18.2%
45.7%
33.3%
27.8%

Δεύτερη αγωνιστική στον Β’ Όμιλο της Bronze League και οι Golden Boys αντιμετώπισαν τους Vintage Hoopers, με τις δύο ομάδες να προέρχονται αμφότερες από νίκη στην πρεμιέρα και να επιθυμούν διακαώς να διατηρήσουν το αήττητο. Όλα τα προγνωστικά έδειχναν ότι έπρεπε να περιμένουμε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι και δικαιώθηκαν μέχρι κεραίας. Το τελικό 55-53 αποτελεί μία ένδειξη του τι διαδραματίστηκε στο παιχνίδι, αλλά όσοι τυχεροί το παρακολούθησαν από κοντά, θα έχουν να το θυμούνται για καιρό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ νευρικό και για τις δύο ομάδες και μάλιστα με πολλές διακοπές, γεγονός που δεν βοήθησε ιδιαίτερα καμία από τις δύο να βρει ρυθμό. Οι Golden Boys κατάφεραν να δημιουργήσουν μία διαφορά 6 πόντων και να ολοκληρώσουν την περίοδο προηγούμενοι με 17-11. Κύριος εκφραστής των επιθέσεών τους ήταν ο Ρίζος, ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του από το 9-7 στο 16-9, στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο δυστυχώς σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Ποντικού και την αποχώρησή του από το υπόλοιπο του παιχνιδιού, αποτέλεσε την απαρχή του ντέρμπι που θα επακολουθούσε. Οι Vintage Hoopers μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο ματς για τα καλά και τα κατάφεραν έχοντας για οδηγούς τον Μέη και τον Μανδρανή, που πέτυχαν τους 16 από τους 18 πόντους της ομάδας τους σε αυτή την περίοδο. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 29-29 και άπαντες να παρακολουθούν την αναμέτρηση με κομμένη την ανάσα.

Στην τρίτη περίοδο οι Golden Boys, καταφέρνοντας να ξεπεράσουν και το σοκ από τον τραυματισμό του Ποντικού, επέβαλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 41-32 στα μισά του δεκαλέπτου, με στυλοβάτη των επιθέσεών τους τον συνήθη ύποπτο Ρίζο. Παρ’ ολ’ αυτά οι Vintage Hoopers βρήκαν άμεση αντίδραση και με ένα σερί οκτώ μηδέν μείωσαν στον πόντο 41-40, με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μασοκώστα και Καρίνου, με τον πρώτο να προσθέτει και ακόμη δύο πόντους. Το τελικό σκορ της περιόδου (47-42) γράφτηκε με καλάθια του Χαχάμη Β. (Golden Boys) και Μέη (Vintage Hoopers).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Vintage Hoopers έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 49-50, έπειτα από ένα εξαιρετικό δίποντο του Μέη. Κάπου εκεί όμως οι Golden Boys βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν με τα δύο απανωτά τρίποντα του Ρίζου και του Σκλαβενίτη γράφοντας το 55-50. Οι Hoopers δεν τα παράτησαν και μείωσαν αρχικά σε 55-53 με δύο βολές από τον Κουμπή, στη συνέχεια όμως δεν κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο καλάθι της ισοφάρισης, μιας και η άμυνα των Golden Boys, με ηγέτη τον Χαχάμη Α., που σκέπασε τα καλάθια, δεν τους άφησε περιθώρια, ούτε στην τελευταία επίθεση, που έμελλε να κρίνει την έκβαση του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα και μάλιστα με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας ήταν ο Ρίζος με 22 πόντους, ενώ για τους Hoopers ηγήθηκε στο σκοράρισμα ο Μέης με το εντυπωσιακό double double των 19 πόντων και 13 ριμπάουντ, όσα είχε και ο Χαχάμης Α. για τους Golden Βoys. Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως οι Golden Boys που έκανα το 2 στα 2, συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, μιας και στην προηγούμενη αγωνιστική είχαν επικρατήσει με 50-48 των Aigaleo Kings.