24.3%
50.0%
43.6%
27.3%

Golden Boys και Heat για τρία δεκάλεπτα έδωσαν μια τεράστια μάχη για την πρόκριση στο Final 4, όμως στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι πρώτοι έκαναν ένα ξέσπασμα με 16-2 σερι και πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης με το άνετο τελικά 80-60. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλης Χαχάμης με 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Heat μπήκαν πολύ δυνατά, προσπάθησαν με τα μακρινά σουτ να πάρουν μια διαφορά στο σκορ, όμως οι Golden Boys τους είχαν από κοντά. Ο Ανδρέας Χαχάμης άνοιξε το σκορ στο ματς, Γιορνταμιλάκης και Φωτόπουλος απάντησαν με 11 πόντους σερί για το 2-11, 5-11 ο Βασίλης Χαχάμης, 5-13 ο Φωτόπουλος, 7-13 ο Ανδρέας Χαχάμης, 7-15 ο Φωτόπουλος, 8-15 ο Βασίλης Χαχάμης, 8-17 ο Γιορνταμιλάκης ξανά, 11-17 οι Ανδρέας Χαχάμης και Λαλιώτης, 11-19 ο Καρατζάς, 14-19 ο Ανδρέας Χαχάμης, 14-22 ο Γιορνταμιλάκης και 16-22 από τον Ανδρέα Χαχάμη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Heat αντιμετώπισαν μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα, κάτι το οποίο εκμεταλλευτηκαν οι GB, οι οποίοι πήραν τα ηνία του αγώνα. Βασίλης Χαχάμης και Λεβεντζιώτης έβαλαν 9 πόντους για το 25-22, 25-24 ο Φωτόπουλος, 30-24 οι Λεβεντζιώτης και Βασίλης Χαχάμης, 30-25 ο Τούτσης, 32-25 ο Ιορδανίδης, 32-28 ο Αρβανιτάκης, 34-28 οι Ανδρέας Χαχάμης και Ρίζος και δύο βολές του Γιορνταμιλάκη για το τελικό 34-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ συγκεντρωμενες επιθετικά, με τους GB να καταφέρνουν να κρατούν το προβάδισμα τους, παρά την πίεση των Heat. Νικολιδάκης και Βασίλης Χαχάμης έγραψαν το 39-30, 39-32 ο Τούτσης, 41-32 ο Ρίζος, 41-40 οι Φωτόπουλος και Γιορνταμιλάκης, 44-40 ο Ρίζος, 44-42 ο Φωτόπουλος, 47-42 ο Ρίζος ξανά, 47-44 ο Φωτόπουλος, 53-44 οι Ρίζος και Λαλιώτης, 53-49 από τους Φωτόπουλο, Νικολάου και Τούτση, 55-49 ο Ιορδανίδης, 55-54 οι Φωτόπουλος και Αρβανιτάκης και 58-54 από τον Βασίλη Χαχάμη για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Golden Boys ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση, πήραν μεγάλη διαφορά γρήγορα και ουσιαστικά καθάρισαν την πρόκριση μερικά λεπτά πριν από το τέλος. Ο Βασίλης Χαχάμης έγραψε το 60-54, 60-56 ο Τούτσης, 74-56 οι Βασίλης Χαχάμης, Λαλιώτης, Λεβεντζιώτης, Νικολιδάκης και Ανδρέας Χαχάμης, 74-58 ο Αρβανιτάκης, 80-58 οι Ιορδανίδης, Χαχάμης και Λεβεντζιώτης και 80-60 από τον Κοκκαλίδη, σκορ με το οποίο έληξε ο προημιτελικός.

Για τους Golden Boys, πέρα από τον Βασίλη Χαχάμη, πολύ καλοί ήταν επίσης οι άνδρες Χαχάμης και Ρίζος. Για τους Heat ξεχώρισαν οι Γιορνταμιλάκης και Φωτόπουλος.