27.8%
75.0%
30.6%
22.7%

Τρομερό ματς στο κλειστό του Βενέτη, με τα Petralona B.C. να κλέβουν την παράσταση, επιστρέφοντας από το -10 για να κερδίσουν τελικά με 3 πόντους τους Gkrouvalous. Το τελικό 46-43 υπέρ της ομάδας των Πετραλώνων τα λέει όλα για την πορεία του ματς. Στο πρώτο και το δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν απόλυτα ισορροπημένες, με τους Gkrouvalous να προσπερνούν στο 3ο δεκάλεπτο και τα Petralona να παίρνουν εν τέλει την πολυπόθητη πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Έναρξη του παιχνιδιού με δίποντο του Γιακουμή για τα Πετράλωνα που θα κάνει το 2-0, όμως οι Gkrouvaloi θα απαντήσουν με 2 σερί δίποντα για το 2-4. Το 4-4 θα κάνει ο Καταραχιάς Αλ. για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Χατζηελευθερίου για το 4-6. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 2/2 βολές του Καταραχιά Θ. διαμορφώνοντας το 6-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Νικολόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 6-9, με τα Πετράλωνα να απαντούν με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση σε 9-9. Νέο τρίποντο για Gkrouvalous που θα κάνουν το 9-12, με τα Πετράλωνα να τρέχουν ένα μίνι σερί 7-0 με τον Καταραχιά Αλ. για το 16-12. Ο Χατζηελευθερίου θα κάνει το 16-14, ενώ ο Καταραχιάς Θ. με εύστοχη βολή θα διαμορφώσει το 17-14. Στη συνέχεια, ο Καλογερόπουλος με δίποντο θα μειώσει στον πόντο για να απαντήσει άμεσα ο Γιακουμής με τον ίδιο τρόπο για το 19-16. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με τρίποντο του Νικολόπουλου για το 19-19.

Στην επιστροφή των ομάδων, τα Πετράλωνα με ένα σερί 6-1 θα κάνουν το 25-20, για να απαντήσουν ισοφαρίζοντας οι Gkrouvaloi με δίποντο και τρίποντο για το 25-25. Ο Καταραχιάς Θ. θα κάνει το 27-25 για να τρέξουν οι Gkrouvaloi ένα νέο σερί 0-10 για να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 27-35.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Gkrouvaloi με δίποντο θα κάνουν το 27-37, όμως τα Πετράλωνα με ένα σερί 10-0 θα ισοφαρίσουν σε 37-37. Ο Βόρδος θα κάνει το 37-39, με τον Καταραχιά Θ. να ευστοχεί σε 2/2 βολές και τρίποντο, με μόλις 1 λεπτό να απομένει κάνοντας το 42-39. Ο Νικολόπουλους με ένα ζευγάρι βολών θα μειώσει σε 42-41, ενώ ο Καταραχιάς Θ. με ακόμα 1 εύστοχη βολή θα κάνει το 43-41. Απίστευτο δίποντο στη συνέχεια από τον Καλογερόπουλο για το 43-43 με 36 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι. Εκεί, τα Πετράλωνα θα καθαρίσουν την υπόθεση νίκη με 3 εύστοχες βολές για το τελικό 46-43. Οι Gkrouvaloi είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα, όμως δεν ευστόχησαν και έτσι το πρώτο ροζ φύλλο για τα Petralona B.C. είναι γεγονός.

MVP της αναμέτρησης, ο τρομερός Θανάσης Καταραχιάς με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Χατζηελευθερίου με 7 πόντους και 10 ριμπάουντ.