9.1%
41.2%
42.2%
12.5%

Οι Heat B.C. κέρδισαν με 56-51 τους Ζαππατίστας για να κατακτήσουν το Summer League μετά από έναν ιδιαίτερα κλειστό τελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι Ζαππατίστας είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο ημίχρονο, με τους Heat B.C. να παίρνουν κεφάλι στο τέλος του και να κρατούν το προβάδισμα σε όλη την επανάληψη. MVP του τελικού ο Ακης Βερεντζιωτης με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ στο ματς.

Τα λάθη ήταν 13-11 στο παιχνίδι, τα κλεψίματα 4-8 και οι ασίστ 12-6. Στα ριμπάουντ οι Heat B.C. είχαν τον πρώτο λόγο, 39-37 με 7-8 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 1/11 τρίποντα και τους Ζαππατίστας 2/16. Στα δίποντα οι Heat B.C. είχαν 19/51 και οι Ζαππατίστας 19/45.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές, πέραν του MVP Βερεντζιώτη, ο Τουτσης είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μανισαλης 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Φωτόπουλος 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες. Για τους Ζαππατίστας ο Ζαμπετης είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Γκυρτης 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Μπαρμπεριδης 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο ισοπαλίες στο 2-2 και το 4-4 με τον Γκυρτη και τον Μπαρμπεριδη να σκοράρουν για τους Ζαππατίστας, για να βάλει 7 από τους πρώτους 9 πόντους της ομάδας του ο Βερεντζιώτης για το 9-8. Ο Μανισαλης έφερε το ματς στο 11-8, με τους Ζαππατίστας να απαντούν με τον Ζαμπετη και τον Γκυρτη για το 11-12. Ο Παπαντωνίου σκόραρε για τρεις για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 13-16, με τον Ρεμουντακη να φέρνει την ομάδα του στο 13-19 στη 2η περίοδο. Ο Ξυγκακης έγραψε το 15-21, με τον Ζαμπέτη να δίνει τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς στους Ζαππατίστας, 15-23. Ο Μανισαλης με τον Βερεντζιώτη απάντησαν για το 20-23, ενώ μετά το καλάθι του Ζαμπέτη, ο Μανισαλης με τον Τσουραπη ισοφάρισαν το ματς στο 25-25 για να έρθει ο Βερεντζιωτης για το 27-25 της ομάδας του. Ο Ζαμπετης ισοφάρισε σε 27-27, για να κλείσει το ημίχρονο στο 28-27 για τους Heat B.C..

Στην επανάληψη ο Τουτσης έφερε την ομάδα του στο 30-27, με τον Μπαρμπεριδη να ισοφαρίζει σε 30-30. Με τον Τουτση οι Heat B.C. πήγαν στο 34-30, ενώ ο ίδιος με τον Βερεντζιώτη τους έφεραν στο 38-32. Ο Κιτσαντας απάντησε για το 38-36, ο Ζαμπετης έγραψε το 40-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Βερεντζιώτη στο 42-38. Στην 4η περίοδο ο Γκυρτης έφερε το ματς στο σουτ, με τον Φωτόπουλο και τον Μανισαλη να απαντούν για το 46-40. Οι Ζαππατίστας με τον Γκυρτη και τον Μπαρμπεριδη πλησίασαν και πάλι, 46-45, αλλά ο Μανισαλης κράτησε την ομάδα του μπροστά και με τον Τουτση της έδωσαν τη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, 52-45. Ο Μπαρμπερίδης με τον Γκυρτη και πάλι ήταν εκεί για το 52-49, αλλά ο Βερεντζιώτης καθάρισε οριστικά το ματς με 4 μαζεμένους πόντους για το 56-49 της ομάδας του που πήρε τον τίτλο.