21.9%
66.7%
45.9%
20.6%

Ακόμα μια νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Golden Boys, την 6η τους στη φετινή Silver και έτσι να ανέβουν στο 6-2 του βαθμολογικού πίνακα, στην 10η στροφή της φετινής λίγκας. Οι νικητές δεν είχαν εύκολο έργο, αφού οι Puerto Tsirko παρουσιάστηκαν έτοιμοι για ένα δυνατό ντέρμπι, πράγμα που συνέβη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Οι Golden Boys με πολύ όμορφο μπάσκετ ανά διαστήματα και με αρκετή ευστοχία, κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δημητριάδη να ξεκινάει με τρίποντο από την γωνία για το αρχικό 0-3 του ματς, οι Golden Boys θα ανοίξουν λογαριασμό με βολή του Κατσούλη Κ., τρίποντο του Παναγιωτόπουλου και δίποντο του Χαχάμη Β. για να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 6-3, ενώ ένα καλάθι από τον Μπίλια, μείωσε τη διαφορά στον πόντο και το 6-5 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Χαχάμης Β. με νέο δίποντο θα γράψει το 8-5, ενώ 2 δίποντα των Καρακατσάνη, Σαραντόπουλο και τρίποντο του Πέτρου, θα βάλουν μπροστά τους Puerto Tsirko με το σκορ στο 8-12. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με 5 συνεχόμενους πόντους ο Χαχάμης Α., αφού με 2 δίποντα και 1 βολή, θα δώσει το προβάδισμα στους Golden Boys με το σκορ της περιόδου στο 13-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Golden Boys με 2 βολές του Χαχάμη Β. και τρίποντο του Παναγιωτόπουλου άνοιξαν τη διαφορά του ματς στους 6 πόντους και το 18-12, οι Puerto Tsirko απάντησαν με 3 δίποντα των Μπίλια (2) και Πέτρου (1) για να ισοφαρίσουν στο 18-18, ενώ ένα γρήγορο 6-2 των Golden Boys, ύστερα από 3 δίποντα των Χαχάμη Α., Χαχάμη Β. και Παναγιωτόπουλο, έγραψαν το 24-20 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Μπίλιας με ακόμα ένα καλάθι θα κάνει το 24-22 και θα μειώσει στην κατοχή, ο Παναγιωτόπουλος με 2 απανωτά τρίποντα απάντησε και πήγε τη διαφορά στους 8 για το 30-22, ενώ ο Νούκας με γκολ-φάουλ μείωσε στους 5 πόντους για το 30-25 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα τρίποντο ακόμα του Παναγιωτόπουλου και ένα δίποντο από τον Κούγια διαμόρφωσε το 35-25 των Golden Boys, ο Δημητριάδης με τρίποντο μείωσε αμέσως στο 35-28, ενώ ένα δίποντο αυτή τη φορά από τον Παναγιωτόπουλο, έγραψε το 37-28 της αναμέτρησης. Με βολή από τον Σαραντόπουλο το σκορ πήγε στο 37-29, ενώ το ημίχρονο, σφράγισε ο Χαχάμης Α. με εύστοχο τρίποντο στην εκπνοή, με τη διαφορά να σκαρφαλώνει στους 11 πόντους και το 40-29 των Golden Boys.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Σαραντόπουλος με τρίποντο μείωσε στους 8 και το 40-32, ο Χαχάμης Β. και ο Παναγιωτόπουλος απάντησαν με γκολ-φάουλ και τρίποντο αντίστοιχα για να γράψουν το 46-32, όμως οι Puerto Tsirko, θα τρέξουν ένα σερί 2-13, το οποίο και θα μειώσει τη διαφορά στους 3, αφού σε αυτό το διάστημα, ο Μπίλιας έβαλε 3 πόντους, ο Πέτρου 2 τρίποντα και από 1 δίποντο έβαλαν ο Γρίβας και ο Νούκας, με το σκορ να πηγαίνει στο 48-45. Το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα ο Κούγιας μετά από μία εξαιρετική πάσα του Παναγιωτόπουλου, με το σκορ να γράφει πλέον 50-45 για τους GB.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Golden Boys με 2 δίποντα από τους Ανδρέα και Βασίλη Χαχάμη θα πάνε το ματς στους 9 πόντους για το 54-45, ο Κυριαζής με καλάθι στη ρακέτα θα μειώσει στο 54-47, ενώ ο Κούγιας με εύστοχο ζεύγος βολών, διαμόρφωσε το 56-47 για την ομάδα του. Εκεί, ένα δίποντο από τον Γρίβα έκανε το 56-49, οι Golden Boys με ένα σερί 9-0 από 5 πόντους του Κατσούλη Κ. και 4 του Χαχάμη Β. θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 14 πόντους και το 65-49, όμως οι Puerto Tsirko με 5 πόντους του Σαραντόπουλου και 2 του Μπίλια, θα μειώσουν στο 65-56, ο Χαχάμης Β. με νέο γκολ-φάουλ έκανε το 68-56 για να μειώσει με 5 σερί ο Σαραντόπουλος στο 68-61. Το τελικό σκορ, διαμόρφωσε με βολη ο Χαχάμης Α. και δίποντο ο Κατσουλης Κ. με το σκορ να καταλήγει στο 71-61 για τους Golden Boys.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 22 πόντους, με 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 30 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Golden Boys ξεχώρισε επιπλέον ο Κατσούλης Κ., με τον Χαχάμη Α. να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Puerto Tsirko σε καλή μέρα βρέθηκε ο Νούκας και ο Μπίλιας.