50.0%
54.2%
30.4%
27.8%

Για τρεις περιόδους όλα έδειχναν πως οι Heat θα έχουν ένα εύκολο βράδυ κόντρα στους Pick ‘n’ Troll, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τσοπανάκης και οι συμπαίκτες του έκαναν ένα καταπληκτικό σερί και έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι,ομως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και στο τέλος έμειναν με μια γεύση πίκρας με το σκορ να γράφει 58-56. MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Αρβανιτάκης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι Heat ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι, πήραν από νωρίς διαφορά 10+ και έβαλαν με την πλάτη στον τοίχο τους Pick n Troll. Ο Τούτσης ξεκίνησε με ευστοχο lay up, 2-3 ο Σεραφείμ Τσόλας, 14-3 με ένα 12-0 οι Φωτόπουλος, Αντωνιάδης, Βερεντζιώτης και Σουβλέρης, 14-5 ο Φιλιππίδης, 17-5 ο Σουβλέρης με το δεύτερο του εύστοχο τρίποντο, 17-7 ξανά ο Σεραφείμ και 20-7 με γκολ φάουλ ο Βερεντζιώτης για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Troll βρήκαν κάπως τις ισορροπίες σε επίθεση και άμυνα, όμως η διαφορά έμεινε σταθερή. Ο Σουβλέρης έγραψε το 21-7, 21-8 ο Παπαγεωργίου, 26-8 οι Αρβανιτάκης και Σουβλέρης, 26-9 ο Παπαγεωργίου ξανά, 28-9 ο Βερεντζιώτης, 28-13 τα αδέρφια Τσολα, 31-13 ο Αρβανιτάκης ξανά, 31-15 ο Σεραφείμ Τσόλας, 33-15 ο Γιορνταμιλάκης και 33-19 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σταύρου Τσόλα για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι το ματς πήγε περίπου όπως το δεύτερο, μόνο που οι δύο ομάδες σκόραραν λίγους παραπάνω πόντους. Τα αδέρφια Τσόλα μείωσαν σε 33-23, 34-23 ο Τούτσης, 34-25 ο ο Σταύρος Τσόλας, 39-25 οι Γιορνταμιλάκης και Τούτσης, 39-27 ο Σταύρος ξανά, 43-27 οι Γιορνταμιλάκης και Αρβανιτάκης, 43-30 ο Σεραφείμ Τσόλας, 45-30 ο Γιορνταμιλάκης ξανά, 45-31 ο Παπαγεωργίου 51-31 οι Αρβανιτάκης και Γιορνταμιλάκης και 51-34 ο Παπαγεωργίου για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο, ενώ όλα έδειχναν περίπατο για Heat, οι Troll ξεκίνησαν με απίστευτο σερί, μείωσαν στον πόντο και έχασαν αρκετές φορές σουτ προβαδισματος, με το τελευταίο που ήταν στο buzzer λήξης να είναι το πιο σημαντικό. Παπαγεωργίου, Καραμαλέγκος, Τσόλας Σταύρος και Τσόλας Σεραφείμ μείωσαν σε 51-50, λύση έδωσε ο Αρβανιτάκης με το 54-50, για να βάλουν και από μια βολή οι Φωτόπουλος και Βερεντζιώτης για το 56-50. Ξανά στον πόντο μείωσε ο Σταύρος Τσόλας, ο Φωτόπουλος έδωσε λύση ξανά με το 58-55 και μια βολή για τον Σταύρο Τσόλα για το τελικό 58-56 του αγώνα, αφού στο τελευταίο σουτ οι Troll δεν κατάφεραν να κλέψουν το ματς.

Για τους Heat, πέρα από τον Αρβανιτάκη, πολυ καλοί ήταν επίσης οι Γιορνταμιλάκης και Φωτόπουλος. Για τους Pick n Troll ξεχώρισαν τα αδέρφια Τσόλα και ο Παπαγεωργίου.