36.7%
57.1%
32.7%
17.9%

Οι Heat B.C., μετά το σοκ της προηγούμενης αγωνιστικής, γύρισαν στα θετικά αποτελέσματα κερδίζοντας τους πολύ μαχητικούς Miners με 57-62. MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Αρβανιτάκης με 28 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά στα πρώτα λεπτά, όμως στη συνέχεια οι Heat έδειξαν να ζεσταινονται σιγά σιγά και με τον Αρβανιτάκη να παίρνει φωτιά πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ. Τούτσης και Αρβανιτάκης ξεκίνησαν με 0-5, 2-5 ο Σιούτης, 2-8 ο Αρβανιτάκης ξανά, 5-8 ο Σκλαβενίτης, 5-16 με 0-8 σερί οι Τούτσης, Αρβανιτάκης και Χατζηαναστασίου, 8-16 με τρίποντο ο Λούκος και 8-18 ο Νικολάου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Heat πήγαν να σκοτώσουν τον αντίπαλο, όμως οι Miners δεν φημιζονται ιδιαίτερα στο να τα παρατουν, έτσι με ένα καλό ξέσπασμα μείωσαν τη διαφορά και έδειξαν πως έχουν ακόμη πολλά να πουν. Ο Σιούτης μείωσε σε 10-18, 10-25 με 0-7 σερί οι Μαγλουσίδης και Τούτσης, απάντηση με 8-0 σερί οι Μόνος, Σιούτης και Σκλαβενίτης για το 18-25, 18-27 ξανά με καλάθι από τον Τούτση, 20-27 ο Σιούτης και 20-31 οι Heat με δύο καλάθια του Νικολάου για να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο οι Heat συνέχισαν σταθερά στην επιθετική τους απόδοση, όμως οι Miners σε αυτό το δεκάλεπτο τα έβαζαν από παντού, μειώνοντας μέχρι και στον πόντο, με αποτέλεσμα οι Heat να μπουν στην τελευταία περίοδο λιγότερο άνετοι από ότι περίμεναν. Ο Αντωνιάδης έγραψε το 20-33, 25-33 οι Λούκος και Σιούτης, 25-35 ο Τούτσης, 27-35 ο Σιούτης ξανά, 27-38 με τρίποντο ο Αρβανιτάκης, 37-38 με 10-0 σερί οι Λούκος, Μόνος και Σκλαβενίτης, 37-42 με ένα τρίποντο και μια βολή ο Τούτσης, 39-42 ο Σιούτης που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην αντίπαλη ρακέτα, 39-45 ο Αρβανιτάκης, 44-45 με ένα τρίποντο του Λούκου και ένα καλάθι του Ράπτη από μέση απόσταση και 44-47 ο Αρβανιτάκης στο μπάζερ.

Στην τελευταία περίοδο οι Heat ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με τον Αρβανιτάκη μπροστάρη πήραν ξανά μια διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος για να φύγουν με το δίποντο από την Καισαριανή. Τρίποντο του Στεφ για το 44-50, 47-50 ο Λούκος, 47-52 ο Νικολάου, 49-52 ο Σιούτης, 49-55 ξανά με τρίποντο ο Αρβανιτάκης, 51-55 ο Λούκος, 51-60 οι Αρβανιτάκης και Τούτσης και 55-60 οι Λούκος και Σιούτης με 44″ για λήξη. Στη συνέχεια μεχρι να κάνουν όλα τα ομαδικά τους οι Miners πέρασε περίπου μισό λεπτό. Με 10″ περίπου για λήξη ο Αρβανιτάκης έβαλε 2 βολές, έγραψε το 55-62 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του αφού έστειλε την διαφορά στους 7 και οι Miners ήθελαν πλέον τρεις κατοχές. Το τελικό 57-62 του αγώνα το έγραψε ο Σιούτης.

Για τους Heat, πέρα από τον Αρβανιτάκη, ματσάρα έκανε και ο Τούτσης, ενώ επίσης καλός ήταν και ο Νικολάου. Για τους Miners ξεχώρισαν οι Σιούτης, Λούκος και Σκλαβενίτης.