9.1%
55.6%
45.9%
12.5%

Τη πρώτη τους νίκη για φέτος πανηγύρισαν οι Greek Freakase απέναντι στους Los Mambas αφού πραγματοποίησαν μια τρομερή ανατροπή γυρνώντας το ματς από το -16. Μέχρι και τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου οι Los Mambas φαινόταν ότι ήλεγχαν πλήρως το ματς με το σκορ στο 25-40 υπέρ τους όμως τότε οι Greek Freakase με τον Λαζίδη μπροστάρη και την υπόλοιπη ομάδα να ακολουθάει κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και με καλάθι του Λαζίδη ένα λεπτό πριν τη λήξη πήραν το προβάδισμα, έβγαλαν τις τελευταίες άμυνες και τελικά πήραν και θριαμβευτικά τη νίκη με 50-48.

Εναλλαγή διπόντων είχαμε στην αρχή του αγώνα με τον Μαρτίνο να ανοίγει λογαριασμό για Greek Freakase για το 2-0, ο Βασιλικός ισοφάρισε σε 2-2, ο Λαζίδης το 4-2, ο Χριστόπουλος χαμηλά το 4-4 και ο Μητρόπουλος το 6-4. Τότε υπήρξε ένα σερί 0-6 από Mambas από 5 προσωπικούς πόντους του Κουμούτση για το 6-9. Αυτό το σερί απαντήθηκε από ένα ίδιο των ‘GF’ με τους Ηλιόπουλο Γιώργο, Λαζίδη και Πασχάλη να κάνουν το 12-9. Το δεκάλεπτο έκλεισε από νέο σερί των Mambas (0-8) με τους Χριστόπουλο, Κοντοζανή και Τσομπάνογλου να γράφουν το 12-17 αυτού.

Ξεκίνημα 2ης περιόδου με τρίποντο από τον Σιγάλα για το 12-20 που απαντήθηκε από βολή του Μαρτίνου και δίποντο του Μητρόπουλου για το 15-20. Τέσσερις πόντοι του Καραμήτρου έκαναν το σκορ 15-25, ο Λαζίδης μείωσε σε 17-25 όμως τότε οι Μαμπας άρχισαν να ξεφεύγουν κάνοντας ένα σερί 0-5 από Βασιλικό, Χριστόπουλο και Καπερώνη για το 17-30. Ο Ηλιόπουλος μείωσε σε 19-30, απάντηση του Καραμήτρου για το 19-32, η βολή του Λαζίδη έκανε το 20-32 και το δίποντο του Βασιλικού έγραψε το 20-34 του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίψρονο ξεκίνησε με τον Κουμούτση να δίνει στη διαφορά τη μεγαλύτερη τιμή της κάνοντας το 20-36, οι Λαζίδης και Ηλιόπουλος Γιώργος γρήγορα μείωσαν σε 25-36 για να ακολουθήσουν 4 πόντοι του Χριστόπουλου για το 25-40. Ο Λαζίδης δε σταμάταγε να παλεύει και με άλλους 4 πόντους μείωσε στο 29-40, ο Καπερώνης με δίποντο έκανε το 29-42 και ο Λαζίδης ξανά έγραψε το 31-42 του 3ου δεκαλέπτου.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι Grek Freakase στο 4ο δεκάλεπτο με τους Ηλιόπουλο Γιώργο με τρίποντο και Μητρόπουλο να μειώνουν στο 36-42. Απάντηση από Μάμπας με δίποντο του Καραμήτρου και τότε το ματς πήρε φωτιά καθώς είχαμε σερί 7-0 δια χειρός Λαζίδη και Μαρτίνου με το σκορ να γίνεται 43-44. Ο Κουμούτσης με δίποντο κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του με 43-46, ο ασταμάτητος Λαζίδης όμως με τρεις βολές ισοφάρισε σε 46-46. Ο Χριστόπουλος χτυπώντας μέσα στη ρακέτα έβαλε μπροστά τους Los Mambas με 46-48 και τότε μία βολή του Μαρτίνου έφερε το ματς στο πόντο και το 47-48. Οι Greek Frekase τότε έβγαλαν την άμυνα και με καλάθι του Λαζίδη στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης πέρασαν μπροστά με 49-48. Στη συνέχεια οι Los Mambas είχαν κακές επιλογές στην επίθεση με τον Λαζίδη να γράφει εν τέλει το τελικό 50-48 με μία βολή και να ολοκληρώνει κάπβς έτσι μία τεράστια ανατροπή για την ομάδα του.

MVP της αναμέτρησης ο Βαγγέλης Λαζίδης που ήταν μόνιμη απειλή για το καλάθι των Los Mambas και τελείωσε το ματς με ένα εξωπραγματικό double-double με 26 πόντους και 18 ριμπάουντ ενώ παράλληλα είχε 3 ασσίστ και 1 κλέψιμο. Ο Βασίλης Χριστόπουλος ξεχώρισε από πλευράς ηττημένων ο οποίος σταμάτησε στους 12 πόντους, τα 9 ριμπάουντ και στη μία τελική πάσα.