18.2%
23.5%
25.6%
23.5%

Ένα ντέρμπι είχαμε στην αναμέτρηση των Greek Freakase κόντρα στον Κατσαπλιαϊκό για την Rising κατηγορία. Οι Greek Freakase κατάφεραν να επικρατήσουν στο τέλος με 2 στις δύο εύστοχες βολές του Χαλκιά και του Ηλιόπουλου παίρνοντας τη νίκη με 40-38. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει σε κανένα σημείο του ματς, με τη διαφορά να μην είναι μεγαλύτερη από 5 πόντους και τις αλλαγές στο σκορ να είναι αλλεπάλληλες.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τους Greek Freakase να πετυχαίνουν δίποντο με το Χαλκιά. Με τρίποντο απάντησε ο Παυλίδης για την ομάδα του Κατσαπλιαϊκού, με τον Σκούταρη να απαντάει με τον ίδιο τρόπο. Το 5 όλα έγινε δια χειρός Παυλίδη, με τον Φωτόπουλο να σημειώνει το πρώτο του τρίποντο και να δίνει προβάδισμα 8-5 στους Greek Freakase. Δίποντο πέτυχε ο Φεργαδιώτης στην επόμενη φάση με τον Σκούταρη να απαντάει πάλι με τον ίδιο τρόπο και το 10-7 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Μητρόπουλο να πετυχαίνει δίποντο για το 12-7. Σερί 0-8 έτρεξε ο Κατσαπλιαϊκός με τον Παυλίδη να πετυχαίνει τρεις πόντους και τον Παπαδόπουλο άλλους πέντε για το 12-15. Με 4-0 σερί δια χειρός Σκούταρη οι Greek Freakase έκαναν το 17-15 . Μέχρι το ημίχρονο ο Κατσαπλιαϊκός βρήκε απαντήσεις και με σερί 0-7 δια χειρός Παυλίδη και Βασιλικού έκλεισαν το ημίχρονο στο 17-22.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Greek Freakase να μπαίνουν πιο δυνατά και να πετυχαίνουν σερί 9-0. Από ένα δίποντο πέτυχαν ο Σκούταρης, ο Χαλκιάς και ο Κάρνος, με τον Φωτόπουλο να συμπληρώνει με ένα τρίποντο και το 26-22. Ο Παυλίδης με τέσσερις πόντους και ο Πριόβολος με άλλους δύο έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του Κατσαπλιαϊκού με 26-27. Με δίποντο απάντησε ο Μητρόπουλος για το 28-27, με τον Βασιλικό να σημειώνει κι αυτός δίποντο και τον Παυλίδη τρίποντο για το 28-32. Τρείς πόντοι του Χαλκιά για τους Greek Freakase μείωσαν στο -1 αλλά νέο δίποντο του Ζουγανέλη έκανε το 31-34 για να κλείσει η τρίτη περίοδος.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Σκούταρη να πετυχαίνει τρίποντο για το 34 όλα. Με δίποντο απάντησε ο Παπαδόπουλος δίνοντας νέο προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Κάρνος ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο, με τον Χαλκιά να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στους Greek Freakase και το 38-36. Μεγάλο καλάθι πέτυχε και Βασιλικός για το 38 όλα. Σε επόμενη φάση ο Χαλκιάς κέρδισε παλικαρίσιο φάουλ και πέτυχε μία βολή δίνοντας προβάδισμα στους Greek Freakase. Η ομάδα του Κατσαπλιαϊκού δεν κατάφερε να βρει σκορ με τον Ηλιόπουλο να κερδίζει εκ νέου φάουλ και να πετυχαίνει και αυτός μία βολή. Στα δυόμιση δευτερόλεπτα που απέμεναν οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού δεν κατάφερε καν να πετάξουν την μπάλα προς το καλάθι.

Ένα ντέρμπι με όλη τη σημασία της λέξης που όποια ομάδα και αν κέρδιζε θα ήταν δίκαιο, οι Greek Freakase ήταν τελικά αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος και πήραν το πολυπόθητο ροζ φύλλο. Για τους νικητές αυτός που ξεχώρισε δεν ήταν άλλος από τον Σκούταρη ο οποίος πέτυχε 15 πόντους , μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκανε 3 κλεψίματα από κοντά και ο Χαλκιάς με 10 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τον Κατσαπλιαϊκό ο Παυλίδης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα με τον Ζουγανέλη να βοηθάει πολύ με 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ξεχώρισαν αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν την νίκη στην ομάδα τους.