18.5%
53.8%
44.8%
14.3%

Οι Charlotte Hornies κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα απέναντι στους Gademians, οι οποίοι παρουσιάστηκαν με ριζικές αλλαγές στο roster τους μετά τις εξελίξεις της τελευταίας εβδομάδας. Οι Charlotte Hornies ήλεγχαν το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του, φτάνοντας τελικά στην πολυπόθητη νίκη. MVP του αγώνα είναι ο Γιώργος Χρήστογλου που σημείωσε 16 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Charlotte Hornies να μπαίνουν πιο δυνατά πετυχαίνοντας 2 καλάθια από κοντά με τους Στέλιο Σπυριδωνίδη και Χρήστογλου για το 0-4. Παπαδημητρίου θα ανοίξει λογαριασμό για τους Gademians μειώνοντας σε 2-4, ενώ με ένα μικρό σερί 0-5 οι Charlotte Hornies θα διαμορφώσουν το 2-9. Παπαδημητρίου θα πετύχει ακόμη ένα καλάθι για το 4-9, ενώ ο Ζώης θα κάνει το 4-12 με ένα τρίποντο. Με δυο βολές του Παπαδημητρίου και ένα καλάθι του Γκάμαρη θα γίνει το 8-12 με το δεκάλεπτο να κλείνει με τρίποντο του Λουφόπουλου και σκορ 8-15.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ζαφειρόπουλος ευστοχώντας σε τρίποντο θα κάνει το 11-15 και ο Χρήστογλου με 4 προσωπικούς πόντους θα κάνει το 11-19. Με ένα σερί 7-0 οι Gademians θα φέρουν το παιχνίδι στον πόντο(18-19), χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο. Οι Charlotte Hornies θα τρέξουν ένα μικρό σερί 0-6, επανακτώντας την διαφορά που είχαν χτίσει κάνοντας το 18-25. Ο Αντώνης Μπακαυγάς θα μειώσει για τους Gademians,ενώ ο Ζώης θα απαντήσει με τρίποντο για το 21-28. Ο Παπαδημητρίου θα κάνει το 23-28, για να λάβει την απάντησε με τρίποντο από τον Χρήστογλου, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με δύο καλάθια από Αντώνη Μπακαυγά και Ζώη με σκορ 24-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα θα πέσει. Γκάμαρης θα μειώσει και Παπασταύρου θα απαντήσει για το 26-35. Από μία βόλτα θα σημειώσουν οι Αντώνης Μπακαυγάς και Χρήστογλου για το 27-36, ενώ ο Ζαφειρόπουλος θα κάνει το 29-36 για να απαντήσει ο Χρήστογλου με ένα γκολ-φάουλ φέρνοντας την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα με σκορ 29-39. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα καλάθι του Παπαδημητρίου και ένα τρίποντο του Δημήτρη Σπυριδωνίδη με σκορ 31-42.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Μπακαυγάς θα ευστοχήσει σε ένα τρίποντο για να απαντήσει άμεσα ο Χρήστογλου για το 34-45. Γκάμαρη και Μπακαυγάς με lay-up και τρίποντο αντίστοιχα, θα μειώσουν στους 6 πόντους για το 39-45. Ωστόσο, οι Charlotte Hornies με ένα μικρό σερί 0-6 θα ξεγράψουν κάθε ελπίδα των Gademians για ανατροπή στέλνοντας το παιχνίδι πάλι σε διψήφια διαφορά 39-51. Οι Gademians το μόνο που θα καταφέρουν, θα είναι να πετύχουν ένα καλάθι με τον Γκάμαρη για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 41-51.