0%
0%
0%
0%

Οι Gademians κέρδισαν τους High Post με 43-47 για να κλείσουν τον όμιλο στο 4-4-1 και να πάθουν θέση στο Challenge.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-2 από τον Τσαγκουρνο, για να απαντήσει ο Τριδημας. Ο Ψαχουλιας έφερε την ομάδα του στο 8-4, με τον Παπαδόπουλο να μειώνει σε 8-6. Ο Τσαπρουνης σκόραρε για το 10-6, με τους Gademians να ισοφαρίζουν με Παπαδόπουλο και Τριδημα σε 10-10. Ο Τσαπρουνης κράτησε μπροστά την ομάδα του, με τον Αδαμόπουλο και τον Τριδημα να κλείνουν στο 12-14 το δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο, μετά το 14-16 οι Gademians έτρεξαν σερί 0-13 με τον Τριδημα, τον Παππα και τον Γαβαθογλου για το 14-29, πριν κλείσει ο Μαντακος το ημίχρονο στο 17-29. Στην επανάληψη ο Μαντακος έφερε το ματς στο 19-29, με τον Τριδημα να απαντά, αλλά τον Τσαπρουνη να σκοράρει για το 21-31. Ο Γαβαθογλου έφερε το ματς στο 21-33 και το 23-35, με τον Τσαπρουνη και τον Ψαχουλια να μειώνουν σε 27-35. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε από τον Παππα στο 27-38, με τους High Post να μειώνουν με τον Γλυκα σε 32-40 στην 4η περίοδο. Ο Τριδημας απάντησε για το 32-43, με τον Τσαγκουρνο να μειώνει σε 36-43. Ο ίδιος με τον Τσαπρουνη και τον Γλυκα έφεραν το ματς στον πόντο, 43-44, αλλά ο Γαβαθογλου είχε τον τελευταίο λόγο, για το 43-47 και τη νίκη των Gademians.

Τα λάθη ήταν 12-15 στο ματς, τα κλεψίματα 8-5 και οι ασίστ 14-12. Στα ριμπάουντ οι High Post είχαν τον πρώτο λόγο, 43-42 με 16-11 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 1/13 τρίποντα και τους High Post 4/22. Στα δίποντα οι High Post είχαν 27% και οι Gademians 43%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Τριδημας είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 τάπες, ο Γαβαθογλου 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Παππας 10 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους High Post ο Τσαπρουνης είχε 16 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τσαγκουρνος 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Μαντακος 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.