16.0%
57.9%
31.3%
18.8%

Greek Frekase και B.C. Abla διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο κλειστό της Καλλιθέας, με τους δεύτερους να επικρατούν με 38-50. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος και καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει σημαντικά. Παρόλ’αυτά, η Abla ξέφυγε με 30-38 στο τρίτο δεκάλεπτο, και παρά την πίεση των Freakase στα τελευταία λεπτά, έφυγε με τη νίκη από το παρκέ.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Οι Σωτηρόπουλος και Φλίγκος άνοιξαν το σκορ (0-4), ο Σπανός έβαλε τους πρώτους πόντους της ομάδας του με τρίποντο για το 3-4, ο Φλίγκος με μια βολή πέτυχε το 3-5, οι Σκούταρης, Μητρόπουλος, Χαλκιάς έκαναν το 8-5, ο Μουρμούρης το 8-7, ο Πανταζίδης το 10-7 και ο Σέμπογλου το 10-9 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά. Ο Μουρμούρης με «καλάθι και φάουλ» σημείωσε το 10-12, ο Σπανός με νέο τρίποντο πέτυχε το 13-12, ακολούθησε σερί 0-7 από Φλίγκο, Μουρμούρη και Σέμπογλου για το 13-19, οι Χαλκιάς και Κάρνος το 16-19, ο Μουρμούρης με μια βολή το 16-20, ο Ηλιόπουλος Γ. με πέντε προσωπικούς πόντους το 21-20 και ξανά ο Μουρμούρης για το 21-22 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να παραμένει ντέρμπι. Ο Σέμπογλου με ένα δίποντο και μια βολή έκανε το 21-25, ο Χαλκιάς μείωσε σε 23-25, οι Φλίγκος και Σωτηρόπουλος έκαναν το 23-29, οι Σπανός, Χαλκιάς, Ηλιόπουλος Γ. με σερί 7-0 το 30-29 και η B.C. Abla απάντησε με σερί 0-9 από Κατσάτσο, Μουρμούρη, Φλίγκο και Σέμπογλου για το 30-38, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με την Abla να «καθαρίζει» την υπόθεση νίκη. Ο Σκούταρης αρχικά από μέση απόσταση μείωσε σε 32-38, ο Σωτηρόπουλος απάντησε για το 32-40, ο Σπανός με ένα δίποντο και 2 βολές έκανε το 36-40, οι Ρενιέρης, Μουρμούρης με σερί 0-7 ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (36-47), ο Χαλκιάς το 38-47 και ο Κατσάτσος με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 38-50.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Παναγιώτης Μουρμούρης, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σωτηρόπουλος και Σέμπογλου. Από τους Frekase, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Χαλκιά και Γιώργου Ηλιόπουλου.