30.8%
45.5%
36.6%
17.4%

Οι Heat αν και τα βρήκαν σκούρα στο ξεκίνημα απέναντι στους Ball Busters, σταδιακά ανέβασαν ρυθμό και με πολύ καλές επιθετικές επιλογές αλλά και καλή άμυνα ανά διαστήματα, κατάφεραν να πανηγυρίσουν το 9ο ροζ φύλλο της σεζόν με το τελικό 60-52. Οι Ball Busters πάλεψε για τη νίκη, όμως οι Heat δεν επέτρεψαν στο 4ο δεκάλεπτο να γίνει η ανατροπή.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παρασκευόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Δήμου και Καραγιαννίδη να ευστοχούν σε βολή και δίποντο αντίστοιχα για το 2-3. Με δίποντο του Βιλλιώτη, οι Heat θα κάνουν το 4-3, ενώ το τρίποντο του Λάγιου Δ. θα διαμορφώσει το 4-6 για τους Ball Busters. Στη συνέχεια, ο Παρασκευόπουλος με δίποντο θα κάνει το 6-6, όμως οι Ball Busters με ένα σερί 3-8 θα θα πάρουν μία διαφορά 5 πόντων για το 9-14. Με δίποντο του Φωτόπουλου θα απαντήσουν οι Heat, μειώνοντας σε 11-14, ο Λάγιος Ν. θα κάνει το 11-16, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Φωτόπουλου για το 13-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παρασκευόπουλος με γκολ-φάουλ θα ισοφαρίσει σε 16-16, με τους Ball Busters να τρέχουν ένα καλό σερί 1-8 για να πάρουν κεφάλι στο σκορ (17-24). Ο Αρβανιτάκης με βολή θα μειώσει σε 18-24, με τους Ball Busters να συνεχίζουν με νέο σερί 1-7 για την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι το ημίχρονο και τους 12 πόντους (19-31). Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με 2/2 βολές του Φωτόπουλου για το 21-31.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Heat θα μπουν πιο δυναμικά και με 10 σερί πόντους θα ισοφαρίσουν σε 31-31. Εκεί, οι Ball Busters θα πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ με νέο σερί 3-8 για το 34-39, με τον Παρασκευόπουλο να απαντά με τρίποντο για το 37-39. Στη συνέχεια, ο Καραγιαννίδης με γκολ-φάουλ θα κάνει το 37-42, με τους Heat να παίρνουν προβάδισμα έπειτα από ένα σερί 9-0 για να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 46-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Heat με ένα 4-2 θα κάνουν το 50-44, ενώ οι Ball Busters με δίποντο του Βλάχου θα μειώσουν σε 50-46. Εκεί, ο Φωτόπουλος με δίποντο θα κάνει το 52-46, ενώ ο Πετρίδης με γκολ-φάουλ θα μειώσει σε 52-49. Στη συνέχεια, οι Heat με νέο σερί 6-0 θα πάρουν και πάλι μία διαφορά 9 πόντων για το 58-49, με τον Λάγιο Ν. και τον Σουλτάτο να ευστοχούν 3/5 σε βολές, μειώνοντας σε 58-52. Το παιχνίδι θα κλείσει ο Αντωνιάδης, έπειτα από κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό για το τελικό 60-52.

Το βραβείο του MVP μοιράστηκαν από κοινού ο Γιάννης Φωτόπουλος και ο Τάσος Παρασκευόπουλος. Το φοβερό δίδυμο των Heat κατάφερε να οδηγήσει εκ του ασφαλούς την ομάδα τους στη νίκη, αφού τις στιγμές που οι Heat έψαχναν τα πατήματά τους, οι δυο τους ήταν εκεί για να δώσουν τις λύσεις που ήθελαν. Από τους Heat B.C. ξεχώρισε επιπλέον και ο Φασούλας, ενώ από τους Ball Busters σε καλή μέρα βρέθηκε ο Νίκος Λάγιος και ο Καραγιαννίδης.