16.0%
26.3%
26.8%
10.5%

Ντέρμπι στο κλειστό του Περιστερίου μεταξύ των ομάδων Golden Boys και Σουβλέηκερς με τους πρώτους να παίρνουν ακόμα μία νίκη, την 4η σε ισάριθμα παιχνίδια, διατηρόντας το αήττητο σερί τους και πλέον φιγουράρουν στην πρώτη θέση με τους Yugopiastika. Από την άλλη οι Σουβλέηκερς το πάλεψαν μέχρι το τέλος όμως το rotation και η ενέργεια των Golden Boys δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν την νίκη στο τέλος του παιχνιδιού.

Ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες θα μπουν μουδιασμένα στο παρκέ με χαμηλό σκοράρισμα αλλά όρεξη για νίκη. Το 2-0 θα διαμορφωθεί από τον Ιορδανίδη με σουτ από την base line, ενώ με 2 εύστοχες βολές οι παίκτες των Σουβλέηκερς θα ισοφαρίσουν σε 2-2. Ο Χαχάμης Α. θα πετύχει ένα δύσκολο καλάθι για το 4-2 για να περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο αδερφός του και να πυρπολήσει το καλάθι της αντίπαλης ομάδας, βάζοντας 12 στους 12 πόντους για την ομάδα του για να πάρει μία πολύ καλή διαφορά για το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 16-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βάσσης των Σουβλέηκερς θα πετύχει δύσκολο δίποντο για να μειώσει στους 8 για να απαντήσει ο Κιτσίκης για το 18-8. Στη συνέχεια δύο εύστοχες βολές των Σουβλέηκερς και ένα τρίποντο του Χαχάμη Β. θα φέρουν το παιχνίδι στο 21-10 για να πατήσουν γκάζι οι Σουβλέηκερς και να απαντήσουν με τους Furness και Κωστή για το τελικό σκορ ημιχρόνου 21-15.

Στην επιστροφή των ομάδων ο Βάσσης των Σουβλέηκερς θα πάρει από το χεράκι την ομάδα του και με πολύ καλές άμυνες αλλά και ομαδικές επιθέσεις που κατέληξαν σε εύστοχα καλάθια του Βάσση οι Σουβλέηκερς θα ροκανίσουν την διαφορά. Πιο συγκεκριμένα, ο Βάσσης και η ομάδα του από το 21-15 (σκορ ημιχρόνου) θα περάσουν μπροστά με ένα σερί 1-9 για το 22-24 για να απαντήσει με τρίποντη βόμβα ο Χαχάμης Β. για το 25-24. Οι Golden Boys θα βρουν ξανά τα πατήματά τους για να περάσουν ξανά μπροστά για το 31-26 για να έρθει ο Σταμπολτζής να σφραγίσει το 3ο δεκάλεπτο για τους Σουβλέηκερς με σκορ 31-28.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η άμυνα των Golden Boys έσπαγε κόκκαλα, επιτρέποντας μόνο 5 πόντους για την αντίπαλη ομάδα. Εν αντιθέσει, οι Golden Boys σκόραραν 14 πόντους με κύριο εκφραστή τους τον σκληροπυρηνικό Βασίλη Χαχάμη που έκλεισε το παιχνίδι με εντυπωσιακό τρόπο, χαρίζοντας την νίκη στους Golden Boys οι οποίοι παραμένουν στην 2η θέση αήττητοι, ισοβαθμώντας με τους Yugopiastika.

MVP του παιχνιδιού ο απολαυστικό Βασίλης Χαχάμης. Ο νεαρός forward μπήκε αλλαγή στο 1ο δεκάλεπτο και έφερε τα πάνω-κάτω για την ομάδα των Golden Boys πετυχαίνοντας μάλιστα και 22 πόντους, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοιράζοντας παράλληλα 2 ασίστ και κλέβοντας την μπάλα ακόμα 2 φορές. Πολύ δυναμικός και ο Ιορδανίδης που με την ενέργεια και το τρέξιμό του έδωσε πνοή στους Golden Boys σε κρίσιμα σημέια. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βάσσης με 17 πόντους.