9.7%
64.0%
50.0%
28.1%

Εκπληκτικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους Glory Road να φεύγουν με τη νίκη, ένα βήμα πριν το Final 4. Τι κι αν το ματς ήταν αδιάφορο βαθμολογικά για τους Miners; Με μόλις 5 παίκτες κατέβηκαν στο παιχνίδι χωρίς κάποιο βαθμολογικό κίνητρο, κυνήγησαν το ματς μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο της 2ης παράτασης, κλείνοντας εντυπωσιακά την καλοκαιρινή σεζόν. Οι Glory Road έκαναν ένα δυνατό crash test απέναντι σε μία πολύ ανταγωνιστική ομάδα, ενώ πλέον κοιτούν μόνο Jack’s, αφού αυτοί θα είναι και οι αντίπαλοί τους στο πρώτο ματς στην 4άδα. Για την ιστορία, οι Glory Road κατάφεραν και έκλεισαν την κανονική διάρκεια με 4 νίκες και 1 ήττα, ενώ οι εκπληκτικοί Miners, τελείωσαν τις υποχρεώσεις τους με 1 νίκη και 4 ήττες στο φετινό Summer.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Miners να ανοίγουν το σκορ με τον Τζαβάρα να ευστοχεί σε τρομερό γκολ-φάουλ, ενώ ο Σεϊμένης Γ. με ένα fade away σουτ μείωσε σε 2-3. Ο Τζαβάρας με νέο δίποντο θα κάνει το 2-5, με τον Τσανάκα να απαντά με 2/2 βολεές για το 4-5. Στη συνέχεια, οι Miners με ένα σερί 0-8 θα διαμορφώσουν το 4-13, ενώ οι Glory Road μετά το time out θα μπουν πιο δυναμικά και θα μειώσουν στον πόντο για το 12-13. Με τον Σακαράκη θα συνεχίσουν οι Miners, ο οποίος με δίποντο και τρίποντο θα κάνει το 12-18, ο Σιφναίος θα μειώσει σε 14-18 και ο Μόνος με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 14-20. Με 2/2 βολές θα απαντήσει ο Σεϊμένης Γ. για το 16-20, ενώ ο Σακαράκης με δίποντο θα σφραγίσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 16-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Miners με τρίποντο του Τζαβάρα θα κάνουν το 16-25, οι Glory Road θα μειώσουν προσωρινά με δίποντο του Σιφναίου και 1/2 βολές του Μανωλιάδη για το 19-25, ενώ οι Miners με ένα νέο σερί 0-11 θα διαμορφώσουν το 19-36. Ο Γιάννης Σεϊμένης όμως με 3 σερί δικούς του πόντους θα μειώσει σε 22-36, ο Τζαβάρας θα κάνει το 22-38 με 2/2 βολές και ο Σεϊμένης Γ. με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το 24-38. Νέο σερί για Miners στη συνέχεια (0-6), με τον Καλλιτσάντση να μειώνει με 2/2 βολές και τον Σιφναίο με δίποντο να κάνει το 28-44. Ο Τζαβάρας με 1/2 βολές θα κάνει το 28-45, ενώ ο Μανωλιάδης με τον ίδιο τρόπο θα σφραγίσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 29-45.

Στην επιστροφή των ομάδων, έπειτα από την ανάπαυλα, οι Glory Road θα μπουν πιο δυναμικά στο παρκέ, τρέχοντας ένα σερί 17-3 στα πρώτα 5 λεπτά για το 45-48, ο Ορφανίδης με δίποντο θα κάνει το 45-50 και ο Τσανάκας με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 47-50. Στη συνέχεια, ο Τζαβάρας με ένα δίποντο θα κάνει το 47-52, ενώ οι Glory Road θα φέρουν το ματς στον πόντο με δίποντο του Πούλιου και 2/2 βολές του Σιφναίου για το 51-52, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στο 4ο δεκάλεπτο.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι Miners με δύο σερί δίποντα των Τουμπακάρη και Τζαβάρα, θα κάνουν το 51-56, ενώ ο Καλλιτσάντσης με 2 σερί δίποντα και ο Χαμντάν Α. με δικό του δίιποντο θα κάνουν το 57-56, με τους Glory Road να περνούν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς. Ο Σακαράκης με 1/2 βολές θα ισοφαρίσει σε 57-57, οι Τσανάκας και Σεϊμένης Γ. με 2 σερί δίποντα θα κάνουν το 61-57 και ο Τζαβάρας με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 61-59. Στη συνέχεια, ένα σερί των Glory Road 6-1 θα κάνει το 67-60, με τους Miners να απαντούν με τρίποντο του Ορφανίδη και 4/4 βολές από τους Τζαβάρα και Τουμπακάρη, μειώνοντας στους 2 πόντους μετά και το εύστοχο δίποντο του Σεϊμένη Γ. για το 69-67. Ο Βαλτινός με εύστοχο δίποντο από μέση απόσταση θα κάνει το 71-67, όμως οι Miners με δίποντο του Σακαράκη και ακόμα ένα δίποντο στα τελευταία 11″ από τον Ορφανίδη θα ισοφαρίσουν σε 71-71. Οι Glory Road με 10 δευτερόλεπτα στο ρολόι, είχαν 2 άστοχες προσπάθειες από τους Σεϊμένη Γ. και Σιφναίο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο, οι Miners ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά. Ο Ορφανίδης με 2 δίποντα έκανε το 71-75 ενώ ο Σεϊμένης Γ. με δίποντο και ο Σιφναίος με τρίποντο έπειτα από 5 σερί επιθετικά ριμπάουντ των Glory Road, θα κάνουν το 76-75 υπέρ τους. Στη συνέχεια, ο Τζαβάρας με 1/2 βολές και ο Ορφανίδης με δίποντο θα διαμορφώσουν το 76-78, ενώ ο Σεϊμένης Γ. με 1 λεπτό να απομένει, ευστόχησε σε δίποντο για το 78-78. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Glory Road είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, με τον Γιάννη Σεϊμένη να κερδίζει φάουλ και να οδηγείται στις βολές από ομαδικά, όμως δεν ήταν εύστοχος και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε σε 2η παράταση.

Στο 2ο πεντάλεπτο, ο Ορφανίδης με δίποντο στον αιφνιδιασμό έκανε το 78-80, ο Τσανάκας με τον Πούλιο με 2 δίποντα πήραν ξανά το προβάδισμα για το 82-80, ενώ ο Τουμπακάρης ισοφάρισε για το 82-82. Οι Glory Road με τον Τσανάκα να ευστοχεί σε δίποντο και τον Σιφναίο σε 2/2 βολές, θα κάνουν το 86-82, με τον Βασίλη Σεϊμένη να ευστοχεί σε δίποντο και τους Glory Road να ξεφεύγουν με 6 πόντους διαφορά. Ο Σακαράκης με τρίποντο θα μειώσει σε 88-85, ο Σεϊμένης θα απαντήσει άμεσα με ανάποδο αριστερό lay up και ο Σακαράκης με νέο τρίποντο θα κάνει το 90-88. Συνέχεια στο θρίλερ έδωσε ο Γιάννης Σεϊμένης με δύσκολο δίποντο, ενώ ο Σακαράκης με 3ο σερί τρίποντο μείωσε ξανά σε 92-91. Οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία να ευστοχήσουν, με καμία από τις δύο να μην τα καταφέρνει και τους Glory Road να παίρνουν τελικά τη νίκη με το τελικό 92-91 και πλέον κοιτούν μόνο Jack’s και το ματς της Τρίτης, τον πρώτο “τελικό” για την ομάδα των Glory.

MVP της αναμέτρησης, ο Γιάννης Τσανάκας, ο οποίος βοήθησε τόσο επιθετικά τους Glory Road, όσο και αμυντικά, πετυχαίνοντας 13 πόντους, μαζεύοντας 19 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε και 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα, φτάνοντας τους 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά του Γιάννη Σεϊμένη, με τον ίδιο να δίνει λύσεις στις δύσκολες στιγμές των Glory Road, σταματώντας στους 37 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 ασίστ. Τέλος, για τους Glory Road σε καλή μέρα βρέθηκε και ο Σιφναίος, με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από τους Miners, ξεχώρισε ο triple-double Νίκος Τζαβάρας, ο οποίος τα έκανε όλα στα 50 λεπτά που βρισκόταν στο παρκέ (όπως και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του). Ο Νίκος, μέτρησε 24 πόντους, 20 ριμπάουντ και 13 ασίστ, φτάνοντας τους 32 βαθμούς στο ranking. Σε πολύ καλή βραδιά εμφανίστηκαν και οι υπόλοιποι συμπαίκτες του, αφού το πάλεψαν μέχρι και την τελευταία επίθεση και τους αξίζουν συγχαρητήρια για την επίδοση και την απόδοσή τους στο παρκέ.