26.9%
63.2%
31.1%
19.2%

Ντέρμπι στο Περιστέρι με τις δύο ομάδες να μάχονται από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης για το ροζ φύλλο και τους Paranormal Inactivity να πετυχαίνουν τελικά μία σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 55-53 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Bronze League έναντι των Gademians που πλέον ισοβαθμούν στον βαθμολογικό πίνακα του ομίλου μετρώντας 6 νίκες και 5 ήττες έκαστος. Παραγωγική ήταν η βραδιά για τον Γιάννη Παπαδάκη, ο οποίος επέστρεψε ύστερα από 5 αγωνιστικές στην ενεργό δράση με τον ίδιο να πετυχαίνει 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ για να ανακηρυχθεί επάξια MVP της αναμέτρησης.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά μουδιασμένα στο παρκέ, αφού καμία από τις δύο δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σκοράρει στα 3 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού θα το πετύχει ο Γαβάθογλου με 1/2 βολές για το 0-1 με τους Paranormal Inactivity να πατούν γκάζι και με γκολ φάουλ του Παπαδάκη και δίποντο του Βολακάκη θα περάσουν μπροστά για το 5-1. Ο Λιόσης θα μειώσει στη συνέχεια με τρίποντο σε 5-4 και ο Παπαδάκης με προσωπική ενέργεια θα κάνει το 7-4 για τους Paranormal Inactivity. Οι Gademians όμως, θα προσπεράσουν στο σκορ με εύστοχο τρίποντο του Γαβάθογλου και 2 δίποντα από τους Γκάμαρη, Γαβάθογλου με το τελικό σκορ πρώτου δεκαλέπτου να διαμορφώνεται σε 7-11 για τους Gademians.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βολακάκης θα μειώσει με δίποντο σε 9-11 με τους Χαϊμαντά, Γαβάθογλου να ανοίγουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με 2 εύστοχα δίποντα για το 9-15. Στη συνέχεια, οι Paranormal Inactivity θα ισοφαρίσουν το παιχνίδι με 2/2 βολές του Μαμαγκάκη και 2 δίποντα του Βολακάκη για το 15-15. Ο Τριδήμας θα κάνει το 15-17 για να μειώσει ο Σκουλάτος με 1/2 βολές για το 16-17. Οι Gademians θα πάρουν ενέργεια από την άμυνά τους και θα προσπεράσουν ξανά στο σκορ με τρίποντο του Λιόση και δίποντο του Παππά για το 16-22 με τον Παπαδάκη να απαντάει με δικό του τρίποντο για το 19-22. Το 19-23 θα κάνει ο Παππάς με 1/2 βολές με τους Paranormal Inactivity να πατούν γκάζι στα τελευταία 3 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, κάνοντας ένα σερί 12-0 με 2 τρίποντα από τους Ρουστά, Παγώνα, 2/2 βολές του Σκουλάτου (έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ του Γκάμαρη στον Σκουλάτο) και 2 δίποντα από τον Παπαδάκη για να πάρουν το προβάδισμα και το μαξιλαράκι ασφαλείας με 8 πόντους διαφορά και τον πίνακα να αναγράφει 31-23.

Στην επιστροφή των ομάδων από το ημίχρονο, ο Χαϊμαντάς θα ευστοχήσει σε δίποντο για να μειώσει στους 6 (31-25) και ο Βολακάκης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 33-25. Το 33-27 θα κάνει ο Τριδήμας με όμορφη προσπάθεια για να απαντήσει ξανά ο Παπαδάκης για το 35-27. Στη συνέχεια οι Gademians θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 0-5 θα φτάσουν την διαφορά στους 3 πόντους για το 35-32, με τον Βολακάκη να ευστοχεί σε 2/2 βολές για το 37-32. Ο Γαλανός με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει σε 37-35 με τον Παπαδάκη να είναι ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας ευστοχώντας σε 2/2 βολές για το 39-35. Το τρίτο δεκάλεπτο θα λήξει με σκορ 41-37 με εύστοχο δίποντο του Γαλανού (Gademians) και εύστοχο δίποντο του Παπαδάκη (Paranormal Inactivity).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ρουστάς θα αυξήσει την διαφορά με νέο τρίποντο για το 44-37 και ο Γαβάθογλου θα μειώσει με δίποντο για το 44-39. Ένα νέο σερί των Paranormal Inactivity (5-0) θα φέρει την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό για το 49-39 με τους Gademians να αντιδρούν στην συνέχεια με δίποντο του Γαβάθογλου και 2 τρίποντα από τους Γαβάθογλου, Λιόση, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 49-47. Ο Παπαδάκης θα δώσει ανάσα στους Paranormal Inactivity με νέο τρίποντο για το 52-47 με τους Gademians να πιέζουν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, κάνοντας ένα σερί 0-6 με 1/2 βολές και δίποντο του Τριδήμα και μεγάλο τρίποντο στην συνέχεια από τον Ηλία Λιόση που θα φέρει το ματς στον πόντο για το 54-53 με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού. Οι Gademians, έχοντας 3 ομαδικά φάουλ επέλεξαν να κάνουν γρήγορο φάουλ στον Σκουλάτο και στην συνέχεια, μετά από επαναφορά θα κάνουν φάουλ στον Μανώλη Μιχελακάκη στέλνοντάς τον στις βολές, όπου θα ευστοχήσει σε 1 από τις 2 κρίσιμες βολές για το 55-53. Με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Λιόσης θα πάερι το τελευταίο σουτ λίγο πιο μπροστά από την γραμμή του κέντρου, αστοχώντας στην προσπάθεια αυτή με τους Paranormal Inactivity να παίρνουν σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 55-53 για να ανέβουν στο 6-5 του βαθμολογικού πίνακα, εκεί που βρίσκονται πλέον και οι Gademians μετά την πρόσφατή τους ήττα.

MVP του παιχνιδιού ο πολύ δυναμικός Γιάννης Παπαδάκης, ο οποίος πέρα από την συσσωρευμένη ενέργεια που έδωσε στην ομάδα του, ήταν εκείνος ο οποίος έθεσε τις βάσεις για την μεγάλη νίκη των Paranormal Inactivity μετρώντας 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ με μόλις ένα και μοναδικό λάθος. Άξιοι σύμμαχοί του στάθηκαν οι Βολακάκης (12 πόντους, 13 ριμπάουντ) και Σκουλάτος (7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια των Γαβάθογλου (16 πόντους, 8 ριμπάουντ) και Τριδήμα (7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα).