26.7%
60.0%
31.3%
13.2%

Σε μια ηρωική νίκη έφτασαν οι Greek Freakase οι οποίοι επικράτησαν των Airball BC σε ένα κλειστό παιχνίδι. Οι νικητές διατηρούσαν τον έλεγχο στο 1ο ημίχρονο το οποίο έκλεισαν μπροστά με 18-26, ενώ με την επανάληψη οι Airball έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 31-35 με το τέλος της 3ης περιόδου. Ωστόσο δε κατάφεραν να πλησιάσουν άλλο με τη 4η περίοδο να ανήκει ολοκληρωτικά στους Freakase οι οποίοι με το επιμέρους 17-10 πήραν εν τέλει το ροζ φύλλο με διψήφια διαφορά με το τελικό να γράφει 52-41.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με εύστοχο δίποντο του Κάρνου για τους Greak Freakase, ενώ θα απαντήσει ο Θεοχάρης με ένα σουτ 3 πόντων για το 3-2 στην αναμέτρηση. Κάρνος για 2, έταιροι Ηλιόπουλοι με σουτ 3 πόντων, Λαζίδης αργότερα με coast to coast θα γράψουν από νωρίς το 3-12 στην αναμέτρηση, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους. Το 1ο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με ένα δίποντο του Καραχρήστου, για να ολοκληρωθεί με 5-12.

Ο Λαζίδης θα μπει ζεστός και θα ευστοψήσει σε σουτ 2 πόντων, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος στην άλλη μεριά θα σημειώσει το 3ποντο και θα βρει βοήθεια στο σκοράρισμα από τον Καραχρήστο ο οποίος μετά από επιθετικό ριμπάουντ θα ολοκληρώσει το γκολ-φάουλ. 3 πόντου ξαμά του Λαζίδη θα φέρουν το σκορ στο 10-18, ενώ ο Χαλκιάς θα κλέψει για να σημειώσει το doublescore στον αιφθινδιασμό και να φέρει το ματς σε 10-20. Λαζίδης με 2 spinmove, Θεοχάρης και Καραχρήστος από επιθετικά ριμπάουντ και το κεντρικό drive του Ηλιόπουλου θα φέρουν το παιχνίδι στο 18-26 το οποίο θα είναι και το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Οι AIRBALL BC θα συνεχίσουν την προσπάθεια να μειώσουν στο παιχνίδι και με τους Χαραλαμπόπουλο των 2 τριπόντων, τις βολές, αλλά και το 3ποντο στην συνέχεια του Κουτσόπουλου, φέρνουν το ματς στον πόντο και συγκεκριμένα στο 26-27. Οι Freakase θα αυξήσουν την διαφορά ξανά στους 9, αφήνοντας τους αντιπάλους τους για αρκετή ώρα χωρίς σκορ. Το 26-35 από τα καλάθια των Κάρνου, Λαζίδη, Μητρόπουλου και τις βολές του Λαζίδη αργότερα σημειώνουν το 26-35. Το 3ο δεκάλεπτο ωστόσο θα λήξει με διαφορά 4 πόντων, αφού οι AIRBALL, κατάφεραν να βρουν σκορ με τον Τσακάλη να τρέχει στο transition και το έμμεσο 3ποντο του Καραχρήστου, για να λήξει τελικά 31-35.

Τελευταία περίοδος με τις 2 ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια. Κυρούδης και θεοχάρης για τους AIRBALL, Κάρνος, Λαζίδης και Ηλιόπουλος για τους Freakase θα σημειώσουν γρήγορα το 37-45 στην αναμέτρηση. Οι 2 ομάδες ωστόσο δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς ο Κουτσόπουλος με τις εύστοχες ελεύθερες βολές του, το κόψιμο και το 3ποντο του Ηλιόπουλου και τέλος το σουτ του Λαζίδη θα διαμορφώσουν το τελικό 52-41 στην αναμέτρηση.

MVP της αναμέτρησης ο Βαγγέλης Λαζίδης που τελείωσε με 20 πόντους, 21 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.