίδη, 32-32 με δύο βολές του Παναγιωτάρα και 33-32 με μια βολή του Δεληγιάννη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο του επιθετικό black out των Carnavaliers συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα τη νίκη να την πάρουν οι Gademians και μάλιστα όντας άνετοι στο φινάλε. Ο Παναγιωτάρας έβαλε 5 πόντους για το 33-37, 35-37 από τον Ερτεκογλου, 35-41 από τους Τριδήμα και Μπακαυγά, 37-41 με δύο βολές του Τσουκαρέλα και 0-8 σερί από τους Παναγιωτάρα, Μπακαυγά, Τριδήμα και Πίτσα για το τελικό 37-49 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Παναγιωτάρα, εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Τριδήμας, ενώ καλός ήταν και ο Μπακαυγάς. Για τους Carnavaliers ξεχώρισαν οι Ερτέκογλου και Τσουκαρέλας.