17.9%
63.6%
42.3%
11.1%

Δια πυρός και σιδήρου κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο σερί του ο Αστέρας Ευελπίδων, που αντιμετώπιζε τους Heat B.C. και χρειάστηκε μία τρομερή ανατροπή στα τελευταία λεπτά, καθώς βρέθηκε να χάνει και με διψήφιες διαφορές στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο εντυπωσιακός αυτός αγώνας ολοκληρώθηκε 56-56 στην κανονική του διάρκεια και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, όπου ο Αστέρας Ευελπίδων πήρε τελικά τη νίκη στις λεπτομέρειες, με 64-67.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία από της δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεχωρίσει, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις διαφορές να κυμαίνονται από έναν έως τρεις πόντους για την κάθε ομάδα. Η περίοδος έληξε με τους Heat B.C. να προηγούνται με 12-11, ύστερα από την όμορφη ενέργεια και το εύστοχο μπάσιμο του Χατζηαναστασίου. Για τον Αστέρα ο Λάκουρας σκόραρε 6 πόντους σε αυτή την περίοδο και βοήθησε ιδιαίτερα να την ομάδα του να παραμείνει σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο.

Το σκηνικό που είχε διαμορφωθεί δεν μεταβλήθηκε ιδιαίτερα στη δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να εξακολουθούν να μην βρίσκουν εύκολα σκορ και διαδέχονται η μία την άλλη στην πρωτοκαθεδρία, ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Παρ’ ολ’ αυτά για πρώτη φορά στον αγώνα ο Αστέρας απέκτησε προβάδισμα πέντε πόντων 3,24’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με το τρίποντο του Φραγκίστα, αλλά δεν το κράτησε για πολύ, καθώς η απάντηση με νέο τρίποντο από τον Σουβλέρη ήρθε άμεσα και διαμόρφωσε το 21-24 , που ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Heat B.C. μπήκαν αποφασισμένοι να αλλάξουν τη ροή του αγώνα και δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας ενόψει της τέταρτης περιόδου. Πράγματι μέσα σε 3’ και 42’’ είχαν καταφέρει να πετύχουν ένα σερί 12-0 και να φτάσουν τη διαφορά στους εννιά 9 (33-24), με τους Σουβλέρη και Τούτση να δίνουν επιθετικό ρεσιτάλ και την άμυνα να μην επιτρέπει στον αντίπαλο να ανασάνει. Η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή της με το δίποντο του Σουβλέρη 1’ και 47’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου (41-29), ενώ το μόνο που κατάφεραν οι παίχτες του Αστέρα ήταν να μειώσουν με τον Μαγκώνη Θ. σε 41-33 πριν το φινάλε της περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος έμελλε να είναι και η πιο συναρπαστική μιας και τίποτα μέχρι τότε δεν προμήνυε αυτό που θα επακολουθούσε. Στο πρώτο τρίλεπτο οι Heat συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με ένα επιμέρους σκορ 8-3, έστειλαν τη διαφορά στους 13, για πρώτη φορά στο παιχνίδι (49-36). Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ανέλαβε δράση ο Λάκουρας για τον Αστέρα και κράτησε την ομάδα του με νύχια και με δόντια στη διεκδίκηση της νίκης. Συγκεκριμένα ο Αστέρας έτρεξε ένα σερί 4-17 για να καταφέρει να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 53-53, 1’ και 50’’ πριν τον φινάλε με δύο βολές του Λάκουρα, ο οποίος πέτυχε τους 14 από τους 17 πόντους της ανατροπής για την ομάδα του και μοίρασε και μία ασίστ. Στην αμέσως επόμενη φάση έκανε το κλέψιμο και σκόραρε 2 εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό δίνοντας έτσι το προβάδισμα στον Αστέρα με 53-55 1’ και 35’’ πριν το φινάλε. Η απάντηση των Heat B.C. ήρθε με τρίποντη βόμβα του Αρβανιτάκη στην επόμενη επίθεση, κάνοντας το 56-55, 1’ και 20’’ πριν το τέλος. Ο Λάκουρας βρήκε απάντηση και σε αυτό και μία εύστοχη βολή ισοφάρισε εκ νέου σε 56-56 1’ και 10’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, μιας και οι δύο ομάδες στον χρόνο που απέμενε, υπό την πίεση και το άγχος, δεν έκαναν καλές επιλογές στην επίθεση και δεν βρήκαν σκορ.

Στην παράταση ο Ρηγόπουλος με το καλημέρα έδωσε προβάδισμα στους Heat B.C. με ένα δίποντο από το ύψος των βολών, διαμορφώνοντας το 58-56. Η συνέχεια όμως ανήκε στον Αστέρα με ένα σερί 1-9, με πρωταγωνιστές τους Λάκουρα και Μαγκώνη Θ., έκανε το 59-65 1’ και 40’’ πριν το τέλος του έξτρα χρόνου. Παρ’ ολ’ αυτά τίποτα δεν είχε ακόμη κριθεί καθώς το μακρινό τρίποντο του Αρβανιτάκη (1’ και 20’’ πριν το τέλος) και το δίποντο του Ρηγόπουλου μετά από επιθετικό ριμπάουντ στο άστοχο τρίποντο του Σουβλέρη (21’’ πριν το τέλος), έφεραν το σκορ στο 64-65. Οι Heat B.C. έκαναν το φάουλ στα 19,2’’, ο Λάκουρας ευστόχησε και στις δύο βολές, κάνοντας το 64-67 και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αφού το τρίποντο του Σουβλέρη για την ισοφάριση, με τη λήξη του αγώνα, δεν βρήκε στόχο.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο Λάκουρας, ενώ για άξιο συμπαραστάτη είχε τον Μαγκώνη Θ. με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ. Από τους Heat B.C. ξεχώρισαν ο Σουβλέρης με 18 πόντους και οι Αρβανιτάκης με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ και Τούτσης με 14 πόντους και 17 ριμπάουντ.

11Φραγκίστας Άγγελος3000040.01616.74150102-2
13Mindaugas Vaiciunas0000030.0010.011220000