5.6%
45.5%
26.5%
30.0%

Έπειτα από ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, οι Greek Freakase κατάφεραν να αναγκάσουν τα Petralona στην πρώτη του ήττα, αφού επικράτησαν με 49-41, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Rising League. Σε όλο το παιχνίδι οι δύο ομάδες πήγαιναν αγκαζέ, με τα Petralona να ξεφεύγουν στα μέσα της 3ης περιόδου με 5 πόντους (24-29 και 26-31) και τους Greek Freakase να πατάνε γκάζι την κατάλληλη στιγμή και με ένα σερί 18-4 να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφορά στης 4η περίοδο στους 12 πόντους και το 47-35. Από εκεί, ο χρόνος ήταν ελάχιστος, τα Petralona προσπάθησαν να ροκανισουν όσο μπορούσαν τη διαφορά, με τους Greek Freakase να φεύγουν τελικά με το 3ο τους ροζ φύλλο για φέτος από το κλειστό του Πολυκλαδικού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λαζίδη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Φασόλη με lay up να βάζει στο παιχνίδι και τα Petralona, που μείωσαν στο 3-2 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Greek Freakase με 2 βολές του Λαζίδη και δίποντο του Κυρίτση θα κάνουν το 7-2, τα Petralona με 5 πόντους του Καταραχιά Αλ. και τρίποντο του Καταραχιά Θ. θα περάσουν μπροστά στο 7-10, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα βρει τις 2 ομαδες ισόπαλες, έπειτα από δίποντο του Κυρίτση και βολή του Λαζίδη για το 10-10 του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καταραχιάς Θ. με δίποντο και τρίποντο θα βάλει σε θέση οδηγού για το 10-15, ο Λαζίδης με 2 δίποντα και ο Κυρίτσης με 4 πόντους θα δώσουν το προβάδισμα ξανά στους Greek Freakase για το 18-15, με τον Καταραχιά Θ. να ευστοχεί σε 3/3 βολές και με το έμμεσο τρίποντο να ισοφαρίζει στο 18-18 του ματς. Στη συνέχεια, ο Σπανός με όμορφο δίποντο θα κάνει το 20-18 για τους Greek Freakase, ο Καταραχιάς Αλ. με νέο τρίποντο για τα Petralona θα κάνει το 20-21 για την ομάδα του, ενώ ο Σπανός με 2/2 βολές θα επαναφέρει το προβάδισμα για τους Greek Freakase, με το σκορ στο 22-21. Το πρώτο ημίχρονο, θα βρει τα Petralona με οριακό προβάδισμα, αφού ο Κρητικός ευστόχησε σε δίποντο μέσης απόστασης στην εκπνοή και έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο 22-23 για την ομάδα του.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κυρίτσης θα είναι εκείνος ο οποίος θα δώσει το προβάδισμα στους Greek Freakase με δίποντο στη ρακέτα για το 24-23, τα Petralona με 2 τρίποντα των αδελφών Καταραχιά θα περάσουν μπροστά για το 24-29, ενώ ο Λαζίδης θα μειώσει με δίποντο στο 3 και το 26-29. Στη συνέχεια, ο Ευαγγελίδης θα απαντήσει με δίποντο για το 26-31, ο Χαλκιάς με βολή και δίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στην κατοχή και το 29-31, ενώ ο Καταραχιάς Αλ., θα δώσει ανάσα στα Petralona με δίποντο μέσης απόστασης για το 29-33 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσουν οι Greek Freakase με προβάδισμα, έπειτα από 3 απανωτά δίποντα των Λαζίδη, Κυρίτση και Μήλλα για το 35-33 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Greek Freakase θα συνεχίσουν όπως έκλεισαν την 3η περίοδο και με 4 δίποντα των Μήλλα, Κυρίτση και Μαρτίνο, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 10 πόντους και το 43-33 του παιχνιδιού. Τα Petralona θα ξεκολλήσουν με δίποντο μέσης απόστασης για το 43-35, ενώ ο Μήλλας και ο Λαζίδης με 2 ακόμα καλάθια θα γράψουν το 47-35 για τους Greek Freakase. Με 2/2 βολές του Καταραχιά Θ. και δίποντα των Φλέγγα και Καντεράκη, τα Petralona θα μειώσουν στο 47-41, ενώ ο Χαλκιάς με δίποντο θα σφραγίσει το ματς στο τελικό 49-41 για τους Greek Freakase.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Γιώργος Κυρίτσης ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Λαζίδης και Μήλλας, ενώ από τα Petralona ξεχώρισαν οι Καταραχιάς Αλ. και Καταραχιάς Θ..