30.8%
76.5%
23.4%
24.0%

Το ροζ φύλλο πήραν οι Golden Steak Warriors, απέναντι στους Beerόλυκους που ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ΄όσο περίμεναν. Οι Warriors πήραν διαφορά στο παιχνίδι μέχρι και 26 πόντων. Μία διαφορά που είδαν να μειώνεται συνεχώς στο 3ο κυρίως δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Beerόλυκοι έτρεξαν σερί 21-6. Λίγο πριν την λήξη του παιχνιδιού και το σκορ στο 55-53, μίλησε η ψυχραιμία και η ταυτότητα του νικητή για τους Warriors στο τέλος και το ματς θα λήξει στο 58-53.

Οι Golden Steak Warriors έδειξαν από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους, για παραμονή στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Σταματίου και Αρχέλαος άνοιξαν τον πίνακα του σκορ, για να απαντήσει με 4 εύστοχες ελεύθερες βολές ο Βαταλίδης. Πόντο πόντο το δεκάλεπτο μέχρι και το 8-4,  όπου οι Warriors έβαλαν μπροστά τις μηχανές τους, επέτρεψαν μόλις ένα ακόμη καλάθι σε ολόκληρο το δεκάλεπτο στους αντιπάλους τους, ενώ οι ίδιοι ευστόχησαν σε 13. Τελικό σκορ δεκαλέπτου 21-6.

Σχετικά με τα δρώμενά τους στο 1ο δεκάλεπτο οι «γηπεδούχοι» είχαν μικρότερη απόδοση, μετά από φυσικά και καλές άμυνες των Beerόλυκων οι οποίοι ευστόχησαν ξανά 6 πόντους στο δεκάλεπτο. Αγγελόπουλος με 4 δικούς του, Αρχέλαος με 2 ακόμα και απάντηση με 4 προσωπικούς από τον Λαδά. Τουρλούκης και Σταματίου, Βασιλακόπουλος είναι με την σειρά τους εύστοχοι και απαντούν οι Σταθόπουλος και Ζυγούρης. Τελικό ημιχρόνου 35-12.

Ολική ανατροπή είναι μία έκφραση που ίσως να μην μπορεί να περιγράψει τα δρώμενα του 3ου δεκαλέπτου, καθώς οι Beerόλυκοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια με σκοπό να κυνηγήσουν το παιχνίδι. Το επί μέρους 6-23 που έτρεξαν σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου, το απέδειξε περίτρανα και με οδηγό τον Γιώργο Λαδά που ήταν όπου τον χρειάστηκε η ομάδα του, το δεκάλεπτο θα λήξει με το σκορ στο 41-35.

Εναλλαγή συναισθημάτων στο έπακρο το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις 2 ομάδες να μην τα παρατάνε, οι μεν προσπαθούν να μείνουν μπροστά στο σκορ, οι δε να πάρουν πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι. Με τρομερό Αγγελόπουλο οι Warriors δεν επέτρεψαν να γίνει κάτι τέτοιο, ωστόσο το δεκάλεπτο πηγαίνει πόντο πόντο, μέχρι και το 55-53! Με 1’ να απομένει για την λήξη του παιχνιδιού, οι Warriors θα κλείσουν το παιχνίδι μετά το καλάθι του Αγγελόπουλου και την ελεύθερη βολή του Καλοκάθη.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Σταματίου Γιάννης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 7 πόντους, με 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 1 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 15 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Golden Steak Warriors ξεχώρισε επιπλέον ο Αγγελόπουλος Νικόλας, με τον Καλοκάθης Νικόλας να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Beerόλυκοι σε καλή μέρα βρέθηκε ο Λαδάς Γιώργος και ο Ζυγούρης Μιχάλης.