17.2%
30.0%
37.0%
11.8%

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος οι Hema κατάφεραν να δραπετεύσουν με την πρώτη τους νίκη στη Rookie League κερδίζοντας τους Jackal Trotters με 44-43. MVP του αγώνα ήταν ο Παύλος Δευτεραίος με 25 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πικούνης άνοιξε το σκορ στο ματς με γκολ φάουλ για τους Hema, 3-4 με ένα καλάθι του Κακκαβά και ένα του Χοτόβα, 6-4 με τρίποντο του Δευτεραίου, 6-7 με μια βολή και ένα καλάθι του Ταμπάκου και απάντηση από τον Δευτεραίο με 5 συνεχόμενους πόντους για το τελικό 11-7 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Κακκαβάς και Χοτόβα ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 11-11 βάζοντας από ένα καλάθι ο καθένας, οι Hema απάντησαν με, 18-11 με 7-0 σερί οι Δευτεραίος, Πισιμίσης και Παπαγεωργίου και από ένα καλάθι οι Κακκαβάς και Πετούσης για το τελικό 18-15 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παπαγεωργίου έβαλε καλάθι για το 20-15, οι Χοτόβα και Κακκαβάς μείωσαν σε 20-19, οι Δευτεραίος και Πισιμίσης απάντησαν με 7-0 σερί για το 27-19, 27-26 με απάντηση με το ίδιο σερί οι Κακκαβάς, Χοτόβα και Μπράνης, 29-26 με δύο βολές του Πικούνη, 29-28 ο Ακαρέπης και καλάθι από τον Πέτρου για το τελικό 31-28 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μπράνης και Ακαρέπης έβαλαν 4 πόντους για το 31-32, ο Δευτεραίος απάντησε για το 33-32, 33-36 οι Ακαρέπης και Κακκαβάς, 36-36 με τρίποντο του Δευτεραίου, 36-38 ο Πετούσης, 38-38 ο Πέτρου, 39-41 με μια βολή του Πετούση και ένα καλάθι του Ταμπάκου, 42-41 με τους Πικούνη και Δευτεραίο να βάζουν από ένα καλάθι, 42-43 ο Πετούσης και 44-43 ο Δευτεραίος 40″ πριν τη λήξη, σκορ όμως που ήταν το τελικό καθώς στη συνέχεια δεν υπήρξε άλλο καλάθι στο ματς.

Για τους Hema, πέρα από τον Δευτεραίο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Πικούνης με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Jackal Trotters ξεχώρισε ο Κακκαβάς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.