6.9%
66.7%
41.4%
14.6%

Με την ψυχολογία του αήττητου πέρασαν στα Playoff οι Αλεπουδιάρηδες, αφού επικράτησαν στο εξ αναβολής παιχνίδι με τους Halia Mavericks με το τελικό 43-48. Όπως δείχνει και το σκορ, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ οι Halia Mavericks είχαν και ένα αρκετά καλό προβάδισμα στο 2ο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να αγγίζει τους 7 πόντους. Ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο των Αλεπουδιάρηδων με το επί μέρους 9-19, τους έβαλε μπροστά στο ματς, για να προηγηθούν μέχρι και τους 8 πόντους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όμως οι Halia Mavericks βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και μείωσαν στον πόντο, 49 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Εκεί, οι Αλεπουδιάρηδες διαχειρίστηκαν καλύτερα τις λύσεις που είχαν, δεν δέχθηκαν άλλο καλάθι και με 4 βολές σφράγισαν το ματς στο τελικό 43-48 και πλέον και οι 2 ομάδες στρέφουν το βλέμμα τους στα παιχνίδια των Playoff.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λαμπρόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Halia Mavericks να μπαίνουν στο ματς με 2 απανωτά καλάθια των Τσαμούταλο και Τούντα για το 4-2 του ματς. Εκεί, ο Λαμπρόπουλος ξανά με δίποντο ισοφάρισε στο 4-4, ενώ ο Αγγελιδέλης, έβαλε ξανά μπροστά τους Halia Mavericks για το 6-4, όμως ο Λαμπρόπουλος, με ένα πολύ όμορφο γκολ-φάουλ, θα δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Αλεπουδιάρηδες με το σκορ στο 6-7. Στη συνέχεια, ο Τσαμούταλος με εύστοχο ζεύγος βολών θα γράψει το 8-7 των Halia Mavericks, ο Λαμπρόπουλος με τρίποντο θα διαμορφώσει το 8-10 του ματς, ενώ με νέο δίποντο του Αγγελιδέλη, οι Halia Mavericks θα ισοφαρίσουν στο 10-10 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με τρίποντο ο Λαμπρόπουλος, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 10-13 για τους Αλεπουδιάρηδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αγγελιδέλης με δίποντο κατάφερε να μειώσει στον πόντο για το 12-13, με δίποντο απάντηση του Λαμπρόπουλου οι Αλεπουδιάρηδες διαμόρφωσαν το 12-15, ενώ ο Τούντας, ο Αγγελιδέλης, ο Πασσαλής και ο Βρεττός με 3 δίποντα και 1 τρίποντο θα κάνουν το 21-15 του ματς. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Λαμπρόπουλου θα μειώσει την διαφορά στους 3 πόντους για το 21-18, ο Πασσαλής με 2/2 βολές και δίποντο έγραψε το 25-18, ενώ ο Λαμπρόπουλος με νέο εύστοχο τρίποντο, έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης στο 25-21 για τις δύο ομάδες.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Τούντας με δίποντο θα κάνει το 27-21, ο Πασχάλη θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 27-23, με τον Τούντα να γράφει ακόμα ένα δίποντο και να διαμορφώνει το 29-23 του ματς. Εκεί, οι Αλεπουδιάρηδες θα πατήσουν γκάζι και θα προσπεράσουν στο σκορ με ένα σερί 2-14, έπειτα από 7 πόντους του Καπέκα, 6 του Λαμπρόπουλου και βολή του Πασχάλη για το 31-37 της ομάδας τους, οι Halia Mavericks θα βρουν σκορ με τρίποντο του Αγγελιδέλη, όμως η απάντηση ήρθε γρήγορα από τον Λαμπρόπουλο, ο οποίος με τον ίδιο τρόπο, σφράγισε την περίοδο στο +6 για τους Αλεπουδιάρηδες, με το σκορ να γράφει 34-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Καλός ανέβασε τη διαφορά με δίποντο στους 8 πόντους για το 34-42, ο Αγγελιδέλης απάντησε με δικό του καλάθι, μειώνοντας στο 36-42, με τους Αλεπουδιάρηδες να ευστοχούν σε δίποντο από τον Παπαγιαννόπουλο, ο οποίος θα διαμορφώσει το 36-44 στο ματς. Εκεί, οι Halia Mavericks θα καταφέρουν να ροκανίσουν τη διαφορά στον πόντο με 4 πόντους του Αγγελιδέλη, 2 του Πασσαλή και βολή του Τούντα για το 43-44, ενώ με 49 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε, ο Λαμπρόπουλος με 2/2 εύστοχες βολές άνοιξε τη διαφορά στους 3 πόντους, με το σκορ στο 43-46. Μία άστοχη επίθεση θα κάνουν οι Halia Mavericks, ο Πασχάλη θα ευστοχήσει σε βολή για το 43-47, ενώ ακόμα μια άστοχη επίθεση των Halia Mavericks, δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν τη νίκη, με τον Λαμπρόπουλο να σφραγίζει τελικά το ματς με νέα βολη για το τελικό 43-48 των Αλεπουδιάρηδων.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σπύρος Λαμπρόπουλος ο οποίος σημείωσε 33 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 27 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Καλός και Καπέκας, ενώ από τους Halia Mavericks ξεχώρισαν οι Τσαμούταλος και Τούντας.