42.3%
67.7%
51.3%
34.8%

Σε ένα φοβερό ματς το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών, οι Hotzone Smurfs κατάφεραν να πάρουν τη 2η συνεχόμενη και 2η συνολική νίκη τους στο Summer απέναντι στους Glory Road με το τελικό 79-85. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σε όλο το ματς, με την μεγαλύτερη διαφορά να αποκτούν οι Glory Road στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου για το 73-66. Οι Smurfs δεν το έβαλαν κάτω, εκμεταλλεύτηκαν την καλή τους άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία των Glory Road στα τελευταία λεπτά, έφυγαν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Στ. Βενέτης.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Glory Road να ξεκινούν με ένα 7-2 από τους Σιφναίο και Χαμντάν Σ., όμως οι Smurfs θα απαντήσουν γρήγορα με ένα 3-9 και θα πάρουν το προβάδισμα για το 10-12. Ο Χαμντάν Σ. θα ισοφαρίσει με σουτ μέσης απόστασης σε 12-12, ο Ρισβάς θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 12-14 και ο Σιφναίος με τρίποντο θα διαμορφώσει το 15-14. Ο Λαζόγκας με δίποντο θα δώσει προβάδισμα στους Smurfs για το 15-16, ο Χαμντάν Σ. θα απαντήσει για το 17-16, ενώ οι Smurfs με ένα 2-7 θα πάνε το ματς στο +5 για το 19-23. Στη συνέχεια, ο Σιφναίος με τρίποντο θα μειώσει στον πόντο (22-23), ο Γεωργακόπουλος θα κάνει το 22-25 και ο Σιφναίος θα ισοφαρίσει με τρίποντο για το 25-25. Εκεί, ο Ρισβάς με δίποντο θα γράψει το 25-27, ενώ ο Σιφναίος με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει σε 27-27 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βαλτινός με δίποντο θα κάνει το 29-27, ο Ρισβάς με τρίποντο το 29-30, ενώ ο Βαλτινός με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το 31-30. Στη συνέχεια, ο Θεοδόσης με τρίποντο θα κάνει το 31-33, ενώ οι Glory Road με ένα σερί 8-2 θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 4 για το 39-35. Οι Hotzone Smurfs θα απαντήσουν με ένα δικό τους σερί 2-11 και θα μπουν σε θέση οδηγού στο σκορ για το 41-46, όμως οι Glory Road με 3/4 βολές και δίποντο από τους Μαστρογιάννη, Σιφναίο και Καλλιτσάντση θα φέρουν το ματς στα ίσα, κλείνοντας το ημίχρονο στο 46-46.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Glory Road θα περάσουν μπροστά με 5 πόντους του Μαστρογιάννη για το 51-46, οι Hotzone Smurfs με ένα σερί 3-9 θα πάρουν το προβάδισμα για το 54-55, ενώ ο Μαστρογιάννης με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 56-55 για τους Glory. Ο Ρισβάς με 2/2 βολές θα κάνει το 56-57, ο Μαστρογιάννης με δίποντο το 58-57 και ο Ρισβάς με νέο ζευγάρι βολών το 58-59. Εκεί, ο Σιφναίος με δίποντο θα δώσει ξανά προβάδισμα στους Glory για το 60-59, ο Θεοδόσης με τρίποντο θα κάνει το 60-62, ενώ ο Σιφναίος θα ισοφαρίσει με 2/2 βολές σε 62-62. Στη συνέχεια, ο Κάτρης με βολή θα κάνει το 62-63, ο Σιφναίος με τρίποντο θα γράψει το 65-63 και ο Ρισβάς με δίποντο το 65-65. Με βολή του Χαμντάν Σ. το σκορ θα πάει στο 66-65, ο Κάτρης με τον ίδιο τρόπο θα ισοφαρίσει σε 66-66, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο σχεδόν στη λήξη της επίθεσης ο Σιφναίος για το 69-66.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Glory Road θα χτίσουν την μέγιστη διαφορά στο ματς, έπειτα από 2 συνεχόμενα δίποντα των Χαμντάν Αλ. και Σεϊμένη για το 73-66, όμως ο Ρισβάς με 3/4 βολές θα μειώσει σε 73-69. Με τρίποντο του Μαστρογιάννη, το ματς θα πάει ξανά στους 7 για το 76-69, όμως οι Hotzone Smurfs θα καταφέρνουν να μειώσουν στον πόντο με ένα σερί 2-8 για το 78-77. Παρά το momentum που είχαν οι Hotzone Smurfs, ο Μαστρογιάννης θα πάει τη διαφορά στους 2 πόντους με εύστοχη βολή για το 79-77 με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Οι Hotzone Smurfs με πολύ καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά αλλά και με ένα σερί 0-8 θα καταφέρουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο με το τελικό 79-85.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ρισβάς ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 39 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κάτρης και Τσαπέπας, ενώ από τους Glory Road ξεχώρισε η προσπάθεια των Σιφναίο και Μαστρογιάννη.