18.8%
42.9%
29.3%
12.9%

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά χαμηλό σκορ, οι Goodfellas κατάφεραν να διατηρήσουν το πολύ καλό τους σερί, αυτή τη φορά επικρατώντας των Firehawks με το τελικό 46-39, μόλις 2 αγωνιστικές πριν τη λήξη της regular season και την έναρξη των playoff της Rising League. Οι πρωτοπόροι Goodfellas μπήκαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 12 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου (20-8), όπου από εκείνο το σημείο, οι παίκτες του coach Ζαπαντιώτη βρήκαν ρυθμό και σταδιακά, σε βάθος 12 περίπου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 26-26. Εκεί, οι Goodfellas βρήκαν ξανά τα πατήματά τους, άνοιξαν ξανά την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι τους 12 στα μέσα της τελευταίας περιόδου, με τους Firehawks να μην καταφέρνουν να μειώσουν για δεύτερη φορά και τελικά να δέχονται την 6η τους ήττα για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δημητρακόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Καλλιτσάντση να απαντά με τον ίδιο τρόπο, βάζοντας στο παιχνίδι και τους Goodfellas, με το σκορ στο 2-2. Εκεί, ένα καλάθι από τον Πολυχρονόπουλο θα δώσει προβάδισμα στους Firehawks για το 2-4, οι Goodfellas όμως θα απαντήσουν με δίποντο του Καλογερά και τρίποντο του Παπαδήμα για το προβάδισμα και το 7-4 του ματς. Εκεί, ένα καλάθι του Πολυχρονόπουλου θα μειώσει στον πόντο και το 7-6, ένα σερί όμως 11-0 από τους Goodfellas, έπειτα από 6 πόντους του Χαντζάκου, τρίποντο του Παπαδήμα και δίποντο του Καλογερά, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 12 πόντους και το 18-6 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο ξανά από τον Πολυχρονόπουλο, καλάθι το οποίο και θα ροκανίσει τη διαφορά στους 10 και το 18-8 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Goodfellas με καλάθι του Μπακόπουλου στον αιφνιδιασμό θα γράψουν το 20-8, οι Firehawks με δίποντο του Πολυχρονόπουλου και βολή του Αρζουμανίδη θα μειώσουν στο 20-11, ενώ ο Χαντζάκος θα βρει σκορ για την ομάδα του, διαμορφώνοντας έτσι το 22-11 των Goodfellas. Το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσουν οι Firehawks, οι οποίοι με πολύ καλές επιθέσεις κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τους 5 πόντους και το 22-17, ύστερα από 1 δίποντο του Δημητρακόπουλου και 2 του Κεαλόγλου στη λήξη της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κεαλόγλου με δίποντο θα κάνει το 22-19, ο Καλογεράς με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 24-19, ενώ ένα μίνι σερί 2-7 από τους Firehawks, θα φέρει το ματς στα ίσα για το 26-26, έπειτα από 2 δίποντα των Ακσεχέρογλου, Πολυχρονόπουλο και τρίποντο του Μητρόπουλου. Στη συνέχεια, οι Goodfellas θα πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με δίποντο του Σταχίκα και γκολ-φάουλ του Μπακόπουλου για το 31-26, με 2/2 βολές ο Μητρόπουλος θα μειώσει στο 31-28, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο του Σιώκη και βολή του Μπακόπουλου για το 34-28 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Goodfellas με δίποντο του Μπακόπουλου, τρίποντο του Σταχίκα και βολή του Καλογερά θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 12 πόντους και το 40-28, οι Firehawks θα μειώσουν έπειτα από τρίποντο του Πολυχρονόπουλου στο 40-31, ενώ ο Καλογεράς με δύσκολο δίποντο, θα απαντήσει και θα διαμορφώσει το 42-31 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Ακσεχέρογλου από τη γωνία και ένα δίποντο από τον ίδιο θα ρίξει τη διαφορά στους 6 για το 42-36, ο Μπακόπουλος και ο Χαντζάκος με 2 δίποντα θα πάνε το ματς στους 10 για το 46-36, ενώ ένα τρίποντο του Μητρόπουλου, θα σφραγίσει το ματς στο τελικό 46-39.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Παύλος Καλογεράς ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 9 πόντους με 11 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 16 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Καλογερά από τους Goodfellas ξεχώρισε και ο Χαντζάκος, με τον Κοιλιάδη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Firehawks σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Πολυχρονόπουλος και ο Μητρόπουλος.