15.4%
60.0%
35.0%
20.0%

Οι Ακαδημίες Red-dicolo κέρδισαν με 42-52 τους Halia Mavericks στον τελκό του Championship για να κατακτήσουν τον τίτλο μετά από ένα ματς που είχαν το προβάδισμα στα πρώτα 30 λεπτά, το έχασαν στην 4η περίοδο και στο τέλος με σερί 3-14 πήραν το τρόπαιο!

Έτσι, έγιναν οι τελευταίοι τροπαιούχοι της σεζόν, δίπλα στην Dirtus Bologna, τους Titans και τον Αστέρα Ευελπίδων που κατέκτησαν τις άλλες 3 κατηγορίες, ενώ στο Championship πήραν τα σκήπτρα από τους LA Hipsters. MVP του τελικού ο Βαγγελης Ζωης με 13 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Πέραν του MVP, ο Μασαουτης είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ για τους νικητές, με τον Αντωνίου να έχει 9 πόντους, τον Γεωργακόπουλο 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 τάπες, τον Τριανταφύλλου 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα. Για τους Halia Mavericks ο Διακονικολάου είχε 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Κλιμαντηρης 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Συρογιαννης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Τα λάθη ήταν 16-24 στο ματς, τα κλεψίματα 11-8 και οι ασίστ 3-6. Στα ριμπάουντ οι Ακαδημίες Red-dicolo είχαν τον έλεγχο, 33-43 με 10-10 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 2/10 τρίποντα και τους Halia Mavericks 4/26. Στα δίποντα οι Ακαδημίες Red-dicolo είχαν 35% και οι Halia Mavericks 24%.

Ο τελικός ξεκίνησε με 0-7 για τους νικητές από τον Ζωη και τον Τριανταφύλλου για να απαντήσει ο Διακονικολάου. Ο Γεωργακόπουλος με τον Ζωη έφεραν την ομάδα τους στο 2-11, ενώ ο Βαλοδημος με τον Αντωνίου σκόραραν για το 3-16. Ο Πασσαλης με τον Διακονικολάου απάντησαν στο τέλος της περιόδου για το 8-16, με τον Ζωη να γράφει το 8-18. Ο Διακονικολάου ψαλίδισε τη διαφορά ως το 13-18, με τον Γεωργακόπουλο και τον Μασαουτη να γράφουν το 13-22. Με τον Κλιμαντηρη οι Halia Mavericks μείωσαν ξανά σε 15-22, αλλά το ημίχρονο έκλεισε από τον Ζωη στο 15-24.

Στην επανάληψη ο Μασαουτης έγραψε το 15-26, για να απαντήσει ο Κλιμαντηρης. Ο ίδιος με τον Συρογιαννη έφεραν το ματς ως το 24-28, με τον Τριανταφύλλου να απαντά. Ο Αντωνίου έγραψε το 27-32, με τον Κλιμαντηρη να μειώνει σε 30-33 λίγο μετά. Ο Συρογιαννης έφερε το ματς στο 33-35, με τον Μασαουτη να απαντά για το 33-37 αλλά τον Διακονικολάου να φέρνει το ματς στον πόντο, 37-38 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο ίδιος ήταν που έδωσε στους Halia Mavericks το μοναδικό προβάδισμά τους στο ματς, 39-38, για να έρθει ο Μασαουτης για το 39-41. Ο Κλιμαντηρης μείωσε σε 40-41, με τον Ζωη και τον Μασαουτη να απαντούν για το 40-45. Τελευταία φορά στο σουτ ο τελικός από τον Κλιμαντηρη στο 42-45, με τον Τριανταφύλλου και τον Αντωνίου να σκοράρουν από τη γραμμή των βολών για το 42-50 και τον Μασαουτη να τους μιμείται για το 42-52 και τη νίκη των Ακαδημιών Red-dicolo!