22.9%
76.9%
34.8%
25.0%

Τα Χαμένα Ταλέντα, δείχνοντας τεράστια έμφαση στην άμυνα για 40 λεπτά, πήραν μια μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στους Glory Road με 60-53 και έδειξαν από νωρίς ότι φέτος με τις προσθήκες που έκαναν θα κυνηγήσουν μεγάλα πράγματα. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ψημάδης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο τα Χαμένα Ταλέντα έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ, περιόρισαν στο μέγιστο τα πρώτα βιολιά των Glory Road και κάνοντας αργές και σωστές επιθέσεις πήραν τα ηνία του αγώνα. Τσανάκας και Σάμι Χαμντάν ξεκίνησαν το ματς με 0-3, τα Χαμένα Ταλέντα απάντησαν με 11-0 σερί με δράστες τους Κασβή, Κυριακού, Αντύπα και Ψημάδη για το 11-3, ο Σιφναίος μείωσε σε 11-6, 13-6 ο Μάης, 13-9 με νέο τρίποντο του Σιφναίου και 14-9 με μια βολή του Μάη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Χαμένα Ταλέντα προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το momentum που είχαν και να ανοίξουν την διαφορά, όμως οι Glory Road κάθε φορά που πήγαινε να συμβεί αυτό είχαν τη λύση για να μείνουν κοντά. Βασιλείου και Πενταγιώτης έγραψαν το 17-9, 17-13 με ένα 0-4 οι Τσανάκας και Ακαρέπης, 20-13 με ένα απίστευτο γκολ φάουλ ο Ψημάδης, 20-15 ο Μανωλιάδης, 22-15 ο Κυριακού, 22-20 οι Μανωλιάδης και Τσανάκας, 24-20 με δύο βολές του Αντύπα, 24-22 ο Σάμι Χαμντάν, 26-22 ο Κασβής, 26-24 ο Σιφναίος και 28-24 ξανά με καλάθι του Κασβή για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα Χαμένα Ταλέντα συνέχισαν σταθερά στην επίθεση τους, κάτι που έλειψε από τους Glory Road με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίγει για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφιο νούμερο. Ο Βασιλείου έγραψε το 30-24, 30-27 ο Σαχτούρης, 34-27 οι Βασιλείου και Πενταγιώτης, 34-30 ο Μανωλιάδης και 7-0 σερί με 5 πόντους του Πενταγιώτη και 2 του Κασβή για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Glory Road βρήκαν τον καλό εαυτό τους επιθετικά, όμως τα Χαμένα Ταλέντα έδειξαν ότι είναι έμπειρη ομάδα με τη διαχείριση που έκαναν και δεν κινδύνεψαν σε κανένα σημείο. Ο Σιφναίος μείωσε σε 41-33, 47-33 οι Βασιλείου, Σταμπουλίδης και Μάης, 47-36 με ένα ακόμη τρίποντο από τον Σιφναίο, 52-36 οι Βασιλείου και Μάης ξανά, 52-41 με ένα 0-5 σερί δια χειρός Μανωλιάδη, 55-41 ο Πενταγιώτης, 55-43 ο Μανωλιάδης και τρίποντο από τον Αντύπα για το 58-43. Τρίποντη απάντηση του Τσανάκα και δύο βολές από τον Μανωλιάδη για το 58-48, ο κασβης απάντησε με ένα καλάθι για το 60-48 και στη συνέχεια ακολούθησαν 5 σερί πόντοι του Σιφναίου για το τελικό 60-53 του αγώνα.

Για τα Χαμένα Ταλέντα, πέρα από τον Ψημάδη, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Πενταγιώτης και Κασβής. Για τους Glory Road ξεχώρισαν οι Σιφναίος και Μανωλιάδης.