23.9%
72.7%
33.3%
24.4%

Δύσκολο έργο είχαν οι Golden Boys απέναντι στους Jack’s, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι μεταξύ των 2 ομάδων, με τους πρώτους να φεύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Αιγάλεω, αφού επικράτησαν με 63-58, στην 19η αγωνιστική της Silver League. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο, με τους Golden Boys να πατούν γκάζι στην 3η περίοδο, ανοίγοντας τη διαφορά μέχρι και τους 18 πόντους (52-34) στα τέλη της περιόδου. Οι Jack’s βρήκαν το σθένος να προσπαθήσουν για το μεγάλο come back, έφτασαν το ματς μέχρι και τους 2 πόντους (60-58) προς το τέλος, όμως οι Golden Boys διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν σε ακόμα μια νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Χαχάμη Β. να ανοίγει το σκορ με τρίποντο στο 3-0, οι Jack’s θα μπουν στο ματς με 2 δίποντα των Γαλανάκη και Κελεμτζή για το προβάδισμα και το 3-4, ενώ ένα δίποντο του Κούγια και 2/2 βολές του Χαχάμη Β., θα διαμορφώσουν το 7-4 των Golden Boys. Στη συνέχεια, οι Jack’s με 2 τρίποντα των Ελευθεριάδη, Μανωλέα, αλλά και δίποντο του Κελεμτζή θα πάνε το ματς στο 7-12, ο Κούγιας και ο Χαχάμης Β. με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα ισοφαρίσουν στο 12-12, ενώ ο Ουζουνίδης, με εύστοχο ζεύγος βολών, θα γράψει το 12-14 για την ομάδα του. Εκεί, ένα δίποντο του Κατσούλη Κ. θα φέρει το ματς στα ίσα ξανά για το 14-14, οι Jack’s με 2 απανωτά καλάθια των Κοντοπάνο και Δρακόπουλο θα πάνε τη διαφορά στους 4 και το 14-18, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Σκλαβενίτης με εύστοχο τρίποντο, μειώνοντας έτσι στον πόντο και το 17-18 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο του Ελευθεριάδη θα διαμορφώσει το 17-21, οι Golden Boys με δίποντο του Χαχάμη Α. και τρίποντο του Χαχάμη Β. θα προσπεράσουν στο 22-21, ο Βάνας με εύστοχη βολή θα ισοφαρίσει στο 22-22, ενώ ένα σερί 9-0 από τους Golden Boys, έπειτα από 2 τρίποντα των Κούγια, Παναγιωτόπουλο, δίποντο του Κατσούλη Ν. και βολή του Χαχάμη Β., θα τους δώσει ξανά τα ηνία του παιχνιδιού, στέλνοντας τη διαφορά στους 9 και το 31-22. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με 2/2 βολές ο Φιλαρτζής, ο οποίος και θα μειώσει στους 7 για το 31-24 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι GB με 3 δίποντα των Κατσούλη Κ., Χαχάμη Β. και Παναγιωτόπουλο θα κάνουν το 37-24, οι Jack’s με 2 καλάθια των Δρακόπουλο και Μανωλέα θα μειώσουν στο 37-28, ενώ ένα σερί 8-3 από τους Παναγιωτόπουλο και Χαχάμη Β., θα στείλουν το παιχνίδι στους 14 και το 45-31 του ματς. Στη συνέχεια, ο Μανωλέας με δικό του τρίποντο θα γράψει το 45-34, ο Χαχάμης Β. με 2 τρίποντα και 1 βολή θα πάει το ματς στους 18 και το 52-34, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Βάνας, μειώνοντας παράλληλα το σκορ της περιόδου στο 52-37.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ουζουνίδης με δίποντο θα μειώσει στο 52-39, ο Κούγιας με τρίποντο θα διαμορφώσει το 55-39 των Golden Boys, ενώ ο Μανωλέας με εύστοχο γκολ-φάουλ και ο Δρακόπουλος με δίποντο απάντησαν, ροκανίζοντας τη διαφορά στους 11 πόντους και το 55-44 της αναμέτρησης. Με βολή του Χαχάμη Β., οι Golden Boys θα γράψουν το 56-44, οι Jack’s με 3 τρίποντα των Βάνα, Μανωλέα και Ελευθεριάδη θα μειώσουν στο 56-53, ενώ ο Χαχάμης Β. με 2 βολές, θα κάνει το 58-53 του παιχνιδιού. Με τρίποντο του Μανωλέα, οι Jack’s θα ρίξουν τη διαφορά στην κατοχή και το 58-56, ο Ανδρέας και ο Βασίλης Χαχάμης με 2 βολές θα γράψουν το 60-56, ενώ με 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Βάνας με 2/2 βολές θα μειώσει στην κατοχή και το 60-58. Εκεί, ο Σκλαβενίτης και ο Χαχάμης Β. με 3 βολές θα διαμορφώσουν το 63-58, σκορ που σφράγισε και την αναμέτρηση, αφού οι Jack’s δεν κατάφεραν να βρουν σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

MVP της αναμέτρησης ο Γιώργος Δαπόλας ο οποίος είχε 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 14 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κούγιας και Χαχάμης Α., ενώ από τους Jack’s ξεχώρισαν οι Ελευθεριάδης και Ουζουνίδης.