21.1%
39.3%
41.4%
15.8%

Σε μια αγχωτική νίκη προχώρησαν οι Golden Steak Warriors, διευρύνοντας το πολύ καλό σερί τους στις 12 σερί νίκες και τις 14 συνολικά για φέτος. Οι Κομπάρσοι, αν και μόλις 5 παίκτες, κατάφεραν να κοντράρουν στα ίσα τους πρωτοπόρους, πηγαίνοντας το ματς στην παράταση, όπου οι. Golden Steak Warriors με ένα πολύ καλό photo finish, πήραν ακόμα ένα ροζ φύλλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σταματίου να ανοίγει το σκορ με δίποντο για τους Golden Steak Warriors, ο Λινάρδος Μ. και ο Λινάρδος Α. θα βάλουν τους Κομπάρσους στο ματς με δίποντο και βολή αντίστοιχα, παίρνοντας παράλληλα και το προβάδισμα για το 2-3, ενώ οι Golden Steak Warriors, θα απαντήσουν με ένα σερί 8-0, ύστερα από 3 πόντους του Αρχέλαου, τρίποντο του Τουρλούκη και δίποντο του Αγγελόπουλου για το 10-3 του ματς. Στη συνέχεια, ένα δίποντο από τον Δελή και 2 του Λινάρδου Μ., θα ροκανίσουν τη διαφορά στον πόντο και το 10-9, ο Αρχέλαος με δίποντο θα γράψει το 12-9, ενώ ο Λινάρδος Μ., με βολή αυτή τη φορά, θα μειώσει στους 2 και το 12-10 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα δίποντο από τον Αγγελόπουλο θα γράψει το 14-10 των Golden Steak Warriors, ενώ ο Λινάρδος Μ., με 2 απανωτά δίποντα, θα φέρει το ματς στα ίσα για το 14-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τουρλούκης με 2/2 βολές θα κάνει το 16-14, ο Λινάρδος Α. και ο Μηνδρινός με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα δώσουν το προβάδισμα στους Κομπάρσους με το σκορ στο 16-17, ο Αγγελόπουλος με δίποντο θα επαναφέρει το προβάδισμα στην ομάδα του για το 18-17, ενώ ο Λινάρδος Α., με ένα όμορφο δίποντο, θα διαμορφώσει το 18-19 της αναμέτρησης για τους Κομπάρσους. Εκεί, ο Καλοκάθης με τρίποντο και δίποντο θα διαμορφώσει το 23-19 των Golden Steak Warriors, ο Κοντογεώργης με τρίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 23-22, ενώ ένα ακόμα καλάθι από τον Καλοκάθη, θα στείλει τη διαφορά στους 3 και το 25-22 του ματς. Στη συνέχεια, οι Κομπάρσοι θα απαντήσουν με τρίποντο του Μηνδρινού και δίποντο του Λινάρδου Μ. για το προβάδισμα και το 25-27, ο Αρχέλαος όμως, με ένα δικό του, προσωπικό σερί 6-2, θα βάλει την ομάδα του ξανά σε θέση οδηγού, διαμορφώνοντας έτσι το 31-29 για τους Golden Steak Warriors. Με ένα δύσκολο γκολ-φάουλ από τον Λινάρδο Μ. και ένα ακόμα καλάθι του Λινάρδου Α., οι Κομπάρσοι θα περάσουν μπροστά για το 31-34, σκορ που θα κλείσει και το πρώτο ημίχρονο.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Golden Steak Warriors θα πάρουν γρήγορα το προβάδισμα με 2 δίποντα των Βασιλακόπουλο και Αρχέλαο για το 35-34, ο Μηνδρινός με τρίποντο θα βάλει ξανά μπροστά τους Κομπάρσους για το 35-37, ενώ ένα τρίποντο – απάντηση του Αρχέλαου, θα διαμορφώσει το 38-37 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Κομπάρσοι με 2 απανωτά δίποντα των Λινάρδο Μ. και Δελή θα περάσουν μπροστά για το 38-41, ο Βασιλακόπουλος με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει στον πόντο και το 40-41, ενώ ο Μηνδρινός, με δίποντο αυτή τη φορά, θα κάνει το 40-43 του ματς. Στη συνέχεια, ο Αγγελόπουλος με 2 συνεχόμενα δικά του καλάθια θα γράψει το 44-43 των Golden Steak Warriors, ενώ ο Λινάρδος Μ. με 4 δικούς του πόντους, θα σφραγίσει την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 3 πόντων για τους Κομπάρσους και το σκορ στο 44-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Λινάρδος Μ. με δίποντο θα στείλει τη διαφορά στους 5 πόντους και το 44-49, οι Golden Steak Warriors θα μειώσουν με 2/2 βολές του Αγγελόπουλου για το 46-49, ενώ ο Λινάρδος Μ., με ένα ακόμα δίποντο, θα καταγράψει το 46-51 των Κομπάρσων. Εκεί, ο Τουρλούκης με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει στο 49-51, ο Κοντογεώργης με σουτ μέσης απόστασης θα πάει το ματς στο 49-53, όμως οι Golden Steak Warriors, θα φέρουν το ματς στα ίσα, έπειτα από 2 συνεχόμενα δίποντα των Αγγελόπουλο και Τουρλούκη, για το 53-53 του παιχνιδιού, με μόλις 6 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Στη συνέχεια, ένα δίποντο από τον Λινάρδο Α. θα βάλει μπροστά τους Κομπάρσους για το 53-55, ο Αγγελόπουλος και ο Αρχέλαος με δίποντο και 2 βολές αντίστοιχα θα βάλουν τους Golden Steak Warriors μπροστά για το 57-55, με τον Λινάρδο Μ., να ισοφαρίζει ξανά το ματς στο 57-57, με εύστοχο ζεύγος βολών. Εκεί, ένα δίποντο από τον Σταματίου θα γράψει το 59-57 των Golden Steak Warriors, ο Λινάρδος Μ., με ένα πολύ δύσκολο καλάθι θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα για το 59-59, ενώ ο Καλοκάθης, με 2 δικά του καλάθια, θα διαμορφώσει το 64
-59 του ματς. Με 1:16 να απομένει για τη λήξη, οι Κομπάρσοι θα ευστοχήσουν σε δίποντο του Λινάρδου Α., μειώνοντας στην κατοχή και το 63-61, ενώ ο Λινάρδος Μ., θα στείλει το ματς στην παράταση με 2/2 βολές για το 63-63 της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Λινάρδος Μ. με δίποντο και ο Λινάρδος Α. με βολή θα πάνε τη διαφορά στους 3 και το 63-66, οι Golden Steak Warriors θα απαντήσουν με 2 δίποντα των Καλοκάθη και Αρχέλαο, αλλά κι βολή του δεύτερου για να βάλουν την ομάδα τους μπροστά με το 68-66, ενώ με 1 λεπτό να απομένει για το φινάλε, οι Κομπάρσοι μετά το time out θα ευστοχήσουν σε δίποντο του Λινάρδου Α. για την ισοφάριση στο 68-68. Εκεί, ο Αρχέλαος και ο Σταματίου με 4 βολές θα πάνε τη διαφορά στους 4 και θα κλείσουν το ματς στο τελικό 72-68.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιάννης Αρχέλαος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 23 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 6 ασίστ, φτάνοντας έτσι τους 16 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Αρχέλαου από τους Golden Steak Warriors ξεχώρισε και ο Καλοκάθης, με τον Αγγελόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Κομπάρσους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Λινάρδος Μ. και ο Λινάρδος Α..