24.0%
25.0%
37.2%
20.0%

Οι Heat έκλεισαν νικηφόρα τον πρώτο γύρο, επικρατώντας των Charlotte Hornies με 52-45. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Hornies ξεκίνησαν καλά, όμως σταδιακά και με συγκέντρωση, οι Heat κατάφεραν και τους έφτασαν στο σκορ στο ημίχρονο, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο προσπέρασαν, έχτισαν μία διαφορά και δεν άφησαν τους Charlotte Hornies να επιστρέψουν στο ματς.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Φωτόπουλο να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Charlotte Hornies να απαντούν και να περνούν μπροστά με ένα σερί 2-9 για το 4-9. Ο Φωτόπουλος με τον Αντωνιάδη θα ευστοχήσουν σε 2 δίποντα και θα μειώσουν σε 8-9, με τους Hornies να τρέχουν νέο σερί 2-8 και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με 10-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Heat με γκολ-φάουλ του Φωτόπουλου θα μειώσουν σε 13-17, ο Ζώης με τρίποντο θα επαναφέρει τη διαφορά στους 7 πόντους (13-20) και ο Φωτόπουλος με βολή θα μειώσει σε 14-20. Με νέο τρίποντο του Ζώη, οι Charlotte Hornies θα κάνουν το 14-23, με τους Heat να τρέχουν ένα σερί 10-0 και να παίρνουν το προβάδισμα για το 24-23. Ο Στυλιανός με δίποντο θα κάνει το 24-25 και ο Αρβανιτάκης με νέο τρίποντο το 27-25 για τους Heat. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Παπασταύρου για την ισοφάριση σε 27-27.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Heat θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 10-0 θα πάρουν προβάδισμα για το 37-27, οι Charlotte Hornies θα μειώσουν με δίποντα των Ζαμπούρα και Παπασταύρου σε 37-31, ο Φωτόπουλος θα απαντήσει με δίποντο για το 39-31 και ο Παπασταύρου με νέο δίποντο θα κάνει το 39-33. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Φωτόπουλου και δίποντο απάντηση του Παπασταύρου για το 41-35.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αρβανιτάκης με τρίποντο θα κάνει το 44-35, ο Ζαμπούρας με βολή θα μειώσει σε 44-36 και ο Αρβανιτάκης με νέο τρίποντο θα κάνει το 47-36. Στη συνέχεια, οι Charlotte Hornies με ένα μίνι σερί 2-6 θα μειώσουν σε 49-42, ο Αρβανιτάκης με τρίποντο θα κάνει το 52-42 και ο Παπασταύρου θα κλείσει το ματς με δικό του τρίποντο για το τελικό 52-45.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Φωτόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 24 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 27 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Αρβανιτάκης και Παρασκευόπουλος, ενώ από τους Charlotte Hornies ξεχώρισε η προσπάθεια των Παπασταύρου και Στυλιανό.