29.7%
61.1%
31.4%
23.1%

Τι ματς! Τι έπος! Halia Mavericks και Boomers μας χάρισαν μία άκρως ανταγωνιστική αναμέτρηση, η οποία πραγματικά κρίθηκε στην εκπνοή. Οι Halia ήταν αυτοί που επικράτησαν με 54-52 στην παράταση (κ.δ. 44-44). Οι νικητές είχαν τον έλεγχο κι ένα μικρό προβάδισμα για τρία δεκάλεπτα, με τους Boomers να είναι πάντα σε κοντινή απόσταση. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Mavericks με δύο τρίποντα έφτασαν στο +11 (44-33), όμως στη συνέχεια οι Boomers έπαιξαν άμυνες για σεμινάριο και έφτασαν με τον Κακαράντζα σχεδόν στην εκπνοή στο να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ο Αλέξανδρος Αγγελωνίτης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 52-50 στα 13,5”, ο Κακαράντζας με νέο σημαντικό καλάθι ισοφάρισε σε 52-52 στα 0,7” και φάνηκε πως θα έστελνε το ματς σε δεύτερη παράταση. Ωστόσο, ο Τάσος Αγγελιδέλης με ένα ασύλληπτο καλάθι νίκησε το χρόνο και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του σε ένα τρελό παιχνίδι.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Κακαράντζας (0-2), οι Αγγελιδέλης και Τσαμούταλος πέτυχαν το 7-2, οι Κακαράντζας, Λυτσάκης και Δημητρακόπουλος απάντησαν για το 7-9 και οι Αγγελιδέλης, Μαρκέτος έκαναν το 12-9 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Mavericks πήραν μια διαφορά. Αρχικά, ο Αγγελιδέλης συνέχισε να σκοράρει και με 5 προσωπικούς πόντους έκανε το 17-9, ο Τζιρίτης με δύο δίποντα μείωσε σε 17-13, ο Μαρκέτος ευστόχησε σε τρίποντο για το 20-13, οι Κακαράντζας και Δημητρακόπουλος μείωσαν σε 20-17, ο Μπεχράκης σημείωσε το 22-17, ο Λυτσάκης σκόραρε από μέση απόσταση για το 22-19, ο Αγγελιδέλης ξανά για το 24-19, ο Παπαδήμητρίου απάντησε με τρίποντο για το 24-22 και ο τρομερός Αγγελιδέλης με δύο δίποντα έκανε το 28-22 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Δημητρακόπουλος μείωσε σε 28-24, ο Βρεττός ευστόχησε σε τρίποντο για το 31-24, οι Τζιρίτης και Λυτσάκης μείωσαν στον πόντο (31-30), ο Μπεχράκης με δύο δίποντα έκανε το 35-30, οι Τζιρίτης και Κασιώτης έδωσαν λύσεις για το 35-33 και ο Βρεττός με νέο τρίποντο έκανε το 38-33, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Halia να είναι πιο εύστοχοι και να παίρνουν τη νίκη. Ξεκίνησαν με δύο εύστοχα τρίποντα από Μαρκέτο και Βρεττό για το +11 (44-33), οι Boomers όμως αντέδρασαν και στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου κυριάρχησαν και με σερί 0-11, το οποίο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Κακαράντζα στο 1’’ έστειλαν το ματς στην παράταση (44-44).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Βρεττός ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 47-44, ο Δημητρακόπουλος με μια βολή κι ένα δίποντο ισοφάρισε σε 47-47, ο Κληρονόμος σκόραρε τρίποντο για το 50-47, με τον ίδιο τρόπο ο Κακαράντζας για να ισοφαρίσει σε 50-50, ο Αγγελωνίτης με σημαντικό καλάθι έβαλε μπροστά την ομάδα του στα 13,5’’ με 52-50, ο Κακαράντζας στα 7 δέκατα του δευτερολέπτου ισοφάρισε σε 52-52 και ο Αγγελιδέλης με απίστευτο καλάθι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 54-52.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Τάσος Αγγελιδέλης, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βρεττός και Τσαμούταλος. Από τους Boomers, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Δημητρακόπουλου, Τζιρίτη και Κακαράντζα.