11.1%
55.6%
28.2%
14.3%

Οι Golden Boys χρειάστηκαν σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο για να κερδίσουν τους Pick ‘n’ Troll με 48-46 σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακους. MVP του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Χαχάμης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έδειξαν πόσο πολύ θέλουν το ματς παίζοντας παθιασμένη άμυνα, με αποτέλεσμα το σκορ να κυμαίνεται χαμηλά. Ο Τσόλας έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Σκλαβενίτης ισοφάρισε σε 2-2 και οι Pick n Troll απάντησαν με 3 πόντους για το 2-5. Ο Σκλαβενίτης έβαλε άλλο ένα καλάθι για το 4-5, 4-8 από τον Τσολα και 7-8 με τρίποντη απάντηση του Ρίζου. Καλάθι του Μιχαηλίδη για το 7-10, 8-10 από τον Ρίζο, 8-12 από τον Κυριακόπουλο, 10-12 από τον Μαρολαχάκη, 10-14 από τον Μιχαηλίδη και μια βολή του Ανδρέα Χαχάμη για το τελικό 11-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς, ενώ οι δύο ομάδες άρχισαν να παίζουν και πιο γρήγορο μπάσκετ, με το σκορ όμως να συνεχιζει να είναι χαμηλό. Βασίλης και Ανδρέας Χαχάμης έγραψαν το 15-14, 15-17 με τρίποντο ο Γιώργος Τσοπανάκης και 18-17 από τους Ιορδανίδη και Ανδρέα Χαχάμη. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Τσόλα για το 18-22, 20-22 από τον Κατράνα, 20-24 με δύο βολές του Τσόλα και τρίποντο του Κατράνα για το τελικό 23-24 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Golden Boys μπήκαν ζεστοί, έκαναν την πιο παραγωγική τους περίοδο στο ματς και έκλεισαν δεκάλεπτο έχοντας θέση οδηγού. Ο Βασίλης Χαχάμης έβαλε καλάθι για το 25-24, ο Μιχαηλίδης απάντησε με δύο βολές για το 25-26, 28-26 από τους Σκλαβενίτη και Βασίλη Χαχάμη και 28-30 από τους Κυριακόπουλο και Τσόλα. Ένα καλάθι του Ανδρέα Χαχάμη και ένα τρίποντο του Κατράνα για το 33-30, 33-34 από τους Τσόλα και Τσοπανάκη και 35-34 με καλάθι ξανά από τον Ανδρέα Χαχάμη. Μια βολή και ένα καλάθι του Παπαδόπουλου για το 35-37 και απάντηση με 5-0 ο Ανδρέας Χαχάμης για να βάλει μπράβο την ομάδα του με 40-37, σκορ με το οποίο κλείσαμε και δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες άργησαν πολύ να σκοράρουν, η μπάλα είχε αρχίσει να βαραινει και ενώ το ματς ήταν ισόπαλο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και όλα έδειχναν παράταση, ο Ρίζος είχε άλλη άποψη. Ο Κατσούλης έβαλε καλάθι για το 42-37, ο Τσοπανάκης έβαλε μια βολή για το 42-38, τρίποντο του Ρίζου για τι 45-38 και απάντηση με 0-6 οι Pick n Troll με σκόρερ τους Μιχαηλίδη, Παπαδόπουλο και Τσόλα με 20″ να μένουν. Ο Ρίζος πήγε για βολές με 15″ να μένουν, έβαλε τη μια και έγραψε το 46-44. Στην συνέχεια οι Pick n Troll έκαναν λάθος μπροστά, έστειλαν τον Χαχάμη για βολές, αλλά εκείνος δεν έβαλε καμία και στην διεκδίκηση ο Τσόλας κέρδισε φάουλ και πήγε για βολές με 9″. Μέσα και οι δύο από τον guard των Troll για το 46-46 και γρήγορη κατεβασια από τον Ρίζο και σουτ λίγο μέσα από το τρίποντο για να γράψει το 48-46 με ένα δεύτερο να μένει, σκορ το οποίο δεν άλλαξε, γιατι ο σκόρερ του τελευταίου καλαθιου έκλεψε και την μπάλα στην επαναφορά.

Για τους Golden Boys, πέρα από τον Χαχάμη, καταπληκτικός ήταν και ο Ρίζος, ο οποίος έκανε τρομερή δουλειά και έβαλε και το νικητήριο καλάθι, ενώ καλοί ήταν επίσης οι Βασίλης Χαχάμης και Κατράνας. Για τους Pick n troll ξεχώρισαν οι Τσόλας και Μιχαηλίδης.