27.8%
61.3%
39.1%
46.2%

Οι Κένταυροι κατάφεραν να πάρουν την 3η συνεχόμενη νίκη τους και να ανέβουν στο 14-5, αφού επικράτησαν των Greek Freakase με 58-73 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του 2ου γύρου της Rising League. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο, όμως οι Κένταυροι στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης πάτησαν γκάζι, πήραν μία διαφορά και έτσι στέφθηκαν νικητές.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Καλογερόπουλο και Αδαμάκη να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα και τους Greek Freakase να απαντούν με 3 συνεχόμενα δίποντα από τους Λαζίδη και Ηλιόπουλο για να περάσουν μπροστά, κάνοντας το 6-4. Οι Κένταυροι θα πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ με δίποντο του Κορδαλή και γκολ-φάουλ του Μιχαλόπουλου για το 6-9, ενώ ο Λαζίδης με βολή και δίποντο θα διαμορφώσει το 9-9. Νέα βολή και νέο δίποντο από τον Αδαμάκη για τους Κενταύρους που θα κάνουν το 9-12, όμως ο Κάρνος με 2 συνεχόμενα δίποντα θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του για το 13-12. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με βολή του Μπεσλεμέ, δίποντο του Δρόση και 2/2 βολές από τον Μιχαλόπουλο σε νεκρό χρόνο για το 13-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Κένταυροι με τρίποντο του Μιχαλόπουλου και δίποντο του Κανάκη θα κάνουν το 13-22, ενώ οι Greek Freakase με 2 τρίποντα από τον Μαρτίνο και τον Ηλιόπουλο θα μειώσουν σε 19-22. Οι Κένταυροι θα ανοίξουν τη διαφορά με γκολ-φάουλ του Αδαμάκη και τρίποντο του Κανάκη σε 19-28, ο Ηλιόπουλος με νέο δίποντο θα μειώσει σε 21-28, ενώ ο Αδαμάκης με τρίποντο θα γράψει το 21-31. Εκεί, ο Λαζίδης θα απαντήσει με δικό του δίποντο και θα μειώσει σε 23-31, ενώ ο Αδαμάκης με βολή και ο Κορδαλής με δίποντο θα διαμορφώσουν το 23-34. Με τρίποντο του Κάρνου, οι Greek Freakase θα μειώσουν σε 26-34, όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν οι Κένταυροι με εύστοχο δίποντο από τον Ματλά για το 26-36.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Κυριαζόπουλος με δίποντο θα μειώσει σε 28-36, ενώ ο Μιχαλόπουλος με βολή και δίποντο θα κάνει το 28-39. Εκεί, οι Greek Freakase θα τρέξουν ένα σερί 6-1 και θα μειώσουν τη διαφορά στους 6 πόντους (34-40), με τον Κορδαλή να ευστοχεί σε βολή και να διαμορφώνει το 34-41. Στη συνέχεια, οι Greek Freakase με 2 τρίποντα από τους Φωτόπουλο και Μαρτίνο αλλά και 2/2 βολές του Λαζίδη θα πάρουν το προβάδισμα για το 42-41, ενώ οι Κένταυροι με ένα σερί 2-10 θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 7 πόντους για το 44-51. Εκεί, ο Μαρτίνος με βολή θα μειώσει σε 45-51, ο Ματλάς θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 45-52, ενώ με 2/2 βολές του Κάρνου, οι Greek Frekase θα μειώσουν στους 5 και στο 47-52. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Μιχαλόπουλος με δίποντο στη λήξη για το 47-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αδαμάκης με δίποντο και ο Δρόσης με τρίποντο θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 12 πόντους για το 47-59, όμως οι Greek Freakase θα μειώσουν με θα μειώσουν με ένα γρήγορο 4-2 σε 51-61. Εκεί, ο Μιχαλόπουλος με 2/2 βολές θα κάνει το 51-63, ενώ ο Ηλιόπουλος θα απαντήσει με δίποντο για το 53-63. Στη συνέχεια, οι Κένταυροι με ένα σερί 0-5 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 15 πόντους για το 53-68, ο Κυριαζόπουλος με βολή θα μειώσει σε 54-68, ενώ ο Κανάκης με δίποντο και τρίποντο θα ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για το 54-73. Το ματς θα κλείσουν οι Ηλιόπουλος και Λαζίδης, έπειτα από 2 δίποντα για το 58-73.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Μιχαλόπουλος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 22 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μιχαλόπουλου από τους Κένταυρους ξεχώρισε και ο Αδαμάκης, με τον Κανάκη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Greek Freakase σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Λαζίδης και ο Ηλιόπουλος.