20.8%
18.8%
30.9%
10.0%

Hema και Μπυρακλής B.C. διασταύρωσαν τα ξίφη τους με στόχο να διεκδικήσουν τις εναπομείνουσες ελπίδες τους για πρόκριση στα Playoffs του καλοκαιρινού πρωταθλήματος ως καλύτεροι 3οι της 5ης κατηγορίας. Αν εξαιρέσουμε το καλό 4ο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες (16-16 επιμέρους σκορ), οι Hema ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού καθόλη τη διάρκειά του και χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα ως προς την έκβαση του αποτελέσματος, κατάφεραν να κυριαρχήσουν σε επίθεση και άμυνα και αν τέλει να επικρατήσουν με τελικό σκορ 61-40, βάζοντας έτσι βραχεία κεφαλή για πρόκριση και περιμένοντας τα αποτελέσματα του 1ου ομίλου της κατηγορίας για να δουν αν θα τους ευνοήσει και η τύχη πέρα από την καλή τους εμφάνιση.

Το παιχνίδι ξεκινά με Δευτεραίο και Μπιρζαμάνη να σκοράρουν για το 4-0, 4-2 ο Τουρλής, σερί 9-0 των Hema με 6 πόντους Ευγενεία και 3 του Δευτεραίου για το 15-2, ενώ ο Μπυρακλής με ένα μίνι 0-5 σερί θα απαντήσει με τους Τουρλή και Αθανασόπουλο για το 15-7.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Μπιρζαμάνης-Τσίπρας βρίσκουν στόχο για το 19-7, Γαλάτης και Σαραφάκης μειώνουν σε 19-10, δυο βολές Δευτεραίου κάνουν το 21-10, Βαϊτσης και Κώττης για το 21-14, Δευτεραίος με το δεύτερό του τρίποντο για το 24-14, Βαϊτσης ξανά για το 24-16, ενώ οι Τσίπρας και Ευγενείας θα διαμορφώσουν το 28-16 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ πρώτος θα σκοράρει με σουτ πίσω από τα 6.75 ο Μπιρζαμάνης για το 31-16, 31-18 ο Τουρλής, Μπιρζαμάνης και Τσίπρας κάνουν το 35-18, 35-20 μειώνει ο Τουρλής ξανά, σερί 8-0 των Hema με Μπιρζαμάνη, Ευγενεία και Πισιμίση να στέλνουν την διαφορά στην μέγιστη τιμή της στο ματς και συγκεκριμένα στο +23 (43-20), Αθανασόπουλος και Γαλάτης μειώνουν στο 43-24, ενώ ο Τσίπρας σκοράρει για το 45-24.

Τελευταίο δεκάλεπτο και Γαλάτης για το 45-26, Μπιρζαμάνης με τρίποντο για το 48-26, 48-29 οι Τουρλής και Γαλάτης, Μπιρζαμάνης και 50-29, 0-9 σερί του Μπυρακλή με σκόρερ τους Γαλάτη, Βαϊτση και Τουρλή κόβει την διαφορά στους 12 (50-38), Ευγενείας και Δευτεραίος κάνουν το 57-38, Βαϊτσης ξανά για το 57-40, ενώ το τελικό 61-40 θα γράψει με δυο δίποντα ο Μπιρζαμάνης.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευγενείας με 16 π. 19 ρ. 3 ασ. και ακολούθησαν οι Μπιρζαμάνης με 22 π. 8 ρ. 3 ασ., Δευτεραίος με 13 π. 11 ρ. 3 ασ. 3 τρ. και Τσίπρας με 8 π. 12 ρ. για τους Hema. Από τον Μπυρακλή ξεχώρισαν οι Τουρλής με 13 π. 9 ρ., Γαλάτης με 10 π. 6 ρ. 4 ασ. και Βαίτσης με 10 π.