10.5%
55.2%
36.8%
21.1%

Έπειτα από ένα πάρα πολύ όμορφο ντέρμπυ μεταξύ των 2 μοναδικών αήττητων ομάδων του Β’ ομίλου της Bronze League, οι Κένταυροι κατάφεραν να κάμψουν με δυσκολία το εμπόδιο των μαχητικών Golden Boys σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Κένταυροι είχαν σε όλο το παιχνίδι μία μικρή διαφορά, όμως στο τελευταίο λεπτό, οι Golden Boys πήγαν για τη μεγάλη ανατροπή αφού μείωσαν στον πόντο (54-55). Οι Κένταυροι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, διατήρησαν το προβάδισμα και τελικά έφυγαν με το 9ο συνεχόμενο ρόζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας και οι δύο την δίψα τους για τη νίκη. Οι Golden Boys θα ανοίξουν το σκορ με δίποντο μέσης απόστασης του Λαλιώτη, οι Κένταυροι θα μπουν στο ματς με γκολ-φάουλ του Συμπάρδη για το 2-3, με τον Ρίζο να ισοφαρίζει σε 3-3 με εύστοχη βολή. Εκεί, οι Κένταυροι με 2 δίποντα των Λουλούδη και Μιχαλόπουλο θα κάνουν το 3-7, ο Ρίζος θα μειώσει με δίποντο σε 5-7 και ο Αναστασόπουλος με βολή θα κάνει το 5-8 για τους Κένταυρους. Οι Golden Boys θα απαντήσουν με τρίποντο του Λαλιώτη και θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 8-8, ενώ οι Κένταυροι με ένα σερί 2-11 θα πάρουν το προβάδισμα για το 10-19. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει έπειτα από βολή ο Ρίζος για να μειώσει σε 11-19 το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι GB θα μειώσουν με 3 δίποντα των Κατσούλη, Λαλιώτη και Χαχάμη Β. σε 17-19, οι Κένταυροι με βολή του Παπαδιά και 2 συνεχόμενα τρίποντα από τον Δρόση θα ανοίξουν τη διαφορά στους 9 πόντους για το 17-26, με τον Σκλαβενίτη να μειώνει με δικό του τρίποντο από τη γωνία για το 20-26. Το ημίχρονο θα σφραγίσουν με βολή ο Καριώτης και δίποντο ο Παπαδιάς από μέση απόσταση για το 20-29 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των ομάδων, Λουλούδης και Καριώτης με 2/4 βολές θα στείλουν το ματς σε διψήφια διαφορά για το 20-31, ο Ρίζος με δύσκολο σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 22-31, ενώ οι Κένταυροι με δίποντο του Ρέντα θα επαναφέρουν το ματς στο +11 για το 22-33. Εκεί, οι Golden Boys θα καταφέρουν να μειώσουν με 3 βολές του Χαχάμη Β. και 2 δίποντα του Ρίζου σε 29-33, ο Μιχαλόπουλος με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 (29-36), με τον Χαχάμη Α. και τον Λαλιώτη να ευστοχούν σε δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα, μειώνοντας έτσι σε 33-36. Με ένα σερί 2-6 από τον Συμπάρδη, οι Κένταυροι θα ανοίξουν εκ νέου την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους, με τον Χαχάμη Β. να σφραγίζει το 3ο δεκάλεπτο με βολή για το 36-42 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παπαδιάς με δίποντο θα κάνει το 36-44, ο Κατσούλης θα μειώσει με τρίποντο σε 39-44, ενώ με 2/2 βολές ο Παπαδιάς θα στείλει το ματς στο +7 για το 39-46. Στη συνέχεια, ο Χαχάμης Α. θα μειώσει με δίποντο σε 41-46, ο Καριώτης και ο Λουλούδης με 2/4 βολές θα επαναφέρουν το ματς στους 7 για το 41-48, όμως οι GB με 2 δίποντα των Χαχάμη Β. και Ρίζο θα ροκανίσουν το ματς στους 3 (45-48), ενώ οι Κένταυροι με ένα γρήγορο 2-4 θα κάνουν το 47-52. Ένα μεγάλο τρίποντο του Χαχάμη Α. θα ροκανίσει τη διαφορά στους 2 πόντους (50-52), ο Παπαδιάς με βολή και ο Καριώτης με δίποντο θα κάνουν το 50-55, ενώ οι GB με 2/2 βολές του Λαλιώτη και δίποντο του Ρίζου θα ροκανίσουν στον πόντο το ματς με 1 λεπτό να απομένει. Εκεί, 1 βολή του Παπαδιά θα γράψει το τελικό 54-56, σκορ το οποίο θα είναι και το τελικό, αφού η τελευταία επίθεση των Golden Boys ήταν άστοχη.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Τάσος Καριώτης ο οποίος σταμάτησε στους 7 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 19 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, για να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Συμπάρδης και Λουλούδης, ενώ από τους Golden Boys ξεχώρισε η προσπάθεια των Λαλιώτη και Ανδρέα Χαχάμη.