12.5%
63.2%
43.2%
21.4%

Στη πρώτη τους νίκη για φέτος προχώρησαν οι Walkers αφού επικράτησαν με σχετική άνεση επί των Halia Mavericks με 51-59. Οι νικήτες μπήκαν από το πρώτο δεκάλεπτο πολύ δυνατά και έδειξαν από την αρχή ότι θέλουν το ματς. Σφιχτή άμυνα και transition ήταν τα κλειδιά που έδωσαν τη διαφορά στους Walkers οι οποίοι έδειξαν συνέπεια στην διαχείρησή της και παρά τη προσπάθεια για comeback των Halia στο τέλος οι ΄περπατητές’ έφυγαν με το ροζ φύλλο.

Το παιχνίδι ξεκίνησ με ένα 0-5 σερί από Walkers Μαργαρίτη Γιάννη και Μποτσάκο να σκοράρουν. Απάντηση του Αγγελιδέλη για το 2-5 για να ακολουθήσει ένα μεγάλο σερί για τους Walkers (0-10) με πρωταγωνιστές Μαργαρίτη Γιάννη, Μποτσάκο, Πιπέρο, Μαργαρίτη Κωνσταντίνο και Σιώτα που έκανε το σκορ 2-15. Ένα δίποντο του Πασσαλή και μια βολή του Κλημαντήρη θα μειώσουν για τους Halia στους 10 (5-15), μια βολή του Μαργαρίτη Κωνσταντίνου θα κάνει το 10-16 και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Κλημαντήρη (2/2 βολές) και Αγγελιδέλη (2π) να σκοράρουν για το 9-16.

Ο Χριστοδουλάκης στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου έκανε το 11-16, απάντηση του Φουρνάρη για το 11-18, ο Αγγελδέλης με δίποντο το 13-18 και Πιπέρος με τον ίδιο τρόπο το 13-20. Γκολ-φάουλ του Αγγελιδέλη και 16-20 όμως γρήγορα οι Walkers θα κάνουν ένα σερί 0-6 με Μποτσάκο και Μαργαρίτη Παναγιώτη για ναστείλουν πάλι τη διαφορά στους 10 (16-26). Τρίποντο του Κλημαντήρη θα μειώσει τη διαφορά στο 19-26 όμως οι Walkers αποφασισμένοι να νικήσουν διένυσαν άλλο ένα σερί (0-9) με εκφραστές τους Σιώτα και Μαργαρίτη Γιάννη και έκαναν το σκορ 19-35. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Τσαμούταλου για το 22-35.

Με φόρα από το 2ο δεκάλεπτο μπήκαν οι Walkers και με τους Πιπέρο (4π) και Ιωαννίδη (2π) να σκοράρουν γράφτηκε το 22-41. Ο Αγγελιδέλης με δίποντο μείωσε στο 22-41 όμως η σφιχτή άμυνα των ‘περπατητών’ τους έδωσε εύκολες λύσεις στον αιφνιδιασμό και με Πιπέρο, Παυλίδη και Μαργαρίτη Γιάννη να σκοράρουν η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 24-47. Κάπου εκεί οι Halia Mavericks αντέδρασαν και με ένα σερί 8-0 και μπροστάρηδες αυτού τους Κλημαντήρη, Αγγελωνίτη Αλέξανδρο και Αγγελιδέλη γράφτηκε το 32-47 της 3ης περιόδου.

Ξεκίνημα της 4ης περιόδου και δίποντο του Κλημαντήρη για το 34-47, Μποτσάκος και 34-49 και Αγγελιδέλης-Κλημαντήρης με δίποντα μείωσαν τη διαφορά στους 10 (39-49). Οι Walkers με τον Σιώτα έκαναν το 39-51 και τότε ένα προσωπικό κρεσέντο του Αγγελιδέλη με 6 σερί πόντους έγραψε το 45-51. Δύο βολές του Σιώτα έκαναν το 45-53 και ο Αγγελιδέλης με τρίπντο μείωσε στους 5 για το 48-53 στη προσπάθει επιστροφής των Halia. O Μαργαρίτης Γιάννης με δίποντο έκανε τότε το 48-55, ο Αγγελιδέλης με βολή μείωσε σε 49-55 όμως δεν υπήρχε πια χρόνος. Τρεις βολές του Σιώτα έγραψαν το 49-58, 2/2 του Κλημαντήρη το 51-58 και άλλη μία του Πιπέρου το τελικό 51-59.

MVP της αναμέτρης ο Γιάννης Σιώτας με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα ενώ από πλευράς Halia Mavericks ξεχώρισε ο Αγγελιδέλης Αναστάσιος με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 1 κλέψιμο.