14.3%
57.1%
21.2%
31.3%

Σε ένα ματς με χαμηλό σκορ, η Νίκαια κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες επί της Havana, αφού επικράτησε στο μεταξύ τους παιχνίδι με 33-37, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της Rookie League. Η Νίκαια μπήκε καλύτερα στο ματς, ενώ η Havana ήταν αρκετά άστοχη στο πρώτο ημίχρονο για να φτάσει η διαφορά ακόμα και τους 13 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, η Havana προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, μειώνοντας μέχρι και τους 2 πόντους 1 λεπτό πριν τη λήξη, όμως η Νίκαια κράτησε το προβάδισμα και έφυγε με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Πολυκλαδικού για να ανέβει στο 8-4 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τις 2 ομάδες να ξεκινούν αρκετά νωθρά την αναμέτρηση, μετρώντας μόλις 11 πόντους στην περίοδο. Η αρχή θα γίνει με τον Τζιρίτη να ευστοχεί σε βολή και δίποντο για το αρχικό 0-3 και την Havana να απαντά με τρίποντο του Μανίκα για την ισοφάριση και το 3-3 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Σιμιντζής ευστόχησε σε τρίποντο και 2/2 βολές, για να σφραγίσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 3-8 για τη Νίκαια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίκαια θα ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τον Σιμιντζή να ευστοχεί σε 2 τρίποντα και τον Λιάπη να προσθέτει ακόμα 2 πόντους με όμορφο καλάθι για να διαμορφώσουν το 3-16 στο ματς. Η Havana θα ξεκολλήσει με τρίποντο του Δημητράτου για να μειώσει σε 6-16, ενώ η βολή του Μάλλη θα κάνει το 6-17 στο ματς. Με ένα νέο τρίποντο θα χτυπήσει ο Μανίκας για το 9-17, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο μέσης απόστασης ο Οικονομάκος, με το σκορ στο 9-19 για τη Νίκαια.

Στην επανάληψη, ο Ντζερεμές με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 13 ξανά για να κάνει το 9-22, όμως ο Παπαδήμας με ένα σερί 6-0 με 2/2 βολές και 2/2 δίποντα θα καταφέρει να μειώσει τη διαφορά στους 7 πόντους με το σκορ να πηγαίνει στο 15-22. Στη συνέχεια, η Νίκαια με τρίποντο του Οικονομάκου και δίποντο του Δογραματζιάν θα απαντήσει για το 15-27, ο Παπαδημητρίου με καλάθι θα μειώσει στους 10 για το 17-27, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με 2 συνεχόμενα καλάθια ο Τζιρίτης για το 17-31 της Νίκαιας.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παπαδήμας με δίποντο θα μειώσει σε 19-31, ο Ντζερεμές θα απαντήσει για να κάνει το 19-33, ενώ ο Παπαδήμας ξανά με 2 δίποντα αλλά και ο Παπαδημητρίου με 2 σερί τρίποντο θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 4 πόντους με το σκορ στο 29-33. Με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του ματς, ο Ντζερεμές θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 με βολή για το 29-34, με την Havana να φέρνει το ματς στην κατοχή, έπειτα από γκολ-φάουλ του Παπαδημητρίου για το 32-34. Εκεί, ο Σιμιντζής με βολή θα κάνει το 32-35, ο Παπαδημητρίου με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει σε 33-35, με τον Σιμιντζή τελικά να ανοίγει τη διαφορά με 2/2 βολές στους 4 για το τελικό 33-37.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιώργος Τζιρίτης ο οποίος σταμάτησε στους 7 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 12 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Δογραματζιάν και Σιμιντζής, ενώ από την Havana ξεχώρισε η προσπάθεια των Παπαδήμας και Πασχάλη.