29.7%
78.3%
42.1%
16.1%

Στο ματς “αναβίωση” του περσινού τελικού της Bronze, οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν και πάλι τους Heat,αυτήν τη φορά χρειάστηκε στην παράταση με το τελικό σκορ να γράφει 65-63. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Χαραλαμπόπουλος με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά, έβαζαν τα μακρινά σουτ και έδειξαν από νωρίς το ποσό πολύ το θέλουν και οι δύο. Σουβλέρης και Παπαθανασίου ξεκίνησαν το ματς βάζοντας από ένα τρίποντο για το 0-6, 5-6 από τους Γιώργο Τυπάλδο και Χαραλαμπόπουλο και 5-11 από τους Μιχαηλίδη και Παπαθανασίου. Τρίποντο του Αχιλλέα Τυπάλδου για το 8-11, 8-14 από τον Αρβανιτάκη και απάντηση με 6-0 από τους Τρίαρο, Γιώργο Τυπάλδο και Χαραλαμπόπουλο για το τελικό 14-14 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Heat εκμεταλλευτηκαν το black out των Ξεφτιλάιζερς, οι οποίοι δυσκολευόντουσαν αρκετά να σκοράρουν. Ο Χαραλαμπόπουλος έγραψε το 16-14, οι Heat απάντησαν με ένα 0-10 των Αρβανιτάκη, Καρατζά και Αντωνιάδη για το 16-24 και 20-24 από τους Χαραλαμπόπουλο και Δεδούση. Σουβλέρης, Παπαθανασίου και Τούτσης ανέβασαν τους Heat στο +13 με το 20-33. Ο Αναγνωστόπουλος όμως ήταν αυτός που έγραψε το τελικό σκορ της περιόδου, βάζοντας 3/3 βολές για το 23-33.

Στην τρίτη περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς βρήκαν ξανά τον καλό τους εαυτό, πίεσαν, έτρεξαν και έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Αναγνωστόπουλος μείωσε σε 25-33, 25-34 από τον Τούτση και 30-34 από τους Δεδούση και Αναγνωστόπουλο. Καλάθι του Παπαθανασίου για το 30-36, 31-36 με μια η όλη του Τσίτσου, απάντηση με τον ίδιο τρόπο ο Μιχαηλίδης για το 31-37 και 36-37 από τους Γιώργο Τυπάλδο, Αναγνωστόπουλο και Χαραλαμπόπουλο. Τρίποντο του Αρβανιτάκη για το 36-40, 38-40 από τον Δεδούση, 38-42 από τον Σουβλέρη και 41-42 με σκόρερ ξανά τον Δεδούση. Καλάθι του Τζο για το 41-44 και απάντηση με μια βολή του Χαραλαμπόπουλου και δύο του Γιώργου Τυπάλδου οι Ξεφτιλάιζερς για το τελικό 44-44 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να κονταροχτυπιούνται στα ίσα, με το φινάλε του δεκαλέπτου να είναι αρκετά αγχωτικό. Ο Χαραλαμπόπουλος έβαλε άλλους τρεις πόντους για να γράψει το 47-44, 47-49 από τους Αρβανιτάκη και Σουβλέρη και 49-49 από τον Δεδούση. Τρίποντο ξανά από τον Αρβανιτάκη για το 49-52, 53-52 με τους Χαραλαμπόπουλο και Αχιλλέα Τυπάλδο μα βάζουν από ένα καλάθι, 53-54 από τον Σουβλέρη και 57-54 από τους Χαραλαμπόπουλο και Τσίτσο. Ο Μιχαηλίδης μείωσε σε 57-56, 59-56 από τον Τσίτσο και ένα καλάθι και μια βολή του Σουβλέρη για το 59-59 με 58″ να μένουν. Στη συνέχεια οι Ξεφτιλάιζερς και οι Heat έχασαν από μια επίθεση, όμως οι Ξεφτιλάιζερς μετα το ριμπάουντ τους έκαναν αβίαστο λάθος και έδωσαν την μπάλα στους Heat με 12″ να μένουν. Έδωσαν τα δύο φάουλ που είχαν οι περσινοί τροπαιούχοι της Bronze και άφησαν 3 δευτερόλεπτα στους Heat. Ο Αρβανιτάκης όμως δεν είχε καλή συνεννόηση με τον Νικολάου, ο πρώτος δεν πρόλαβε να μπει στο γήπεδο μετα την επαναφορά και ο δεύτερος του πασαρε, με αποτέλεσμα οι Ξεφτιλάιζερς να έχουν το τελευταίο 1,5 δευτερόλεπτο, αλλά να μην προλαβαίνουν να κάνουν κάτι σε αυτό και το ματς να πηγαίνει παράταση.

Στον έξτρα χρόνο του αγώνα ο Τούτσης έβαλε μια βολή για το 59-60, Αναγνωστόπουλος και Τσίτσος έγραψαν το 63-60, και ο Σουβλέρης ισοφάρισε σε 63-63 με 53″ να μένουν. Στην επόμενη τους επίθεση οι Ξεφτιλάιζερς έκαναν λάθος, ενώ το ρολόι έγραψε 41″. Οι Heat πήγαν σε drive, όμως ο Χαραλαμπόπουλος ήταν εκεί για να παίξει καθαρή άμυνα ψηλά και στην συνέχεια ο Αναγνωστόπουλος πήρε φάουλ μετά το ριμπάουντ για να γράψει το 65-63 με 19″ να μένουν, σκορ το οποίο ήταν και το τελικό, αφού οι Heat δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στην τελευταία τους επίθεση στο ματς.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Χαραλαμπόπουλο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Αναγνωστόπουλος και Δεδούσης, ενώ επίσης πολύ καλός ήταν και ο Γιώργος Τυπάλδος στην επιστροφή του. Για τους Heat ξεχώρισαν οι Αρβανιτάκης και Σουβλέρης.