10.0%
50.0%
37.9%
28.6%

Ρόδι έσπασε η Νίκαια, που έπιασε τρομερή απόδοση κόντρα στους Halia Mavericks για να κερδίσει το πρώτο της ροζ φύλλο για φέτος με 40-64. MVP του αγώνα ήταν ο Λάμπρος Κοτσοβόλης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς είχε καθαρά αναγνωριστικό χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες έδειχναν να παίζουν σε αργό τεμπο, κυρίως για να βρουν τρύπες στην αντίπαλη άμυνα, με το σκορ να είναι χαμηλό και σχεδόν ισόπαλο. Ο Κοτσοβόλης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, οι Χριστοδουλάκης και Παναγιώτης Αγγελωνίτης απάντησαν για το 4-2 και 4-5 με τρίποντο του Βλάση. Αγγελιδέλης και Παναγιώτης Αγγελωνίτης έγραψαν άλλο ένα 4-0 για το 8-5, 8-9 με δύο καλάθια του Κοτσοβόλη και τρίποντο του Παναγιώτη Αγγελωνίτη για το τελικό 11-9 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Νίκαια ανέβασε απότομα στροφές, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κατάφερε να πάρει μια διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους. Χατζηαντωνίου, Βλάσης Σιμιντζής και Καρράς έβαλαν 6 πόντους για το 11-15, ο Αγγελιδέλης μείωσε σε 13-15 και άλλο ένα σερί, που έφτασε το 0-10 για τη Νίκαια με τους Κοτσοβόλη, Βλάση και Μάλλη για να πάει το σκορ στο 13-25. Τρίποντο του Μανιού για το 16-25 και μια βολή του Χατζηαντωνίου για το τελικό 16-26 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Νίκαια συνέχισε να παίζει στους ίδιους ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει ακόμη περισσότερο. Βλάσης και Κοτσοβόλης έγραψαν το 16-31, ο Αγγελωνίτης μείωσε σε 18-31, ο Βλάσης απάντησε (18-33) και ο Μανιός με τρίποντο έγραψε το 21-33. Ο Χατζηαντωνίου έβαλε καλάθι για το 21-35, 23-35 από τον Μανιό και 0-7 από Βλάση και Καρρά για το 23-42. Μια βολή του Μανιού για το 24-42, 24-44 από τον Κοτσοβόλη, 26-44 από τον Κυριαζόπουλο και απάντηση του Χατζηαντωνίου για το τελικό 26-46 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες χαλάρωσαν αρκετά, οι Halia έβρισκαν καλάθια κάπως πιο άνετα, όμως η Νίκαια κρατούσε σταθερά τη διαφορά που είχε χτίσει και δεν κινδύνεψε. Ο Κυριαζόπουλος έβαλε καλάθι για το 28-46, 28-48 από τον Καρρά, 29-48 από μια βολή του Παναγιώτη Αγγελωνίτη και 29-50 από τον Βλάση. Καλάθι του Κυριαζόπουλου για το 31-50, Βλάσης και Κοτσοβολης για το 31-54 και 33-54 από τον Μανιό. Καλάθι του Χατζηαντωνίου για το 33-56, απάντηση με 5-0 οι Αλέξανδρος Αγγελωνίτης και Μανιός για το 38-56 και 38-58 από τον Βλάση. Ο Κυριαζόπουλος έβαλε άλλο ενα προσωπικό καλάθι για το 40-58, για να ακολουθήσει ένα 0-6 από τους Καρρά, Χατζηαντωνίου και Βλάση για το τελικό 40-64 του αγώνα.

Για τη Νίκαια, πέρα από τον Κοτσοβόλη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Βλάσης Σιμιντζής και Χατζηαντωνίου. Για τους Halia Mavericks ξεχώρισαν οι Παναγιώτης Αγγελωνίτης, Κυριαζόπουλος και Μανιός.